Anasayfa / Atatürk / Atatürk’ün Gözünden Bağımsızlık, Hürriyet ve Gençler

Atatürk’ün Gözünden Bağımsızlık, Hürriyet ve Gençler

Hürriyet ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben, milletimin ve büyük atalarımın en kıymetli mirasından olan bağımsızlık aşkı ile yaratılmış bir adamım! Çocukluğumdan bugüne kadar ailevi, kişisel ve resmi hayatımın her safhasını yakından tanıyanlarca bu aşkım bilinir. Bence bir millete şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın yerleşmesi ve yaşaması, mutlaka o milletin hürriyet ve bağımsızlığına sahip olmasına bağlıdır. Ben, yaşayabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmayalım! Bu sebeple milli bağımsızlık, bence bir hayat meselesidir.’ 1921 

Atatürk

Cumhuriyet’imizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, “Ben, yaşayabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım! Bu sebeple millî bağımsızlık, bence bir hayat meselesidir.” demiştir. Ondaki bu inancı yaşatan kuvvet ve bağımsızlığımıza giden yoldaki en önemli ilham kaynağı, bağrından çıktığı ve çok yakından tanıdığı asil Türk milletine ve özellikle de “Türk gençliğine” olan güveniydi.

Ulusal egemenlik hedefine giden ışıklı yolun sonunda kurulan çağdaş Cumhuriyet’imiz, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, onun çok değerli silah ve dava arkadaşları, aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin gösterdiği olağanüstü çaba ve yazdıkları kahramanlık destanlarıyla ortaya çıkan bir eserdir. Atalarımızın bizlere armağan ettiği bu cennet vatanda özgürce yaşarken modern dünyadaki onurlu yerimizi korumak için hepimizin de onun söylediği gibi “aklın ve bilimin rehberliğinde” çok çalışmamız gerekmektedir.

ATATÜRK, modern dünyanın çağdaş medeniyetine giden yolda birlikte yürüdüğü Türk gençliğine olan sevgisini ve güvenini şu sözüyle de açıkça belirtmiştir:

“Gençler!

Cesaretimizi takviye ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz eğitim ve kültürle, insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız.

Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyet’i biz kurduk, onu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz.”

CC Net Bili?im Dan??manl?k Hizmetleri

Atatürk

Genç Mustafa Kemal’in Gözünden…

Atatürk, 1908’de şu sözlerle seslenmiştir:

‘Büyüklük odur ki hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın. Memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedef yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte bunda sen karşı koymaları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığılacaktır. Kendini büyük değil, küçük, zayıf, vasıtasız, hiç kabul ederek, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana büyüksün derlerse, bunu diyenlere güleceksin.’ 

Hürriyete bu denli önem veren bir bakış açısı olmasaydı, bugünleri görmemiz imkansız olacaktı. Gençlere düşen ise, Atamızın daha çok gençken bile belirttiği üzere, tüm zorluklara karşı koyarak, belirlenen hedeflere yürümek ve bağımsızlık konusunda ısrarcı olma tutkusunu canlı tutmaktır…

Atatürk

Atatürk

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun!

19 Mayıs, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kurlu Olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.