Anasayfa / Etkinlik / Her Yer Mustafa Kemal

Her Yer Mustafa Kemal

BAŞKENT’DE VE YAŞAMDA SANAT

“Her Yer Mustafa Kemal”

(Bilim Adamı Prof. Dr. Aziz Sancar – Ressam Ned Pamphilon)

Büyük Atatürk’ün bizlere armağanı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlarken, Nobel’li Bilim Adamı Aziz Sancar’ı ve Atatürk aşığı İngiliz Ressam Ned Pamphilon’u anarak yazıma başlamak istiyorum. Bu dost insanlara sarılmak istedim. Yazar Aziz Nesin’in dediği gibi:

“Sarılmak neden güzeldir bilir misin? Çünkü sağ tarafta kalp yoktur, ve orası hep boştur… Sarılınca, sağ yanını O’nun kalbi doldurur…”

Prof. Dr. Aziz Sancar

Bundan önceki yazımda Sayın Aziz Sancar’ın özgeçmişini, çalışmalarını ve Nobel Ödülü alışı hakkında uzun bir yazımı sizinle paylaşmıştım. Türkiye’ye tekrar gelişinin nedeni Hacettepe Üniversitesi’nin kendisine Onur Nişanı ve Tıp Fakültesi’nde yer alacak büstünün açılışı ve aldığı Nobel Ödülü’nü Anıtkabir’de Atatürk’e sunmasıyla ilgiliydi.

Türk Milleti’ni başarılarıyla gururlandıran Sayın Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi girişine yerleştirilen büstü ve kendisine takdim edilen Onur Nişanı’nı alınca Prof. Sancar “Nobel ödülü, Cumhuriyet ve Atatürk sayesinde kazanıldıdedi ve değerli hocalarına merasimde teşekkür ederken, esprili konuşmasıyla, kınalı eliyle büyük bir sevgi atmosferi oluşturdu.

İnönü ailesinin vereceği akşam yemeğinde Prof. Dr. Aziz Sancar’a kimleri görmek istersiniz diye sorulduğunda, Mardin Lisesi’nden Fransızca Öğretmeni Melahat Şahinoğlu’nun adını vermişti. Yemekte çok duygusal anlar yaşandı. Ben, bir öğretmen olarak, Aziz Sancar’ın hocasına olan saygısından çok mutlu oldum. Saygıdeğer Aziz Sancar Nobel ödülünü 19 Mayıs’ta Anıtkabir’e bağışlamak üzere Türkiye’ye geldi. Terör olaylarının Türkiye’ye bu kadar zarar verdiği günlerde, değerli Bilim Adamı Aziz Sancar’ın başarısı Türkiye’ye ve Atatürk’e bağlılığı, özellikle 19 Mayıs’ta bu ödülü Atatürk’e sunması önemli bir olaydır ve Türk gençliğine verilecek en güzel armağandır.

Aziz Sancar ve Hacettepe Üniversitesi'ndeki büstü

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir sözü ile ana konsepti oluşturularak, 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar’ın DNA sarmalı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdığı Geometri Kitabı’ndan esinlenilerek ve geometrik şekiller kullanılarak Ned Pamphilon ve çocuklar tarafından 2mx2m ölçülerindeki orijinal “bilimsel” eser hazırlandı. Prof. Dr. Aziz Sancar’a hediye edilmek üzere boyanan bu eser Genelkurmay Başkanı tarafından Prof. Sancar’a verildi. Değerli Aziz Sancar, sizi hep saygıyla anıyorum.

Ressam Ned Pamphilon

İngiltere’de tamamladığı mimari eğitiminin yanında resim sanatına olan hayranlığını yaşadığı şehrin renkleri ile birleştiren Ned Pamphilon, 1963 yılında Londra’da dünyaya geldi. Gençlik yıllarında kurduğu orkestrası ile yaptığı seyahatler sırasında dünya kültürlerini yakından tanıma ve inceleme fırsatını bulan Ned Pamphilon, bu seyahatlerinin birisinde İstanbul’a uğrar, Boğaziçi ve onun engin maviliği ile tanışır. Boğaz’ın çevrelediği muhteşem şehre aşık olan Ned, İstanbul’un günlük hayatını tuvale yansıtarak geçimini sağlar. Beyoğlu’nun tramvayı, İstanbul’un simitçileri, Galata Köprüsü’nde balık tutanlar, “bebelere balon”cular, ayakkabı boyacıları ve mısırcıları ile İstanbul’un güzellikleri Ned’in tablolarında farklı bir bakış açısıyla hayat bulur.

Ned Pamphilon, Atatürk'ün Gözleri

Atatürk’ün hayatını okuyarak ona duyduğu sevgi ve saygısını da tuvali aracılığıyla resmeden Ned’in iki ünlü Atatürk tablosu “Atatürk Gülümsüyor” Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde, “Atatürk’ün Gözleri” tablosu ise Mayadrom Sports Center’da sergilenmişti.

Ressam Ned’in beni en fazla duygulandıran çalışması, 09 Kasım Pazar sabahı saat 9’u 5 geçe başladığı Atatürk tablosunu 24 saat hiç ara vermeden çalışarak 10 Kasım Pazartesi sabahı saat 9’u 5 geçe tamamlaması oldu. “Her Yer Mustafa Her Yer Kemal” sergisi kapsamında gerçekleştirdiği resim maratonu ile 24 saat hiç kesintisiz çalışarak, vefatının 76. Yılında Mustafa Kemal Atatürk’ü resmetti. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” çağrısının bugün dünyada en çok ihtiyaç duyulan en önemli barış çağrısı olduğuna inanan ve Kurtuluş Savaşı’nın başkomutanı Atatürk’ün masası başında çalışarak geçirdiği uykusuz gecelerin önemini vurgulamayı arzu eden Pamphilon, Türk insanının Atatürk’e duyduğu saygının bir sembolü olarak kendisinin de 24 saatte yaptığı çalışma neticesinde tablosunu tamamlamaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

Ned Pamphilon

Ressam Ned’in Türkiye ve Atatürk sevgisini araştırdığımda, bir gazeteye verdiği röpörtajda: “İstanbul’a ilk geldiğimde ziyaret ettiğim her yerde Mustafa Kemal’in fotoğraflarıyla veya tablolarıyla karşılaştım. Genellikle Mustafa Kemal’i bu eserlerde ciddi bakışlarıyla tanıdım, daha sonra gülümseyen bir Atatürk eseri yaptım. Tabloyu gören ve kaldığım arkadaşımın evine ziyarete gelen herkes bu eseri çok beğendi. Mustafa Kemal savaşa savaşa, binlerce gece ve gündüz çalışa çalışa bu cumhuriyeti barış için kurabilmeyi başarmış eşsiz bir lider.”, dedi.

Ayrıca, Anıtkabir’de 1100 çocuğun katılımıyla, çocuklarla birlikte resim yapmak gibi büyük bir projede yer aldı. Ressam ve Sanat Eleştirmeni olarak sanatçının diğer eserlerini incelediğimde, mimari eğitim ve perspektif bilgisi olduğu için rakustik çalışmalara yer verdiğini görüyoruz. Ekspresyonizm’in çarpıcı renkleriyle naif duygular içeren profesyonelce kompoze ettiği konuları, eserlerine renk ve leke uyumunu sert konturlarla harmanladığı çalışmalarını zaman zaman karikatürize ettiği figüratif kompoziyonlarla başka bir hareketlilik kazandırmıştır. Bu teknikle çalışırken, birdenbire Atatürk ile ilgili eserlerinde daha bir öze bağlılık, gerçeğe duyulan saygı ile tekniğinde farklılık hissediliyor. Mavi renge duyduğu hayranlık eserlerinde mutluluğu ve derinliği ifade ediyor. Bir sanatçıyı eleştirmek için eserleriyle birebir temas halinde olmak gerekir. Buna imkân olmazsa, sanal ortamda eserlerin en ince detaylarına kadar inip kritik yapılabilir. Ben buna karşı olsam da, akademide eğitim alırken ünlü eserler hakkında görselleri kütüphaneden incelediğimizi hatırladım. Ancak, ben bir gün Ressam Ned’in eserlerini büyük bir sergide izleyeceğimi umuyorum.

Uzun süre yurtdışında yaşayan ve sergiler açan bir sanatçı olarak, çok sayıda yabancı sanatçılarla dostluğum oldu. Bu kadar yürekten Türkiye’yi seven, tuvallerine konu edecek kadar Türkiye’nin etkisi altında kalan bir sanatçı ile tanışmak çok isterdim. Günümüzün teknik imkânları sayesinde, bu bilgileri sosyal medyadan,, yaptığım araştırmalardan ve kendisi ile e-mail üzerinden yazışarak elde edebildim.

Sanatçı, Atatürk ile ilgili çalışmalarını Türk Silahlı Kuvvetleriyle gerçekleştirmiş. Geçmişe dönük yaptığı bu sergi ve çalışmalarını 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla sizlerle paylaşmak istedim.

Dostluk çerçevesinde, Türkmen Devlet Sanatçısı Övezmuhammed Mammednurow ile bir eserde aynı tuvali paylaşarak iki kez dostluk sergisi açtım. Ayrıca, Yunanlı Sanatçı Sophia Kalogeropoulou ile beş kez Türkiye ve Yunanistan’da “Köprüler” ismi altında dostluk sergisi yapmıştık. Belki bir gün, Ned Pamphilon ile böyle bir sergi organizasyonu yapabiliriz.

Özellikle, dostluğu, barışı ve Atatürk’ün laik Cumhuriyeti’nin coşkusunu hissettiğimiz bugünlerde böyle değerli Bilim Adamlarının ve Ressamların varlığı bizleri mutlu kılıyor. İki değerli insanın da yolları açık olsun.

Şimdilik Başkent’ten bu kadar, barış, sevgi, sağlık ve sanat dolu günler dilerim.

Hatice Kumbaracı Gürsöz / Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mezunu / Ressam

hkgursoz@gmail.com/ www.haticekumbaracigursoz.com

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

Atatürk ve Çocuk Sevgisi: Bir Anı

Atatürk ve Türk Çocuğu ATATÜRK’ün özel sekreteri Ekrem URAZ, Avni ALTINER’e ATATÜRK’ün ölümünden sonra Marmara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.