Anasayfa / Atatürk / Atatürk, Kadınlara Verilen Haklar ve İffet Ayas’ın Mektubu

Atatürk, Kadınlara Verilen Haklar ve İffet Ayas’ın Mektubu

Cesur Türk Kadını

Kurtuluş Savaşı’nda Türk kadınının fedakârlıkları, saymakla bitmez. ATATÜRK, Cumhuriyet’imizin aydınlık geleceğe Türk kadınının toplum yaşantısına etkin katılımıyla ulaşabileceğini her ortamda belirtmiştir. ATATÜRK, Türk kadınının devlet hayatında ve toplum hayatında etkin rol oynayabilmesi için çağdaş kanunların hazırlanmasını sağlamış ve kadınlarımızı bu konuda cesaretlendirmiştir. Sizlere genç bir öğretmenin yaşanmış hikâyesini aktaracağız:

29 Ekim 1926 tarihi gencecik Türkiye Cumhuriyet’inin üçüncü yıl dönümüdür. Bu günün Konya için de ayrı bir önemi vardı. ATATÜRK’ün, İstanbul-Sarayburnu’ndaki ilk heykelinden sonra, ikincisi ve Anadolu’da ilki, Konya İstasyon Caddesi’nde o gün açılmıştı. Heykelin açılış töreninde Konya valisi ve belediye başkanı birer konuşma yaptı. Ama, Konya Kız Öğretmen Okulu öğrencilerinden İffet Ayas’ın yaptığı heyecanlı konuşma, yıllarca hafızalardan silinmedi.

İffet Ayas, Konya Kız Öğretmen Okulundan mezun olduktan sonra kendisini şehirde bir ilkokula tayin edeceğini bildiren Millî Eğitim Müdürü’ne:

-Hayır, beni uzak bir köye tayin ediniz, o köyde kadınlara okuma yazma kursları açmam için de muhtara emir veriniz, sizden başka bir dileğim yok, demişti.

Öğretmen İffet Ayas, Konya’nın Zıvarık köyüne tayin edildi. Harf inkilabı ile başlayan okuma yazma seferberliğinin gönüllü bir öncüsü olarak kadınlar ve genç kızları topladı, onlara okuma yazma öğretti. Kadın haklarının ateşli savunucusuydu. Türk kadınının toplumun her kesiminde erkeklerle eşit haklara sahip olması gerektiğini her yerde cesaretle söylüyor, bu konuda Konya gazetelerine makaleler yazıyordu.

1930’ da Kadınların Belediyelere Seçme ve Seçilme Hakkı’nı Veren Kanun çıkmıştı. Ardından Kadınların Muhtar Seçebileceklerine ve Muhtar Olabileceklerine Dair Kanun da yürürlüğe girdi. Derken, 02 Aralık 1934’te Anayasa’da yapılan bir değişiklikle kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı verildi. Bütün bunlar ATATÜRK’ün eseriydi. (Çünkü Fransa, İsviçre gibi birçok ülke Türk kadınına verilen bu haklara Türkiye’den yıllar sonra sahip oldular.) Haber, Zıvarık Köyü’ne ulaştığı zaman, Öğretmen İffet Ayas pek sevindi. Oturup sevgili ATATÜRK’üne şu mektubu yazdı:

Kaynak: Küçük Hanımlar, Küçük Beyler, Anıtkabir Yayınları

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

İstanbul1881 web sitesi yenilendi!

https://www.istanbul1881.com  Sitemiz yenilendi. Yepyeni ürünlerle sizlerle buluşmaya hazırız. İstanbul1881 shop da yeniden sizlerle buluşuyor. Adres: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.