Anasayfa / Sanat / Sinema / Bir Sinefilin İzlemesi Gerekenler

Bir Sinefilin İzlemesi Gerekenler

Paramparça Aşklar ve Köpekler (Amores Perros)

Amores-Perros-paramparca-asklar-ve-kopekler

Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez İnarritu’nun filmleriyle tanışmak için harika bir alternatif. Üç kişinin talihsiz bir trafik kazasında kesişen hayatları İnnaritu’nun farklı yorumuyla bizimle buluşuyor.
Imdb puanı: 8.1

Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem For a Dream)

bir-ruya-icin-agit-requiem-for-a-dream

Darren Aronofsky’nin yönetmenliğiyle buluştuğumuz ‘Bir Rüya İçin Ağıt’ ‘bağımlılıklarımız’ üzerine hazırlanmış çarpıcı bir film. Bir annenin televizyon, çocuğunun da uyuşturucu bağımlılığını konu alan film sinematografik açıdan adeta büyülüyor.
Imdb puanı: 8.4

Hayallerinin Peşinde (Revolutionary Road)

revolutionary-road-hayallerinin-pesinde

Leonardo di Caprio ve Kate Winslet ile tanışmanız için buluşmanız gereken doğru film kesinlikle ‘Revolutionary Road’ filmidir. Titanic filmi ile mükemmel uyumlarını ortaya koyan çift, bu filmdeki performanslarıyla göz dolduruyor. ‘Çift’ olabilmenin anlamını sorgulayan filmde aynı evde yaşayan ancak birbirini görmeyen, hissetmeyen, anlamayan ilişki durumlarını ortaya koyuyor.
Imdb puanı: 7.3

Dövüş Kulübü (Fight Club)

dovus-kulubu-fight-club

‘Hayata karşı bir manifesto’ özelliği taşıyan Fight Club, Brad Pitt ve Edward Norton’un ayakta alkışlanacak performansıyla karşımızda. Bireyin, toplumsal beklentilere göre nasıl şekil aldığını ve kendini yok ettiğini ele alan film, tüketim toplumuna da bir eleştiri niteliğindedir. Kitabını da okumanızı tavsiye ediyoruz.
Imdb puanı: 8.9

Whiplash

whiplash

Hedeflerinize ulaşmak için ne kadar mücadele ederdiniz? Pes etme noktanız nedir?
Whiplash; hedeflerine ulaşmak için durmak bilmeyen, bedenini ve ruhunu hırpalayan genç baterist Andrew’in kaderine karşı açtığı savaştır.
Imdb puanı: 8.5

12 Maymun (Twelve Monkey)

twelve-monkey-on-iki-maymun

Ölümcül bir virüs nedeniyle yer altına sığınan insanların inanılmaz yaşamına bilim kurgu tarzında tasarlanmış yapısıyla tanık olacaksınız.
Imdb puanı: 8.1

21 Gram

21-gram

İnarritu imzasıyla buluştuğumuz 21 Gram, yönetmenin her daim tercih ettiği gibi tek bir kişi üzerinden değil, birçok yaşam üzerinden bizi çarpıcı bir senaryoyla buluşturuyor.
Imdb puanı: 7.7

Piano

the-piano

Dilsiz piyanist Ada’nın hikayesini vakit kaybetmeden izlemelisiniz. Ada zorunlu bir evlilik yapacaktır. Bu evliliğe kızı için razı olmak zorundadır. Kızı ile ilişkisi hayatındaki kimseyle olmadığı kadar içtendir. Hayatında iki şey önemlidir. Biri piyanosu, diğeri kızıdır. Kızı, onun olmayan dilidir. Piyanosu ise ruhu. Bu evlilik için uzun ve yorucu bir yolculuk yapar. Ancak bu yolculuk aynı zamanda kendi benliğine de yaptığı bir yolculuk olacaktır. Yeni bir ülkede yeni yaşamına alışmak için komşusu Georga’a piyano dersi vermeye başlar. Bu andan itibaren aşkı tarif etmenin cümlelere gerek olmadığına tanık olacaksınız.
Imdb puanı: 7.6

Boş Ev

bos-ev-3-irons

Kim Ki-Duk diyaloglarıyla değil, sinematografisiyle bizi harika bir aşk filmiyle buluşturuyor.
Imdb puanı: 8.1

İçinde Yaşadığım Deri

icinde-yasadıgım-deri

İntikam… Ne kadar nefret edebilirsiniz? Acınızı hangi intikam planıyla giderirsiniz? Antonio Banderas, etkileyici performansıyla ‘intikam’ duygusunu tattırıyor.
Imdb puanı: 7.6

12 Kızgın Adam (12 Angry Men)

12-Angry-Men

Tek mekanda çekilmiş filmlerden hoşlanıyorsanız bu film tam sizlik. 12 jürinin bir suçluya dair karar vermek zorunda olduğunu anlatan bu film dram tarzında önemli bir başyapıttır. Henry Fonda’nın oyunculuğu ve diğer jüri üyelerinin kararlarını sorgulattığı anları hayranlıkla izleyeceksiniz.
Imdb puanı: 8.9

Esaretin Bedeli ( The Shawshank Redemption)

esaretin-bedeli-the-shawshank-redemption

Andy Dufrense’nin karısını ve karısının aşığını öldürmekle suçlandığı çapıcı bir senaryo Esaretin Bedeli. Bu film, Stefan King’in romanından uyarlanmıştır. Filmin her bir sahnesi insanlığımızı sorgulamak adına oldukça önemli.
Imdb puanı: 9.3

Gone Girl (Kayıp Kız)

Gone-Girl-kayip-kiz

Cazibeli, güzel bir kadınla; yakışıklı ve başarılı bir adamın ilişkisi ne denli imrenilecek bir şeydir değil mi? Peki görünen mükemmellik, yüzeyselse? Yönetmen David Fincher yine bizi çarpıcı bir hikaye ile buluşturuyor.
Imdb puanı: 8.1

Amadeus

amadeus

Mozart’ı sever misiniz? Peki biyografik filmleri seviyor musunuz? O halde Mozart’ın yaşamını anlatan bu film tam sizlik. Çekildiği 1984 yılından bu yana önemini hiç kaybetmeyen Amadeus’un başrolünü taçlandıran Tom Hulce’nin film boyunca attığı kahkahalar uzun yıllar hafızanızdan silinmeyecek.
Imdb puanı: 8.3

Ucuz Roman (Pulp Fiction)

pulp-fiction-ucuz-roman

Hikayeler arasında flashback geçişlerle heyecanın azalmadığı önemli bir film Pulp Fiction. Quentin Tarantino’nun yönetmen koltuğunda yer aldığı filmdeki diyalogların lezzetine doyamayacaksınız.
Imdb puanı: 8.9

Leon (Sevginin Gücü)

leon-sevginin-gucu

Gözlerinin önünde ailesi öldürülen küçük bir kızın Leon’a sığınma hikayesidir. Natalie Portman’ın küçük yaşlarda profesyonel oyunculuğunu muştuluğu film olarak da nitelendirebiliriz Leon’u.
Imdb puanı: 8.6

Casablanca

casablanca

Terk edildiğine inanarak yıllarını geçiren bir adamın, yıllar sonra aşık olduğu kadınla karşılaşma hikayesi sizi derinden etkileyecek.
Imdb puanı:8.6

Can Dostum (Intouchables)

intouchables

Belki de en yakınınız sizin acılarınızı dindiremiyordur. Belki de sizi görmüyordur. Belki de bir gün ansızın biri çıkagelir ve size hayata sıkı sıkıya bağlar. Can Dostum, yatalak ve hasta bir adamın hayata tutunma hikayesidir.
Imdb puanı: 8.6

Mommy

Mommy

Sorunlu bir çocukluk geçiren Steve, yasa değişikliği nedeniyle tedavi gördüğü enstitüden ayrılıp annesiyle yaşamaya başlar. Annesi ile hiç anlaşamayan Steve, komşusu Kyle’nın da katkısıyla hem annesine hem Kyle’ya derinden bağlanır. İşte her şey bu bağlanmadan sonra başlar.
İmdb puanı: 8.1

Otomatik Portakal (Clockwork Orange)

a-clockwork-orange-otomatik-portakal

Suçluları Hayata Kazandırma Projesi ile iyiliğe yönlendirilmek istenen Alex’in yaşamına tanık olacaksınız. Anthony Burgess’in kitabından uyarlama olan film Stanley Kubrick’in yönetmenliğinde kült filmler arasında yerini alıyor.
Imdb puanı: 8.4

İçimdeki Deniz (Mar Adentro)

mar-adentro-icimdeki-deniz

Ölmeyi tercih hakkı bireyin kendisine ait olmalı mıdır? ‘Yaşam kadar ölmeyi istemek de bireyin tercihine bırakılmalı, çünkü yaşam ona ait’ fikirleri üzerine kurulmuş çarpıcı bir film.
Imdb puanı: 8.1

V For Vandetta

v-for-vendetta

Diktatör bir rejime bireysel bir başkaldırının hikayesidir V For Vandetta. Bu bireysel başkaldırı bir süre sonra toplumu da etkileyecek ve 2020’li yılların İngiltere’sinde geçen olaylar toplumsal bir harekete dönüşecektir.
Imdb puanı: 8.2

Amelie

amelie

Romantik komedi tarzındaki bu film aslında Fransız toplumuna da alaycı bir bakış olarak yorumlanabilir. İdealize edilmiş Paris hayatını anlatan filmde olaylar Amelie’nin gözünden anlatılmıştır. Babasının yanlış teşhisi üzerine kalp hastası olduğuna inanan Amelie yıllarca diğer çocuklardan uzak durmuş ve hayatı, ilişkileri bambaşka bir yönde ilerlemiştir.
Imdb puanı: 8.4

Ters Yüz (Inside Out)

inside-out-ters-yuz

Duygularımız yönetiyor bizi. Ancak hangi duygunun sizi yönetmesine izin veriyorsunuz? Neşe mi üzüntü mü öfke mi tiksinti mi? Çocukluğuna döneceğiniz harika bir film sizi bekliyor.
Imdb puanı: 8.3

Persopolis

Persepolis

İran devrimini anlatan ve toplumun değişimlerine anbean tanık olacağınız muhteşem bir animasyon.
Imdb puanı:8

The Game

the-game

Nicholas’ın kontrollü hayatı, kardeşinin ona verdiği doğum günü hediyesi ile tamamen değişir. Gerilim dolu dakikalar sizi bekliyor.
Imdb puanı: 7.8

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

yuzuklerin-efendisi-yuzuk-kardesligi

Yüzük Kardeşliğini paylaşmış olsak da Yüzüklerin Efendisi serisinin üç filmi de izlenmeli. J.R Tolkien’nın aynı adlı kitabından uyarlanan film gerek sinematografi gerek oyunculuklar açısından tam bir görsel şölen.
Imdb puanı: 8.8

Karayip Korsanları: Siyah İncinin Laneti

karayip-korsanlari-siyah-inci

Kaptan Jack Sparrow’un çılgın ve sevimli halleri, denizlerdeki mücadelesi sizinle buluşmayı bekliyor.
Imdb puanı: 8.1

Black Swan (Siyah Kuğu)

black-swan-siyah-kugu

Natalie Portman’ın olağanüstü oyunculuğu ile bir balerinin hayatı gözler önüne serilir. Natalie Portman bu rolü için bale eğitimi almıştır. Başarılı oyunculuk büyük emekler gerektiriyor şüphesiz.
Nina karakteri olarak karşımıza çıkan Natalie’nin tek isteği ‘Kuğu Gölü’ balesinde başrol oynamaktır. Ancak naif kimliği onu ruhsal olarak yoracaktır. Nina’nın iç yolculuğuna hayran kalacaksınız.
Imdb puanı:8

Yeşil Yol (Green Mile)

yesil-yol-the-green-mile

Stefan King’in aynı adlı romanından uyarlanmış çarpıcı bir hikaye. İki küçük kızı öldürmekle suçlanan John Coffey’in korkutucu görüntüsünün aksine yardımsever, iyilik dolu yüreği hikayeyi daha da çarpıcı hale getiriyor.
Imdb puanı: 8.5

Kelebeğin Rüyası

kelebegin-ruyasi

86. Akademi Ödüllerinde Türkiye’nin ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ dalında Oscar aday adayı olma gururunu yaşatmış filmin yönetmen koltuğunda Yılmaz Erdoğan oturmaktadır. İki şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun veremle mücadelesini, Zonguldak halkının madenle tükenen yaşamını ele alan film Türk sinema tarihine adını altın harflerle çoktan yazdırdı.
Imdb puanı: 7.9

Kış Uykusu

winter-sleep-kis-uykusu

Nuri Bilge Ceylan, Türk sinemasında şüphesiz rüştünü ispatlamış yönetmenlerden biridir. Daha önce de birçok ödülle buluşan yönetmen, bu filmle de Altın Palmiye’yi kazanmıştır.
Demet Akbağ ve Haluk Bilginer’in tek mekanda geçen uzun konuşmaları sizi sarıp sarmalayacak. Kendinizi sorgulamanızı sağlayacak nitelikte bir başyapıtla karşı karşıyasınız.
Imdb puanı: 8.3

The Great Beauty (Muhteşem Güzellik)

the-great-beauty-muhtesem-guzellik

Bu filmi neden izlemeniz gerektiğine dair tek bir gerekçe vermemiz yeterli: Diyaloglar.
İnsanların sahte dünyasını, sadece yaşama edinimlerini yerine getirmelerini ama kendilerini fark etmemelerini çarpıcı bir dille ortaya koyan bir başyapıt.
Imdb puanı: 7.7

A Beautiful Mind (Akıl Oyunları)

akil-oyunlari-a-beautiful-mind

Nobel ödüllü Amerikalı matematikçi John Nash’in hayat hikayesi Ron Howard’ın yönetmenliğiyle çarpıcı bir şekilde sunuluyor.
Imdb puanı: 8.2

Taxi Driver (Taksi Şoförü)

taxi-driver-taksi-soforu

Martin Socorsese’nin her daim çalıştığı oyunculardan biridir Robert De Niro. Bu film, 4 dalda Oscar’a aday olmuş, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanmıştır.
Ayrıca birçok derginin ve enstitünün hazırladığı ‘İzlenmesi Gereken Filmler’ listelerinde üst sıralarda yer almaktadır.
Imdb puanı: 8.3

Akıl Defteri (Memento)

memento-akil-defteri

Christopher Nolan’ın senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı Memento, psikolojik bir gerilim filmidir. Hikayeyi çözebilmeniz için her daim dikkatinizi diri tutmanız gerekmektedir.
Imdb puanı: 8.5

Annem Hakkında Her Şey (All About My Mother)

annem-hakkinda-her-sey-all-about-my-mother

AIDS, eşcinsellik, varoluş kavramlarını Pedro Almodavar’ın gözünden yeniden değerlendirebileceğiniz sarsıcı bir film.
Imdb puanı: 7.9

İhtiyar Delikanlı (Old Boy)

old-boy-ihtiyar-delikanli

2003’te çekilen ve 2004’te Cannes Film Festivali’nde ‘Büyük Ödül’ ü alan Oldboy, 15 yıl boyunca bir odada esir kalan Oh Dae-Su’nun yaşamını ele alır. Şüphesiz kaçırıldığında ne kadar süreyle tutulacağını bilmeyen Oh Dae-Su ’15 yıl süreceğini söyleselerdi, dayanmak daha kolay olabilir miydi? Yoksa dayanamaz mıydım’ diyerek çaresizliğini ortaya koyar.
Esaretinin bittiği gün asıl olaylar başlar. Sarsıcı bir filmle karşı karşıyasınız.
Imdb puanı: 8.4

Zindan Adası (Shutter Island)

zindan-adasi-shutter-island

Martin Scorsese ve Leonardo Di Caprio’nun 4. kez buluştuğu Zindan Adası, bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine başlayan gerilim dolu bir hikayeyi anlatır.
Imdb puanı:8.1

Başlangıç (Inception)

inception-baslangic

Christopher Nolan’ın bilim kurgu tarzında yazdığı ve yönettiği filmin başrolünde Leonardo Di Caprio yer almaktadır. Bu filmin en etkileyici yönü, olayların tamamen kişilerin zihninde geçmesidir.
Imdb puanı: 8.8

Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

eternal-sunshine-of-the-spotless-mind-sil-bastan

Sevginiz size acı veriyorsa ve zihninizden sevdiğinize dair her şeyi sildirme şansınız varsa buna cesaret edebilir miydiniz?
Bu film, sıradan bir aşk filmine meydan okuyor. Jim Carrey’in alışagelmiş oyunculuğundan sıyrılarak duygu dünyanızı alt üst etmesine tanık olacaksınız.
Imdb puanı: 8.4

Makas Eller (Edward Scissorhands)

makas-eller

Johnny Deep ve Winona Ryder’ın başrolünü paylaştığı film; komedi, dram, macera kategorilerinde nitelendirilebilir. En İyi Makyaj alanında Oscar’a aday olmuştur. Tim Burton’un hayali dünyası sizinle buluşmayı bekliyor.
Imdb puanı: 7.9

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

Sinema Tarihinin Önemli Film Festivalleri

Dünya sinema tarihine damga vuran nice film var. Bu anlamda her yıl yüzlerce film, birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.