Anasayfa / Sanat / Resim / Joseph Lorusso ve Duygu Evreni

Joseph Lorusso ve Duygu Evreni

Joseph Lorusso ve Duygu Evreni

1966 yılında Chicago’da doğan ‘duyguların’ ne olduğunu yaptığı resimlerle bir kez daha düşündüren Joseph Lorusso, küçük yaşlarda özellikle anne ve babasının da teşvikleriyle sanat eğitimine yöneldi. Sanat eğitimini Amerikan Sanat Akademisinde tamamladı. İtalyan asıllı olan sanatçı, anne ve babası sayesinde küçük yaşlarda İtalyan ressamların resimleriyle tanışma imkanı yakaladı.

Amerikan Sanat Akademisinde suluboya üzerine eğitim alsa da hep bir arayış içerisinde oldu. Farklı ressamların farklı çalışmalarıyla buluşmayı seven Lorusso, uzun araştırmaları sonunda aradığı tarzın ne olduğuna ve resimlerinde ne anlatmak istediğine karar vermek için büyük emek harcadı. Özellikle ders saatleri dışında da fazlasıyla vakit geçirdiği okulda Sargent, Sorolla, Whistler ve Manet gibi ustaların resimlerini yapmaya çalışarak ustalaşmaya çalıştı.

Bütün bu araştırma ve resimler üzerinde çalışmaları sonucunda sanatçı kimliğini ‘izlenimciler’in de etkisiyle ‘gerçekçi’ olarak belirledi. Ancak bu gerçekçilikte temel amacı ‘objelerin özünü’ ifade etmekti.

Gerçekçi sanat akımının gereği olarak insanları gözlemleyen Lorusso, insan duygularını gözlemlemeyi ve bunu tuvallerine aktarmayı tercih etti. Şüphesiz bu tercihte sanatçının ‘insan ve duygu dünyasına verdiği önem’ etkilidir. Ancak burada da klasik bir yöntemle aşkı tarif etmek yerine kişilere adeta bir hikayeci yorumuyla yaklaşmış, resmettiği insanlardaki ‘insanlık ve duygu durumları’nı ortaya koymuştur. ‘Maneviyat, huzurlu bir kaçış yeri, rüyalar, zamansızlık’ duyguları resimlerindeki ana duygulardır. Bu başarılı gözlem ve duygu aktarımı, resimlerindeki samimiyeti arttırmış ve izleyenlere gerçeklik hissini ulaştırmıştır.

“Ben, gerçekten çok güzel bir sanat eserinin hepimizin içinde derin bir şeye tetikleyici olarak hizmet ettiğine inanıyorum”
Joseph Lorusso

Lorusso, dile getirdiği bu cümledeki gibi sanatın içinde derin bir şeye tetikleyici olarak hizmet ettiğine o kadar inandı ki kendini sadece mutlu olduğu alana, resme, yönlendirdi. Sanatçı günümüzde tüm vaktini resim yaparak geçirse de bir zamanlar özel bir şirkette tebrik kartı tasarlamış, ardından Kansas Üniversitesinde ve Scottsdale Sanatçılar Okulunda öğretim görevi olarak çalışmış ancak gerçek arzusunun sadece resim yapmak olduğuna karar verdikten sonra üniversitedeki görevinden de ayrılmıştır. Resimlerinde yer alan duygu ve gerçekçilik onun yaşam felsefesi olmuştur. Kim bilir belki de yaşam felsefesini resimlerine aktarmıştır.

Joseph Lorusso, çalışmalarıyla birçok ödüle layık görüldü. ‘Amerikan Sanat, Amerikan Sanatçı Dergisi, Amerikan Sanat Koleksiyoncusu’ gibi sanat dünyasının önemli dergilerinde yer aldı.  Albert Sanat, Kansas-Kamper Müzesi, St. Joseph, Wichita, Missouri ve Kansas Havacılık Müzesi gibi birçok sanat merkezi özel koleksiyonlarında Lorusso’nun çalışmalarına yer vermektedir.

Başarılı sanatçının çalışmalarıyla sizi baş başa bırakıyoruz.

Joseph-Lorusso-ve-Duygu-Evreni-1

Joseph-Lorusso-ve-Duygu-Evreni-2

Joseph-Lorusso-ve-Duygu-Evreni-3

Joseph-Lorusso-ve-Duygu-Evreni-4

Joseph-Lorusso-ve-Duygu-Evreni-5

Joseph-Lorusso-ve-Duygu-Evreni-6

Joseph-Lorusso-ve-Duygu-Evreni-7

Joseph-Lorusso-ve-Duygu-Evreni-8

Joseph-Lorusso-ve-Duygu-Evreni-9

Joseph-Lorusso-ve-Duygu-Evreni-10

Joseph-Lorusso-ve-Duygu-Evreni-11

Joseph-Lorusso-ve-Duygu-Evreni-12

Joseph-Lorusso-ve-Duygu-Evreni-13

Joseph-Lorusso-ve-Duygu-Evreni-14

Joseph-Lorusso-ve-Duygu-Evreni-15
Joseph-Lorusso-ve-Duygu-Evreni-16

Joseph-Lorusso-ve-Duygu-Evreni-17

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

Kağıttan Sanat: Barbara Wildenboer ve kağıt işleri

Kağıt İşleri! Güney Afrikalı sanatçı Barbara Wildenboer‘in kağıt malzemelerden hazırlamış olduğu eserlerini sizlerle paylaşıyoruz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.