Anasayfa / Atatürk / Türkiye’nin İlk Resim Galerisi

Türkiye’nin İlk Resim Galerisi

Atatürk ve Resim…

Afet İnan tarafından kaleme alınan Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler kitabının, anılar kısmında, resim galerisiyle ilgili 1937 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde  yayımlanan bir yazı yer almaktadır. Bu yazıyı aşağıda sizlerle de paylaşmak isteriz.

atatürkün sanata verdiği önem2

Türkiye’nin sahip olduğu ilk resim galerisi, 20 Eylül 1937 günü Atatürk’ün eliyle açılmıştır. Osmanlı devrinin Dolmabahçe Sarayı’ndaki Veliaht Dairesi bu iş için çok uygun olduğu belirlenmiştir. Bu galeri, bir yüzyıldan beri resim konusuna emek veren Türk sanatkarlarının malıdır. Bu eserler arasında şüphe yok ki Batı’nın Rönesans şaheserlerine rast gelinmez. Çünkü o yüzyıllarda ‘Türk’ün eli, resim yapmanın günah olacağı hurafesine dayanarak, bağlanmış bulunuyordu. O Türk kabiliyetleri, yine o asırlarda en ince sanat eserlerini, örneğin resim olarak minyatürleri dünyaya armağan ermişlerdir. Eski deyişle, göz nurunun döküldüğü eserlerde, Türk’ün elinde ne kadar inceldiğini örnekleriyle göstermiştir.’’

            Bir ulusun, tarihinde kültür eserleri çok önemli rol oynar. Devletlerin siyasi hayatını en çok etkileyen, toplumsal bünyedeki düşünsel gelişmeler ve ekonomik düzendir. Bunlar o ulusun yükselişinde en büyük etken olurlar. Bireylerde ve toplumda düşünce yaşamı, her şeyin temelini oluşturur. Bunu da, bilim ve güzel sanatlar diye iki cepheye ayırabiliriz. Resim, heykeltıraşlık, mimari, edebiyat, müzik ve dans gibi güzel sanatlarda, insan, yaratıcılık kudretinin zevklerini gözle görülür hale getirir ve bu ürünler de insanın estetik duygusunun doğaya olan üstünlüğünü ne güzel ifade eder. Resim ve heykeltıraşlık ise doğada daima değişikliğe uğrayan manzaralara boya, taş ve maden vasıtasıyla en büyük canlılığı verir. İnsan her gün, her an doğanın çeşitli oluşumlarına bakar, onu görür, ondan zevk alır veya almaz; nihayet bunlar insan ömrünün geçen günleri içinde kaybolup gider. Fakat bu duygular ve deneyimler hissedildiği anda tespit edilirse, onlar nesillerin malı olarak kalırlar. Her nesil, gözü okşayan izlenimlerden zevk alarak terbiye görür ve büyür.

1384849-ataturk18 image014

            Resim galerisi, nesillere esin ve hız verecek bir kaynaktır. Milli Eğitim Bakanı, bu konuda Atatürk’ten aldığı emri çok az bir zamanda başarmış ve galeri kurulmuştur. Böylelikle, Türk ressamları, sanatlarının beğenilmesini ve korunmasını Cumhuriyet devrinde kazanmıştır.

            Türk sanatkarı! Senin eserlerinle dolduracağın bu saray gibi daha ne büyük yerlerin vardır ve olacaktır! Türkün eli işler, gözü güzeli görür, hissi heyecanda olursa, o yalnız kendi ulusuna değil, cihan kültürüne de örnekler ve şaheserler verecek kudretler gösterecektir.

ata_1

Kaynak: Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler, Afet İnan, yeni baskıya hazırlayan Arı İnan

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun! 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun. Atatürk ve silah arkadaşlarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.