Anasayfa / Etkinlik / 24 Saatliğine Kaybolan Louvre Cam Piramitleri

24 Saatliğine Kaybolan Louvre Cam Piramitleri

Louvre Müzesi 

Dan Brown’un ‘Da Vinci’nin Şifresi’ filminde geçen önemli bir sahneye ev sahipliği yapan Louvre Piramidi’ni farklı bir görünüme çeviren ünlü Fransız sokak sanatçısı JR’nin büyüleyici çalışmasına hayran kalacaksınız.

Bu etkileyici mimari yapı, François Mitterrand tarafından modernist mimarinin en önemli temsilcisi Ieoh Ming Pei’ye yapımı için teslim edilmiştir. Paris’in en önemli simgelerinden biri olan bu piramitler mimari yapısı nedeniyle tartışmalara neden olsa da yine de üzerindeki ilgi bir an bile olsa azalmamıştır.

Tartışmaların temel noktası ise Fransız İhtilali’nden sonra Fransa’da açılan ilk devlet müzesi olan Barok tarzdaki Louvre Müzesinin mimari tarzına aykırı inşa edilmiş bir piramit olmasıdır.

24-Saatligine-Kaybolan-Louvre-Cam Piramitleri-1

Ziyaretçi sayısıyla her yıl rekorlar kıran Louvre Müzesi ve Louvre Piramidi, JR’nin hayal dünyasında bambaşka bir görünüme bürünmüştür. ‘Dünyayı en büyük sanat galerisi’ olarak gören JR, çalışmalarıyla önyargıları, ötekileştirmeyi, kutsallaştırmayı yok ettiği gibi insanlara irdeleyici ve provokatif çalışmalarla özgür düşünceyi aşılıyor.

24-Saatligine-Kaybolan-Louvre-Cam Piramitleri-2

24-Saatligine-Kaybolan-Louvre-Cam Piramitleri-3

24-Saatligine-Kaybolan-Louvre-Cam Piramitleri-4

Paris sokaklarında yaptığı dikkat çekici çalışmalarla adını duyuran sanatçı, Cam Piramitleri 24 saat boyunca siyah beyaz fotoğraflarla kaplayarak piramidi görünmez hale getirmeyi başarmış, böylece Cam Piramidi, Louvre Müzesinin ruhuna daha uygun forma sokmuştur.

24-Saatligine-Kaybolan-Louvre-Cam Piramitleri-5

24-Saatligine-Kaybolan-Louvre-Cam Piramitleri-6

24-Saatligine-Kaybolan-Louvre-Cam Piramitleri-7

24-Saatligine-Kaybolan-Louvre-Cam Piramitleri-9

JR’nin bu çalışmasına dair fotoğrafları görünce sizler de Fransızların bir anlamda hoşnutsuzluğunu gideren sanatçının eserinin dönüştürme gücüne hayran kalacaksınız.

Kaynak: http://www.jr-art.net/

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

Atatürk ve Çocuk Sevgisi: Bir Anı

Atatürk ve Türk Çocuğu ATATÜRK’ün özel sekreteri Ekrem URAZ, Avni ALTINER’e ATATÜRK’ün ölümünden sonra Marmara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.