Anasayfa / Sanat / Edebiyat / Klementinum Kütüphanesinin Eşsiz Güzelliği

Klementinum Kütüphanesinin Eşsiz Güzelliği

Prag, kusursuz mimarisi ve tarihi ile her daim ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Şüphesiz Prag’a gittiğinizde birçok alternatif sizi bekliyor olsa da Prag Klementinum Kütüphanesini görmeden bu şehirden ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz. Sadece kitapseverlerin ilgisini çekmeyecek kadar büyüleyici bir ruha sahip Klementinum Kütüphanesi.

294 yıllık bir tarihe dayanmaktadır Klementinum Kütüphanesi. 1722 yılında açıldığından bu yana yirmi binden fazla kitaba ev sahipliği yapmaktadır. Bu kütüphane, Barok mimarinin eşsiz örneklerinden biridir. Kütüphanenin giriş kısmında İmparator II.Joseph’in portresi yer almaktadır. Bu portrenin bir vefa borcu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Nitekim İmparator II. Joseph, manastır kütüphanelerinin kapatılıp manastırda yer alan kitapların Klementinum Kütüphanesine bağışlanmasını sağlayan düzenlemeyi yapmıştır.

Kütüphanenin dikkat çekici tavan süslemeleri Jan Hiebl’in ellerinden çıkmıştır.  Jan Kein’in gökbilimsel çalışmaları kütüphanede göz doldururken ünlü yazar J.Luis Borges, bir romanında bu eşsiz kütüphaneye yer vermiştir.

Bu kütüphaneyle buluşmanız dileğiyle…

Klementinum-Kutuphanesinin-Essiz-Güzelligi-9

Klementinum-Kutuphanesinin-Essiz-Güzelligi-1

Klementinum-Kutuphanesinin-Essiz-Güzelligi-2

Klementinum-Kutuphanesinin-Essiz-Güzelligi-3

Klementinum-Kutuphanesinin-Essiz-Güzelligi-7

Klementinum-Kutuphanesinin-Essiz-Güzelligi-8

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

En Özel Sevgililer Günü Hediyeleri İstanbul1881’de!

Sevgililer Günü Özel Hediyeleri Sevgililer Günü hediyeleriniz için bazı önerilerimizi aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Sevdikleriniz için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.