Anasayfa / Atatürk / Ölümsüz Lider Mustafa Kemal’e Çocuklardan Mektuplar 2

Ölümsüz Lider Mustafa Kemal’e Çocuklardan Mektuplar 2

Çocuklarımızdan, Gençlerimizden Atatürk’e Mektuplar!

Bir yurt gezisinden dönüşte Çankaya Köşkü’ne gelen yüzlerce mektup arasından bir mektubu genel sekreteri Atatürk’e okumuştu. Mektup, Samsun’dan İnönü İlkokulu 5. Sınıf öğrencisi Bahri’den geliyordu. Mektup aynen şöyleydi:

Çok sevgili Gazi Babama,

Yurdumuzu şenlendiren, benliğimizi koruyan büyük kumandanın mübarek yüzünüzü görmek için bütün Türk yavrularının kalbinin çarptığını çok yakından bilirsiniz, değil mi? İşte bir küçücük yavrunuz olan ben de bir gün olur elbette sizi görürüm diye düşünüyordum. Bu düşüncelerim gün geçtikçe artıyor, kalbimde yanan ateşi beni yakıyordu. Bir gün vücudumda hafif bir kırgınlık duydum, yatağıma yattım, tam 15 gün hastalandım; ümidim kesilmişti. Bir gün Samsun’a geleceğinizi haber verdiler, dünyalar kadar sevindim.’Ne iyi, ben de gazi Babamı göreceğim’ diyordum fakat yataktan kalkamıyordum. O kadar üzülüyordum ki, Samsun’a geldiğinizi öğrendiğim dakikalarda kendimde iyiliğe doğru bir hal gördüm. Bunun sizin muhabbetinizden geldiğine inanarak’ Allah’ım, eğer ben de yataktan kalkar ve iyi olursam dünyada tek malım olan sevgili tayımı Aziz Babama hediye edeceğim’ dedim ve günden güne iyileşerek büsbütün ayağa kalktım, okuluma devama başladım. Şimdi bu adağı yerine getiriyorum, bir küçücük yavrunuz candan kopan, gönlünden gelen bir hediyesini kabul etmenizi rica eder, ellerinizden öperim sevgili Gazi Babam

Samsun İnönü İlkokulu 5. sınıf talebelerinden 23 numaralı Bahri.

……………..

ULU ÖNDERİM, CANIM ATATÜRK’ÜM

Atam, biliyor musun? Bir gün anneme sordum: ‘Anne, sence Atatürk üşüyor mudur?’ demiştim. Annem: ‘Canım, Atatürk siz çocukların sevgisiyle ısınıyor’ dedi. Doğru mu, gerçekten üşüyor musun? Eğer bu doğruysa tek benim sevgim bile sana yeter. Şunu bilmeni istiyorum; Hep kalbimdesin. Bize verdiğni her şeyin, en çok da özgür yaşmanın kıymetini çok iyi biliyorum. Ve sana söz veriyorum hep senin yolunda ilerleyeceğim. Büyüyünce ben de Cumhurbaşkanı olup ülkemi senin gibi koruyup iyi yöneteceğim.

Yaprak ŞARDA 3/A

……………..

Ben seni çok seviyorum Atatürk’üm sana ve yurduma layık biri olarak yetişeceğime söz veriyorum. Sen bizleri klavuzluk etmeyi sürdüreceksin. Senin rehberliğinde çağdaşlığa, uygarlığa bize gösterdiğin hedeflere, aklın ve bilimin ışığına kavuşacağız. Sensiz olmuyor sevgili Atatürk’üm!

Mektubumun sonunda sevgili Atatürk, senden bize inanmanı bize güvenmeni, rahat olmanı diliyorum. Bizler hepimiz ilerde doktor, öğretmen, mühendis olacağız. Bizler senin yenilikçi, coşkun ruhunu taşıyan Mustafa Kemaller olarak yetişeceğiz. Sana söz veriyorum.

Ahmet Behlül TOPÇU Alparslan İlkokulu 4/F 33

……………..

Sevgili Atatürk,

Anaokulu başlayınca seni tanıdım ve çok güçlü bir lider olduğunu anladım. O zamandan beri seni saygıyla anıyorum. İlkokula geçince seni daha iyi tanımaya başladım. Annenin, babanın ismini, kardeşinle olan anılarını, ülkemiz için nasıl savaşlar yaptığını ve Cumhuriyeti nasıl kurduğunu öğrendim.

Çocukları çok sevdiğini, onlarla nasıl ilgilendiğini biliyorum. Ülkemizi sen bize emanet ettin. Biz bu emaneti koruyacağız, bayrağımızı göklerde dalgalandıracağız. Atam, ilke ve devrimlerine her zaman sahip çıkacağım. Saygılarımla.

Ali Kaan BİLİR 6-C Anıttepe Ortaokulu

……………..

Canım Atatürk’üm

Sen bizi düşmanlardan kurtardın. Cumhuriyetimizi kurdun. Devrimleri getirdin. Sen en iyi Cumhurbaşkanısın. Seninle tanışmayı çok isterdim. En büyük hayalim seninle tanışmaktı. Keşke ölmeseydin. Seni Türkiye’nin her köşesi seviyor. Tek bir sevmeyen bile yok. Sen Türkiye’yi biz çocuklara emanet ettin. Bu vatanı koruyacağımıza dair söz veriyoruz!

Nilüfer BİLİR 3/D Yücetepe İlkokulu

……………..

Atam;

Öncelikle ben Erdem. Senin yüz yıl önce kurtardığın devlette yaşıyorum. Atam sen olmasan belki devletimiz olmayacaktı. Belki bazı devletlerin köleleri olacaktık. Bu mektubu da sana teşekkür etmek için yazıyorum. Atam, öncelikle sana tüm devletimiz adına teşekkür ediyorum. Sen bize bu Cumhuriyeti verdin, biz de onu koruyoruz. Atam, sen oralarda devletimizin nasıl günler geçirdiğini görüyorsundur elbet. Ama yine de bu zor günlerde millet olup birlik ve beraberliğimizi yıkmadık. Evet kalbimde varsın ama keşke seni gözlerim de görseydi. Atam, kaç yıldır okuduğum kitaplarda, gördüğüm derslerde hatta olağan dışı öykülerde bile senden büyük kahraman bulamadım. Sen olmasan ben olmazdım, bu Türk devletine ahip olmazdık. Keşke hala olsan, yardım etsen bizlere, yanımızda dursan. Atam, keşke yaşasaydın da seninle sohbet edebilseydim. Keşke o sesini duyabilseydim. Sana olan bu sevgimi keşke hissettirebilseydim.

Erdem ÖRT 8/B Atatürk Ortaokulu

……………..

Ulu Önder Atatürk,

Sizi bütün Türkiye seviyor. Çünkü siz Cumhuriyeti kurdunuz. Sizi dünya devletleri de seviyor. Çünkü onlara bağımsızlık savaşında örnek oldunuz. Hatta bir yabancı lider şöyle demiştir. ‘Böyle bir lider 100 yılda bir gelir o da Türklerden çıktı.’

Sevgili ulu önderimiz Mustafa Kemal, siz bize sadece bağımsızlık değil, millet olmayı, özgür yaşamayı, medeni olmayı da bıraktınız. Siz ve yaptıklarınız olmasaydı bu güzel vatanda yaşayamazdık. Başkalarının kölesi olurduk. Bütün ailem, arkadaşlarım, okulum, öğretmenlerim olmayacaktı.

Büyük önder Mustafa Kemal’i sevmemiz, anlamamız için onun zamanında yaşamaya gerek yok. Onu anlatan kitapları okumak, onun bize bıraktıklarını görmek ve onun istediği gibi gençler olmak yeterlidir.

Şu an rahatça oturuyoruz ve bağımsız bir ülkede yaşıyoruz. Ben çok çalışarak senin kurduğun bu güzel ülke için her şeyi yapacağım. Seni seviyorum, saygılarımla…

Mercan KORKUT 4-B Gelişim Koleji

……………..

Sevgili Atam,

Benim adım Poyraz, ben 10 yaşındayım ve 4. sınıfa gidiyorum. Küçüklüğümden beri başta annem ve babam olmak üzere, okula başladıktan sonra da değerli öğretmenimden karakterin ve kahramanlıklarınla ilgili çok şey öğrendim.

Senin lider ruhlu oluşun, çalışkanlığın, cesur oluşun, kararlılığın ve biz çocukları çok sevmen beni en çok etkileyen özelliklerinden sadece bir kaçıdır. Ayrıca yaşadığım ülkemi geçmişte büyük mücadeleler sonucunda düşmanlardan kurtardığın ve şu anda özgürce yaşamamı sağladığın için sana çok teşekkür ederim. Keşke seni görme şansım olsaydı ve bunları senin yüzüne söyleyebilseydim. Sana senin yolunda yürüyeceğime ve senin gibi çalışkan bir insan olacağıma söz veriyorum.

Seni çok seviyorum.

Poyraz UZUNOĞLU 4-B

Gelişim Koleji

……………..

Sevgili Mustafa Kemal Atatürk,

Merhaba Mustafa Kemal Atatürk, keşke şu an senin yanında olabilseydim. Sen öleli tam 78 yıl oldu. Seni nasıl özlediğimi anlatamam. Eminim her çocuk seni görmek istiyordur. Sen Türk Milleti için çok şey yaptın. Demokrasiyi sen kurdun. Sen olmasaydın kız çocukları okula gidemeyecekti. Kadınlar işe gidemeyecekti. Ama sen sadece bunları yapmakla kalmadın. Milletimizi düşmanlardan arındırdın. Sen olmasaydın şimdi ülkemiz bu kadar gelişmeyecekti. Şu an sen her yerdesin, televizyonlarda, internette. Senin sayende insanlar elini kolunu sallaya sallaya gidiyor. Eğer ben seni öğrendiysem bunları anneme, babama ve öğretmenlerime borçluyum. Ben de senin gibi çok çalışkan olmaya özen göstereceğim. Senin gibi ben de sporu çok seviyorum. Her an kalbimdesin.

Ayşe Tuğrul 4-B Gelişim Koleji

Kaynak: Atatürk’e Mektuplar -3 / Anıtkabir Komutanlığı

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun! 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun. Atatürk ve silah arkadaşlarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.