Anasayfa / Atatürk / KÜÇÜK RESSAMLAR, ANITKABİR’DE 2. KEZ DEV TUVALİN BAŞINA GEÇTİ…

KÜÇÜK RESSAMLAR, ANITKABİR’DE 2. KEZ DEV TUVALİN BAŞINA GEÇTİ…

Anıtkabir Komutanlığı ve İngiliz Ressam Ned Pamphilon,  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda tüm çocukları Anıtkabir’e davet etti.

Bu yıl 2.si düzenlenen ‘Küçük Ressamlar Anıtkabir’de’ etkinliğine katılan çocuklar, Ned Pamphilon ile birlikte, 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanarak, ödülünü Mustafa Kemal Atatürk’e armağan eden Prof.Dr. Aziz Sancar’a 19 Mayıs 2016’da düzenlenecek törende hediye edilmek üzere; “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” adlı sanat eseri üzerinde çalıştılar. Eserin ana konsepti Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hayatta En Hakiki Mürşit ilimdir’ sözü ve geometri kitabından esinlenilerek oluşturuldu.   

İstanbul hayranlığı sayesinde Türk insanı ile tanışan ve kendisini bu topraklara hayran bir ressam olarak ifade eden İngiliz Ressam Ned Pamphilon, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e duyduğu hayranlığı kendine has boyama teknikleri kullanarak yaptığı Atatürk temalı eserlerine yansıtmış, bu eserler ulusal ve uluslararası sanatseverler tarafından yakından tanınmasını sağlamıştır.

İngiliz Ressam Ned Ramphilon, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerinin birincisini  Anıtkabir Komutanlığının desteği ile gerçekleştirdi.   Ned Pamphilon bu yıl düzenlenen 2. etkinlikte “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın ruhunu, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” sözünü dev tuval üzerine yansıtarak dile getirdi. Sanatçı, bu  bilimsel sanat çalışması ile Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurunda, Atatürk’ün çocuklarıyla “sanat” icra ederek bu anlamlı günü kutladı.

Oluşturulan orijinal sanat eseri Prof.Dr. Aziz Sancar’a hediye edilecek…

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” sözü ile ana konsept oluşturularak  2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof.Dr. Aziz Sancar’ın DNA sarmalı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdığı Geometri Kitabı’ndan esinlenilerek ve geometrik şekiller kullanılarak Ned Pamphilon ve çocuklar tarafından 2mx2m ebatlarındaki orijinal “bilimsel” eser hazırlandı. Bu eser, Prof.Dr. Aziz Sancar’a hediye edilmek üzere boyandı.

23 Nisan 2015 Cumartesi günü 12:30’da Anıtkabir’de başlayan etkinlikte 2-7 yaş grubu çocuklar, kendileri için özel olarak 14mx2m ebatlarındaki tuval üzerinde hazırlanan harfler etrafına rengarenk el izlerini bıraktılar, daha sonra tuvali devralan 8-14 yaş grubu çocuklar, dünyanın önemli bilimsel mesajlarından birisini “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” sözünü Ned Pamphilon ile birlikte kalpler içinde boyadılar. Yaklaşık 1.000 çocuğun katılımıyla gerçekleşen etkinlik, “bilimsel” sanat eserinin ve bu eserin ortasında yer alan 2mx2m ebatlarındaki Prof. Dr. Aziz Sancar’a hediye edilecek tablonun tamamlanması ile son buldu.

İngiliz Ressam Ned Pamphilon etkinlik öncesi gerçekleştirdiği açıklamada; “Mustafa Kemal Atatürk’ün ve arkadaşlarının büyük fedakarlıklarla kurduğu Cumhuriyet’in yetiştirdiği ve çalışmalarını global bilim alanında sürdüren Prof. Dr. Aziz Sancar’ın 2015 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülmesine ve bu ödülü Türkiye Cuhuriyeti adına Mustafa Kemal Atatürk’e hediye etmesine şaşırmadım” dedi. Sanatçı; “Gerçek anlamda bilimsel üretim yapan insanların bilim düzeyleri arttıkça, hem kendilerine hem de kurdukları veya korudukları eserlere saygı duyduklarını yalın bir şekilde buradaki vefa örneğinde görüldüğünü” ifade etti. Pamphilon; Mustafa Kemal Atatürk’ün İngilizceye de çevirilen Nutku’nu okuduğunu, üzerinde çalıştığını, Atatürk’ün tüm icra ettiği faaliyetlerin bilim hüzmesinin içinde, akıl ve mantık dolu bir yol ile gerçekleştirdiğini anladığını ve bu eşsiz çalışma disiplini ve bilim kullanma becerisine  hayranlık duyduğunu” ifade etti.

2016 sonuna kadar kadar Türkiye’yle ilgili pek çok özel projeyi gündemine alan Ned Pamphilon, İstanbul1881 markasıyla, İstanbul’u ve Mustafa Kemal Atatürk’ü düzenlediği sanat etkinlikleri ile dünyaya tanıtmaya devam edecek.

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

Atatürk’ün Türkiye’yi Çağdaşlaştırma Sürecinde Milli Kültürün Korunması ve Zenginleştirilmesi

Atatürk’ün Çağdaşlık ve Milli Kültür Anlayışı Tümgeneral Sıtkı Aydınel’in konuyla ilgili olan bu güzel yazısını …

3 Yorumlar

  1. Ali Fuat Kahraman

    Prof. Aziz Sancar’ a hediye edilecek fotoğrafta oğlum da yer almıştı. Fotoğrafı ne zaman görebiliriz acaba?

    • istanbul1881

      Selamlar, 19 Mayıs Perşembe günü Anıtkabir’deki töreni izlemenizi tavsiye ediyoruz. Bize gelecek fotoğrafları sizinle de paylaşırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.