Anasayfa / Genel / Leonardo Da Vinci’nin Gizemli Dünyası ve Bugüne Yansıması

Leonardo Da Vinci’nin Gizemli Dünyası ve Bugüne Yansıması

Bugün Leonardo

Leonardo da Vinci, resimleri ve not defterleri aracılığıyla tanınır. Sanat uzmanları bugün, kızılötesi ışınlar ve nötron analizi gibi modern tekniklerle, çizimleri hakkında daha çok bilgi almaya ve olası gizli resimlerini keşfetmeye çalışmaktadır.

vitruvian-man

Yeni Keşiflerle Leonardo

Ocak 2005’te araştırmacılar Santissima Annunziata Bazilikası’nda gizli bir mühürlü oda keşfetmişlerdir. Bu odada Leonardo da Vinci’nin uçuş bilimiyle ilgili notları bulunmuştur. Bunun dışında, Leonardo’nun 1503-6 yılları arasında Floransa’da Sala del Papa’da geçirdiği döneme ait araştırmalar, Anghiari Savaşı’nın kayıp taslak çalışmalarını bulmak üzere devam etmektedir.

Büyük olasılıkla Vasari’nin Floransa’da Palazzo Vecchio’daki Salone dei Cinquecento’ya yaptığı freskin arkasında bulunan Anghiari Savaşı resminin gizemi, eğer Floransalı yetkililer Vasari’nin resmiyle salonun duvarı arasındaki boşlukta arama yapılmasına izin verirlerse çözülecek gibi durmaktadır.

Leonardo Da Vinci

Floransalı sanat tarihçisi Profesör Maurizio Seracini de bunu doğrular. ‘’Vasari’ nin Leonardo’nun en güzel işlerinden birini yok edeceğini sanmıyorum.’’ Ayrıca, Vasari’ nin resminin sağ üst köşesindeki küçük bayrakta yazana dikkat çekmektedir: Cerca Trova (arayan bulur). Bu, profesöre göre, Leonardo’nun eseriyle ilgili bir ipucudur.

Bugün Seracini, nötron analizi yaparak, Vasari’nin resminin arkasındaki olası boya renklerini ayırt etmeye çalışmaktadır.

Günümüze Uzanan Bir Bilgi Körüsü

Leonardo’nun mühendislik tasarımları ölümünden sonra bile işe yaramaktadır. Bugün savak olarak bilinen mitre köprü sistemi, Leonardo tarafından 1497’de tasarlanmıştır 18. Yüzyılda İngiltere ‘de, 1834’te raylı taşımaya geçene kadar, su taşımacılığı giderek yaygınlaşırken, su geçitlerinde kanal sistemi uygulanmaya başlanmış ve mitre köprü sıklıkla kullanılmıştır. 1914’te açılan ve dev kanal savakları olan Panama Kanalı örneğinde olduğu gibi, dünyadaki çoğu kanal savağı, Leonardo’nun tasarımındaki ilkelere göre yapılmaktadır.

Leonardo Da Vinci Leonardo tarafından 1497 civarında tasarlanan mitre köprünün savak sistemi uygulaması. Bugün bu sistem Panama Kanalı gibi yerlerde kullanılmaktadır.

Olgulardan Kurgulara

21 . yüzyılda Leonardo’ya olan ilgi patlamıştır. Bilgi verici bir olgu- kurgu karışımı roman Da Vinci Şifresi (2003) ‘’evrensel insan’’ lakabını herkesten çok hak eden bu dâhiye olan genel ilgiyi artırmıştır.

Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci

Kaynak: Leonardo Da Vinci, 500 Görsel Eşliğinde Yaşam ve Eserleri, Rosalind Ormiston, İş Bankası Yayınları

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

Atatürk ve Çocuk Sevgisi: Bir Anı

Atatürk ve Türk Çocuğu ATATÜRK’ün özel sekreteri Ekrem URAZ, Avni ALTINER’e ATATÜRK’ün ölümünden sonra Marmara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.