Anasayfa / Atatürk / Küçük Ressamlar Aktivitesi 23 Nisan 2017 Pazar Günü Anıtkabir’de!

Küçük Ressamlar Aktivitesi 23 Nisan 2017 Pazar Günü Anıtkabir’de!

KÜÇÜK RESSAMLAR ANITKABİR’DE: İngiliz Ressam Ned Pamphilon; 23 Nisan 2017’de 3. Kez binlerce Küçük Ressam ile birlikte Anıtkabir’de tuvalinin başına geçiyor…

4

İstanbul’a, bu şehri anlamlandıran İstanbul Boğazı’na ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e duyguğu hayranlık ile sanat çalışmalarını sürdüren İngiliz Ressam Ned Pamphilon, 23 Nisan 2017 Pazar günü “Küçük Ressamlar Anıtkabir’de” projesi ile 3. kez Anıtkabir’de tuvanilin başına geçiyor.

Küçük Ressamlar Anıtkabir’de projesinin ilk etkinliğini 23 Nisan 2015’te Anıtkabir Komutanlığı ile birlikte düzenleyen sanatçı 1.100 çocuğun katılımı ile Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözlerine dikkat çekmişti. Ayrıca Atatürk ve Ülkü Adatepe’nin, Yalova Yürüyen Köşk önünde yer alan eserini barış sözleriyle oluşturulmuş bir komposizyonu küçük ressamlar ile birlikte resmetmişti.

_MG_0890

Geçtiğimiz 23 Nisan’da ise 1.500 çocuk ile birlikte tuvalinin başında yer alan sanatçı, Prof.Dr. Aziz Sancar’a 19 Mayıs’ta Anıtkabir’de düzenlenen törende hediye edilen bilimsel tabloyu, Mustafa Kemal Atatürk’ün geometri kitabından esinlenerek boyamıştı. Buna ek olarak oluşturulan büyük komposizyonda “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” sözü ile yer alan resmi Küçük Ressamlar ile birlikte renklendirmişti.

23 Nisan 2017’nin Konsepti Gençlik

5

Sanatçı 1.500-1.700 küçük ressamla birlikte 23 Nisan 2017 Pazar günü boyamasını gerçekleştireceği yeni komposizyon için gençlik vurgusu yapmayı hedefliyor. Bu sene yapılacak ve ana kompozisyonun ortasında yer alacak özel tablonun tasarımı için şimdiden çalışmalarına başlayan sanatçı, yapılacak orjinal tablo çalışmasında Mustafa Kemal Atatürk’ü Anıtkabir önünde resmedecek.

Sanatçı Anıtkabir’in önünde yer alacak Mustafa Kemal Atatürk portresinin etrafında Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinden esinlenerek Türkiye’nin öne çıkan önemli yerlerinin de tablo içinde yer alacağını belirtti. Ana kompozisyonun “Bütün Ümidim Gençliktedir…” veciz sözüyle tamamlanacağını açıkladı.

Anıtkabir Komutanlığı’nın düzenlediği tüm çocuklara açık ve ücretsiz olan ve 23 Nisan 2017 Pazar günü saat 12:30’da Anıtkabir’de başlayacak olan etkinlikte, 2-7 yaş grubu çocuklar, kendileri için özel olarak hazırlanan alana rengarenk el izlerini bırakacaklar.

Dev tuvali daha sonra devralacak 8-14 yaş arasındaki çocuklar, “Bütün Ümidim Gençliktedir” mesajını Ned Pamphilon ile birlikte oluşturmaya çalışacaklar.

2

1

Neden Mustafa Kemal Atatürk?

Ned Pamphilon, vizyonu ve düşüncelerinden çok etkilendiği Mustafa Kemal Atatürk’ün, geleceğin vizyonunu çocuklarda bularak dünyanın ilk çocuk bayramını Türk çocuklarına armağan ettiğini ve bu düşüncenin, global kamuoyunda vurgulanmayı hak ettiğini belirterek şunları söylemektedir:

‘Mustafa Kemal Atatürk gibi düşünmek ve o vizyona sahip olabilmek bu yaşadığımız modern ve bilimsel çağda son derece önemli bir nokta.

Bırakın Türkiye’yi Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamaya, onun vizyonuyla gelecek nesillere umut aktarmaya bütün dünyanın çok ihtiyacı var.

Benim bu konu ile ilgili yaptığım çalışmalarım yurtiçinde ve yurtdışında da değerli Türk insanının destekleri ile devam edecek’ dedi.

Ned Pamphilon’un sanat çalışmalarını yöneten İstanbul1881 markasının Genel Müdürü Alp Armutlu da yaptığı açıklamada:

‘İstanbul ve Atatürk’e büyük bir sevgi ve saygı ile farklı açılardan bakabilmeyi başaran Ned’in projelerini desteklemek ve yürütmek bizlere büyük mutluluk veriyor. Ned Pamphilon ve Küçük Ressamlar Anıtkabir’de projesi her yıl daha kalabalık ve daha büyük bir coşku ile düzenleniyor.

3. Yılımızda da tüm Küçük Ressamlarımız için üreteceğiz ve çalışacağız. Ebeveynlerimizi ve tüm küçük kardeşlerimizi etkinliğimize bekliyoruz. Ned Pamphilon’un yaklaşık 3 yıldır üzerinde çalıştığı Göbeklitepe Projesi’nin de sonuna geldiğini, bu projenin de lansmanını 3-7 Mayıs 2017 tarihleri arasında Galeri İstanbul1881’de gerçekleştireceklerini’ dile getirdi.

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

Göz Göze Atatürk Sergisi myopenstage.com’da Online Olarak Yayında!

Göz Göze Atatürk Sergisi’ni Online İzleyebilirsiniz! İstanbul1881 olarak Kosifler Oto Bağdat Caddesi’nin ev sahipliğinde düzenlediğimiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.