Anasayfa / Haber & Duyurular / İstanbul ve Atatürk Aşığı Ned Pamphilon

İstanbul ve Atatürk Aşığı Ned Pamphilon

Ned Pamphilon ve Sanatsal Değerleri

ned pamphilon

İstanbul eşsiz bir miras sunmaktadır sanatçılar için. Tarihine sığdırdığı birçok kültür sayesinde dünya başkentleri arasında yer almaktadır.

Sanatçılar da bu eşsiz mirastan faydalanarak birçok eser meydana getirmiş hatta getirmeye devam etmektedir.

Ned Pamphilon da bu eşsiz mirası Türkiye ziyareti sırasında hayran kaldığı İstanbul üzerinden bizimle buluşturmaktadır. İstanbul’un tarihi dokusunu tuvaline büyük bir ustalıkla aktaran ressam kendi gözlemlerini, hissettiklerini canlı bir dokuyla bize sunmaktadır. Ancak Ned Pamphilon sadece İstanbul’u yansıtmamaktadır tuvaline. Zira O, İstanbul tutkusunun yanında Atatürk’e de büyük bir sevgiyle bağlanmış ve Atatürk’ü tanıtmak için birçok çalışmaya imza atmış önemli bir sanatçıdır. Kalbini fetheden İstanbul ve Atatürk’ü renklerinin bütün canlılığı ile tuvaline aktarmayı başarmıştır.

İstanbul’un ara sokaklarını, simitçilerini, Galata üzerinde balık tutanları, şehrin mimari dokusunu; Atatürk üzerine yaptığı çalışmalarda ise Atatürk’ün fikirlerini, çalışmalarını yansıtmayı hedeflemiştir.

ned pamphilon

Ned Pamphilon’u ‘İstanbul için en fazla eser üreten yabancı ressam’ olarak nitelendirmek yanlış olmaz. Sanatçı, İstanbul üzerine 300’e yakın resim yapmıştır.

İstanbul1881 markasıyla da birçok çalışmaya imza atan sanatçının çalışmalarının temelini observation (gözlem), colour (renk) ve communication (iletişim) oluşturmaktadır.

Sanatçı bu konuda şu üç önemli sorunun ekseninde sanat anlayışını ortaya koymuştur.

1-Gözlemci sonucu etkiler mi?

2-Zaman gerçekten bizim algıladığımız gibi midir?

3-Geçmişte, şimdiki zamanda ve gelecekte verilen bir anın hepsi şu an aynı zamanda değil midir?

Tamamlanmış eserleri üzerinden tartışılmasını sevmediğini belirten sanatçı, konuşmak yerine resim yapmayı tercih ettiğini bildirmektedir. Resimlerini bitirdikten sonra gözlemcinin tepkisinin gözlemciye ait olduğunu ve kendi düşündüklerinin zaten tuvalinde yer aldığını belirtmiştir Ned Pamphilon gözlem konusunda. Kendi gözlemlerini yansıttığı eserlerin de bir gözlemci tarafından beğenilip satın alması ama diğer gözlemcinin ilgisini çekmemesi bu durumun bir anlamda kanıtıdır.

Renkler konusunda ise daima editör Tess Flanders’in gazetecilik ve propagandayı tartıştığı bir makalenin başlığı kendisine referans olmuştur. ‘Bir resim kullan. O, bin kelime değerindedir.’ Görüldüğü gibi Ned Pamphilon’un kelimeleri boyalarıdır. Belki de bir resimle bin kelimeyi boyamayı başarmıştır.

İletişim konusu belki de Ned Pamphilon’un en fazla ağırlık verdiği noktadır. İnsanların ana dilinde dile getirdiği derin ve açık anlamın çeviri yoluyla sağlıklı iletilemediğini düşünen sanatçı yıllardır sürekli İstanbul’u ziyaret etmesine rağmen Türkçe bilmedeki yetersizliğinden rahatsızlığını dile getirmiştir. Bu konuda farklı bir pencereden resme yönelmesini açıklamaktadır aslında: ‘Bir kutsal kitabın örneğin İncil’in şanlı devrimini sadece İngilizce savunması sen sadece Çince anlıyorken ne işe yarar ki?’

Bu soruyla kelimelerini yetersiz hissettiği her an başvurduğu resmin gözlemlerine, ifade etmek için kullandığı renklerine ve en önemlisi dil ile ulaşamadığı her yere ve herkesle resim sayesinde kurduğu iletişime dikkat çekmektedir.

Çalışmalarında Viktor Schauberger feyz aldığı insanlardan biridir. Viktor Schauberger, çağdaşı Tesla ve Reich ile karşılaştırılmış mucit, gözlemci ve çevreci biriydi. Tesla ve Reich’in daima gerisinde kaldığı iddia edilen Viktor, geleneksel eğitime karşı çıkarak zamanının büyük bir bölümünü ormanda geçirdi. Öncelikle suları gözlemleye başladı. Bu noktada alabalıkların sularda verdiği mücadele dikkatini çekti. Alabalığın akıntıya karşı zıplamak yerine kendisini yukarı çeken girdaba girmeyi tercih ettiğini açıkladı.

Bio

https://www.implementations.co.uk/concept/

Viktor Schaberger’in geleneksel eğitim tarzının dışına çıkarak gözlemleriyle oluşturduğu bilginin gücü Ned Pamphilon’u oldukça etkilemiştir.

O’nun eserlerinde bilime de rastlamak mümkündür. Sanatını daima geliştirebilmek için uğraşan sanatçı, fizik biliminden de faydalanmayı ihmal etmemiştir. Bağlantılar kurarak bilgiler edinen, Newton’un kuramlarını okuyan sanatçı böylece gözlemlerini daha doğru ifade edeceğine inanmaktadır. Duyguların evreninde bilime dayanan sanatçı anlayışı belki de onu bu kadar başarılı kılmaktadır.

http://www.holographicuniverseworkshops.com

ned pamphilon

 

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

Meral Saatçi ile Takıları ve Felsefeleri Hakkında Konuştuk!

Meral Saatçi ile Harika Bir Sohbet… Meral Saatçi ile 09.05.2020 tarihinde Instagram’dan gerçekleştirdiğimiz canlı yayın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.