Anasayfa / Atatürk / ATATÜRK HAKKINDA HAZIRLANMIŞ BELGESEL VE FİLMLER

ATATÜRK HAKKINDA HAZIRLANMIŞ BELGESEL VE FİLMLER

Sarı Zeybek- Can Dündar

ataturk-hakkinda-hazirlanmis-belgesel-ve-filmler-sari-zeybek

Can Dündar’ın etkileyici sesinden, Atatürk’ün hastalık dönemini, teşhisin gecikme sebeplerini, son günlerini tanıklar yardımıyla anlatan belgeseldir. Belgeselde yer alan müzikler Fahir Atakoğlu tarafından bestelenmiştir. İlk gösterimi 10 Kasım 1993 tarihinde gerçekleşmiştir. Bu başarılı belgesel, Hürriyet gazetesi tarafından ‘1993’ün En Başarılı Belgeseli’ seçilmiştir.

Yönetmen: Can Dündar

Müzikler: Fahir Atakoğlu

Yapımcı: Can Dündar

Süre: 44 dakika

Mustafa- Can Dündar

ataturk-hakkinda-hazirlanmis-belgesel-ve-filmler-mustafa

29 Ekim 2008’de gösterime giren film, Atatürk’ün çocukluğundan başlayarak tüm yaşamını gözler önüne sermektedir. Can Dündar hem senaryosunu yazmış hem de yönetmiştir. Mekan olarak İstanbul, Makedonya ve Yunanistan kullanılmıştır. Filmin müzikleri Goran Bregoviç’e aittir.

Yönetmen: Can Dündar

Müzikler: Goran Bregoviç

Yapımcı: Can Dündar

Süre: 130 dakika

Veda- Zülfü Livaneli

ataturk-hakkinda-hazirlanmis-belgesel-ve-filmler-veda

Atatürk’ün son iki saatini Salih Bozok’un gözünden sunan filmin yönetmen koltuğunda Zülfü Livaneli oturmaktadır. Aynı zamanda senaryosunu da yazan Livaneli, Salih Bozok’un oğluna yazdığı mektupla bizi geçmişe döndürür. Büyük önder Atatürk’ün yaşamından kesitler sunulan filmin -belki de Atatürk’ün ölüm anından sonra- en etkileyici anı kadim dostu Salih Bozok’un intiharıdır. Salih Bozok yürekten bağlı olduğu Atatürk’ün ölümüne dayanamaz. Onsuz bir hayat yaşanılmayacak kadar değersizdir Bozok’un gözünde.

Yönetmen: Zülfü Livaneli

Müzikler: Zülfü Livaneli

Yapımcı: Özkan İpek

Süre: 115 dakika

Cumhuriyet

ataturk-hakkinda-hazirlanmis-belgesel-ve-filmler-cumhuriyet

Rutkay Aziz ve Savaş Dinçel’in başrolleri paylaştığı filmin yönetmeni Ziya Öztan’dır. 1998 yılında çekilen film, Mudanya Mütareke Antlaşması’ndan başlayarak Cumhuriyet’in ilanını ve 1930’lu yıllara kadar Türkiye’nin panoramasını sunmuştur. Turgut Özakman filmin senaristliğini, Muammer Sun da müziklerini yapmıştır.

Yönetmen: Ziya Öztan

Müzikler: Muammer Sun

Yapımcı: Sinan Yaka, Mustafa Şen

Süre: 150 dakika

Dersimiz: Atatürk

ataturk-hakkinda-hazirlanmis-belgesel-ve-filmler-dersimiz-ataturk

Dersimiz: Atatürk filminin senaryosu Turgut Özakman’a aittir. Film, Atatürk’ün hayatını konu almaktadır. Atatürk’ü Halit Ergenç canlandırmaktadır. Türk halk edebiyatına özgü bir özellikle Tarihçi Dede Çetin Tekindor’un anlatıcı olarak olayları bize aktarması söz konusudur.

Yönetmen: Hamdi Alkan

Müzikler: Aydın Sarman, Burcu Güven

Yapımcı: Birol Güven, Serkan Balbal

Süre: 92 dakika

Kurtuluş (mini-dizi)

Kurtuluş dizisi 1994 yılında yayımlanmıştır. Dizinin senaristliğini Turgut Özakman yapmıştır. Dizi 6 bölüm olarak yayımlanmıştır. Atatürk’ü Rutkay Aziz canlandırırken İsmet Paşa’yı Savaş Dinçel canlandırmaktadır. Dizide gerçeklik hissini artırabilmek için I.TBMM 1921’deki görünümüne yakın olarak çekim platolarında yeniden inşa edilmiştir.

Yönetmen: Ziya Öztan

Müzikler: Muammer Sun

Yapımcı: Sinan Yaka, Mustafa Şen

Süre: 250 dakika

Muhteşem Türk (The Incredible Turk) Belgesel – ABD

Atatürk’ün sesini oldukça net duyabileceğiniz bu belgeselde Atatürk ve kurduğu yeni rejim anlatılıyor. Belgeselde Atatürk’ü ziyarete gelen Amerikan elçisi Joseph Clark Grew ile Cumhurbaşkanlığı bahçesinde yaptığı basın toplantısı da yer almaktadır. Belgesel 1958 yılında çekilmiştir ve CIA’nın gizli arşivinden faydalanılarak hazırlanmıştır. Belgeselin senaristi Leal Wertenbaker’dır.

Müzikler: Alan Hovhaness

Yapımcı: Burton Benjamin, Isaac Kleinerman

Süre: 26 dakika

Son Osmanlı Yandım Ali

ataturk-hakkinda-hazirlanmis-belgesel-ve-filmler-son-osmanli-yandim-ali

Alican Yücesoy’un Atatürk’ü canlandırdığı film, memleketin kurtuluşundan ümidini kesmiş bıçkın delikanlı Yandım Ali’nin (Kenan İmirzalığlu) Atatürk’le yollarının kesişmesi hikayesini konu edinir.

Yönetmen: Mustafa Şevki Doğan

Müzik: Kalan Müzik, Aytekin Ataş, Hasan Saltık

Yapımcı: Mehmet Soyarslan

Süre: 120 dakika

Çanakkale 1915

ataturk-hakkinda-hazirlanmis-belgesel-ve-filmler-canakkale-1915

Turgut Özakman’ın senaristliğini yaptığı film, Türk milletinin yeniden var olma mücadelesini ele alır. Film, genel olarak Balkan Savaşları’nda büyük yenilgi alan Türk milletinin yeniden ayağa kalmasını konu edinir.

Yönetmen: Yeşim Sezgin

Müzik: Can Atilla

Yapımcı: Serkan Balbal, Murat Akdilek

Süre: 100 dakika

Atatürk’ün Fedaisi Topal Osman

ataturk-hakkinda-hazirlanmis-belgesel-ve-filmler-ataturkun-fedaisi-topal-osman-1915

2013 yılında çekilen filmin senaristliğini Atilla Akarsu yapmıştır. Balkan Savaşı’nda bacağı sakat kalan ve bu nedenle lakabı topal olan Osman’ın Atatürk’ün emriyle Muhafız Alay Komutanlığına getirilmesini ve Trabzon milletvekili Ali Şükrü Bey’i Atatürk’e karşı izlediği politika nedeniyle öldürme sürecini ele almaktadır.

Yönetmen: Atilla Akarsu

Yapımcı: Atilla Akarsu, Zafer Karakılıç

Süre: 90 dakika

 

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

Atatürk ve Çocuk Sevgisi: Bir Anı

Atatürk ve Türk Çocuğu ATATÜRK’ün özel sekreteri Ekrem URAZ, Avni ALTINER’e ATATÜRK’ün ölümünden sonra Marmara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.