Anasayfa / Genel / Michelangelo ve Leonardo Da Vinci: İki Rakip

Michelangelo ve Leonardo Da Vinci: İki Rakip

Michelangelo 

Floransa çoğu zaman yetenekli sanatçıların yaşadığı ve çalıştığı zengin bir şehre dönüşmüştür. Bunların en ünlüleri, sanatsal anlamda birbirlerine rakip olan Michelangelo Buonarroti ve Leonardo da Vinci’dir.

Leonardo Floransa’ya prestij sahibi ama 17 yıllık yokluğunda pek de gösterecek şeyi olmayan bir sanatçı olarak dönmüştür. Egosuyla ve olağanüstü yeteneğiyle ünlü Michelangelo ise şehrin gözbebeğidir.

Michelangelo Buonarroti (1475–1564)

Farklı Yollar 

1502 yılında Leonardo 50 yaşındadır ve otuz yılı aşkın deneyime sahip profesyonel bir sanatçıdır. Michelangelo 27 yaşındadır ve dokuz yıldır profesyonel olarak heykeltıraşlık yapmaktadır.

Sforza’nın himayesi Leonardo’ya başyapıtı Son Akşam Yemeği’ni (1495-7) yapma fırsatı vermiştir ve o eserle, sanatsal bir deha olarak tanınmıştır. Michelangelo ise genç yaşlarında resim sanatının az beceri isteyen ve daha değersiz bir şey olduğunu düşünürek heykel yapmaya karar vermiştir. Ünlü Uyuyan Küpid (1496), Baküs (1496-7) ve Pieta (1499-1500) gibi olağanğüstü mermer eserleriyle yayılmıştı.

02

Bir atın anatomisi üzerine çalışma, Michelangelo, 1504, Notlarla beraber bir mürekkep kalem çalışması

Benzer Bir Eğitim

Leonardo ve Michelangelo’nun her ikisi de Floransalıdır, her ikisi de şehrin biraz dışında küçük bir köyde doğmuştur: Leonardo Vinci’de, Michelangelo ise Caprese’de. Her ikisinin de babası kamu hizmetindedir. Birisi noter, diğeri belediye başkanıdır. Aralarındaki fark, Leonardo’nun gayrimeşru bir çocuk, Michelangelo’nun ise birbirine bağlı bir ailenin ikinci oğlu olmasıdır.

Leonardo’nun annesi onun hayatında değildir. Michelangelo’nun annesi, o beş yaşındayken ölmüştür. Her ikisi de kırsal yaşamdan faydalanmıştır. Leonardo doğayı incelemiş, Michelangelo yaşamının ilk yıllarında gönderildiği sütannesinin heykeltıraş ailesinden işin inceliklerini öğrenmiştir. Her ikisi de evde eğitim görmüştür ama Michelangelo, Floransa’da örgün eğitim de almıştır.

Görüş Farklılığı 

Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli ile beraber Floransa Meclisi’nin saygıdeğer otuz üyesinden biriydi. Meclis 25 Ocak 1504’te, Michelangelo’nun, 4,09 metrelik mermer heykeli Davut’un nereye konulacağını kararlaştırmak için toplanır. Michelangelo’nun Leonardo’ya karşı düşmanlığı, Leonardo’nun bu heykeli Palazzo Vecchio yakınlarındaki Loggia del Lanzi’ye konulmasını önerdiği için olabilir. Michelangelo’ya göre yüce Davut’u için tek bir yer vardır, o da Floransa’nın en önemli kamu binası olan Palazzo della Signoria’dır. Vasari’ye göre heykel, 8 Eylül 1504 tarihinde yerine konur. Bundan sonra Leonardo not defterine, Michelangelo’nun kendisini sokakta küçük düşürmeye çalıştığına ve Sforza atlı heykelini bitirememesiyle dalga geçtiğine ilişkin göndermeler yazar. Durum çetindir, çünkü Leonardo Anghiari Savaşı’na, Michelangelo da Cascina Savaşı’na başlamıştır ve her iki, çalışma da, Palazzo della Signoria için tahsis edilmiştir.

01

Nü çalışma, Michelangelo, 1504 civarı; büyük olasılıkla Cascina Savaşı için bir hazırlık çalışması

Sanatsal Eğitim

Leonardo ve Michelangelo’nun her ikisi de, önemli ustaların çırakların oldukları için şanslıydılar. Leonardo’nun ustası Andrea del Verrocchio, Michelangelo’nun ise Domenico Ghirlandaio idi (Michelangelo daha sonra bunu inkar etmiştir). Leonardo’nun ilk işverenleri, babasının yardımıyla bulunur. Michelangelo’nun heykeltıraşlık yolunda ilk adımları, Lorenzo de Medici’nin yeni inşa edilen heykeltıraşlık okulunda kendisine bir yer verildiğinde atılır. Şansı yaver gider. Medici’nin evine de davet edilir ve kendisine adeta bir aile üyesi gibi davranılır. Orada Hümanizm ve yeni Platonculuk’la karşılaşarak bir çok filozof, dil bilimci, tarihçi, bilim insanı ve mimar ile tanışır.

03

İdeal baş; Lanetli Ruh(II Dannato) olarak da bilinir, Michelangelo, 1534 civarı. Büyük olasılıkla Cascina Savaşı için hazırlık çalışması olan etkileyici bir çizim

Muhteşem Eserler 

Michelangelo’nun Davut Heykeli, 1501 yılında yapımına başlanmış ve 1504 tarihinde tamamlanmıştır. Geniş çevrelerce, Michelangelo’nun (Pietà ile birlikte) en iyi iki heykelinden biri ve Rönesans heykel sanatının bir başyapıtı kabul edilmektedir.

Eser, Davut’un Golyat’a saldırmaya karar verdiği anı simgelemektedir. 5,17 metre yüksekliğindeki mermer heykel Floransa’nın bir sembolü niteliğindedir. Heykelin tamamı 8 Eylül 1504 tarihinde ortaya çıkarılmıştır.

Figürün omzunun üzerinde dikkat çeken sapanın yanı sıra figürde neredeyse mükemmel ‘insan oranı’ betimlenmiştir. Esasında gerçek insan oranları gözetildiğinde heykelin oranları oldukça farklıdır. Baş ve üst-vücut, alt-vücut oranlarına göre daha büyüktür.

Heykel ilk olarak Palazzo della Signoria’nın tam önündeki Piazza Signoria’ya yerleştirilmiş; başına gelebilecek her türlü zararı engellemek için, 1873’te Floransa’daki Akademi Galerisi’ne götürülmüştür. Burada sayısız ziyaretçisini hala etkilemekte olan eserin bir kopyası 1910’da Piazza Signoria’ya yerleştirilmiştir.

david_by_michelangelo_jbu0001

Pietà (1498–1499), Michelangelo’nun başyapıtlarından bir tanesidir. Vatikan’da St. Peter’s Bazilikası’nda bulunur. Heykel sanatçının aynı temaya sahip heykellerinden ilkidir. Fransız kardinal Jean de Billheres’in isteği üzerine yapılmıştır. Michelangelo’nun imzaladığı tek eseridir. Buradaki Meryem figürünün kuşağına Latince yazısını Michelangelus Buonarrotus Fiorentius Faciebat (Bunun Floransalı Michelangelo Buonarrtoti yapmıştır) yazısını kazımıştır.

Eserde çarmıha gerilme sonrası annesi Meryem’in kucağında yatan İsa tasvir edilmektedir.

michelangelos_pieta_st_peters_basilica_1498-99

Kaynak: Leonardo Da Vinci, 500 Görsel Eşliğinde Yaşamı ve Eserleri, İş Bankası Kültür Yayınları

http://www.biography.com/people/michelangelo-9407628

https://tr.wikipedia.org/wiki/Pietà_(Michelangelo)

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

Sadan Hanım filminin tanıtım parçası “Sakın Bırakma” Candan Erçetin tarafından seslendirdi… Unutulan hikayelerden, unutulmaz notalar! …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.