Anasayfa / Yaşam / Hanus’un Yaşam Saati Sonsuza Dek Susturuldu

Hanus’un Yaşam Saati Sonsuza Dek Susturuldu

Hanus’un Yaşam Saati Sonsuza Dek Susturuldu

Her şehrin bir hikayesi vardır. Bu hikayeye şehrin geniş kültür mirası, savaşları, aşkları kimi zaman da tek başına ‘bir insanı’ damga vurur. Bir masal gibi yüzyıllara meydan okuyarak günümüze ulaşan bu hikayeler dinleyenleri oldukça şaşırtır.

Turistlerin ilgi odağı olan Prag etkileyicisi mimarisinin yanında muazzam bir hikayeye de sahiptir.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti konumunda olan Prag belki de ‘Altın Şehir’ ya da ‘Masal Şehir’ olarak adlandırılmasını bu hikayeye borçludur.

Dünyanın gezilmesi gereken güzellikteki en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilen Prag’ın eski şehir meydanında ‘Astronomik Saat’ bu hikayenin ana objesidir. Her hikayede olduğu gibi farklı anlatımlar bu saat için de geçerlidir. Ancak hangisi gerçek olursa olsun içinde hep hüzün vardır.

HANUSUN-YASAM-SAATİ-SONSUZA-DEK-SUSTURULDU.jpg

Astronomical Clock - Prague. Czech Republic Desktop Background

Sizinle yaygın olarak bilinen hikayeyi paylaşmak istiyoruz. Bu saat, Hanus adında bir saat ustası tarafından yapılmıştır. Saat, görenleri oldukça etkilemiştir. Bu etki, öyle hızlı yayılmaya başlamıştır ki saat ve ustası kısa zamanda ünlü olmuştur. Öyle ki saati görmek için dünyanın her yerinden insanlar Prag’a akın etmiştir. Ancak bu durum Kralı oldukça rahatsız etmiştir. Kral, aynı zamanda Hanus’a başka ülkelere de saat yapması için gelen teklifleri duyar ve Hanus’u cezalandırmak ve ustanın saat yapmasını engellemek için ustanın gözlerine mil çektirir. Hanus, kör olmayı bir türlü içine sindiremez. Karar vermiştir bu yaşamı terk etmeye, kendini saatin mekanizmasına bırakarak intihar eder. Ancak ölümüyle sessiz sedasız ayrılmak da istemez. Kralın bile ününü geçen bu saati bozarak bu dünyadan önemsediği en önemli eseriyle ayrılmıştır. Kaderin cilvesi olmalı ki, saati hiç kimse tamir edemez. Birçok usta ter döker ama sonuçsuz kalır çabaları. Çünkü saat, ustanın özel bir hesaplamasıyla oluşturulmuştur. Güneş, Dünya ve Ay konumlarını, on iki saatlik zaman dilimini ve 12 burcun simgelerini gösteren özel bir saattir. Saatte yer alan rakamlar İbranicedir. Aslında bu İbranice rakamlar Babil saatini simgelemektedir. Sabah 9’dan gece 21’e kadar her saat başı bir dakika boyunca çalan saatin üst tarafındaki pencerelerden İsa’nın 12 havarisi geçmektedir.

HANUSUN-YASAM-SAATİ-SONSUZA-DEK-SUSTURULDU-2

HANUSUN-YASAM-SAATİ-SONSUZA-DEK-SUSTURULDU-3

Saatin etrafında bulunan dört kukla da inanışa göre insanlar adına dört tehdidi sembolize etmektedir. Elindeki aynayla kendine bakan soldan en baştaki kukla “kendini beğenmişliği” , bu kuklanın hemen yanında, elinde altın torbası olan kukla “cimriliği”, onun yanındaki iskelet şeklindeki kukla “yaşama karşı isteksizliği” , elinde mandoline benzer bir müzik aleti bulunan son kukla da “gece hayatına ve sefahate düşkünlüğü” sembolize eder. Aslında bu kuklalar yaşamın kendisidir. Her an karşılaşabileceğimiz insanları, kibri ve bunların sonundaki mutlak sonu göstermek istemiştir. Usta, insanlara vermek istediği mesajı da saatin altına yerleştirdiği dört kuklayla sunar. Aslında her dönem önem verilmesi gereken dört önemli unsura- bilime, adalete, astronomiye ve eğitime- dikkat çeker.

Hanus’un vermek istediği mesajlar, doğru şekilde doğru yerlere ulaşmış mıdır bilinmez, ancak her saat başı çanlar çalmaya başladığında yerel halkın özellikle de turistlerin saatin etrafına toplanma nedenleri belki de Hanus’un mesajını duymak içindir.

HANUSUN-YASAM-SAATİ-SONSUZA-DEK-SUSTURULDU-4

 

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü  Kadınların önemini bir gün değil, her gün anlayan ulu önder …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.