Anasayfa / Atatürk / Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 100. Yaşı Dünyaca Kutlandı!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 100. Yaşı Dünyaca Kutlandı!

1981 yılında UNESCO’dan Atatürk için Anlamlı Kutlama…

ATATÜRK, dünya çapında, uluslararası düzeyde önem ve değer taşıyan bir insan, bir önder, bir asker ve bir devlet adamıydı. Bunun en önemli somut kanıtı ise ATATÜRK’ün doğumunun 100. yılında, UNESCO’nun 1981 yılını “ATATÜRK Yılı” ilan etmiş olmasıdır. Bunun öyküsünü de belgeleriyle en başta anlatmayı ve böylece nasıl bir lidere sahip olduğumuzu vurgulamak istedik.

UNESCO’nun 24 Ekim – 28 Kasım 1978 tarihleri arasında yapılan 20. Genel Konferansı’nda 20 C/15.1 sayılı Belgesi çerçevesinde alınan karar gereğince 1981 yılı Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün doğumunun 100. yılı olarak “Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri” arasına alınmıştır.

UNESCO Genel Konferansı’nda Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ile ilgili bu kararın alınmasında şu şekilde bir tartışma yaşanmıştır:

“Doğumunun yüzüncü yılının tüm dünyada kutlanması konusunun 1978’de UNESCO Genel Konferansı’nda görüşülmesi sırasında İsveç Delegesi’nin: ‘Dünyada pek çok büyük adam var, hepsini böyle anacak mıyız?’ şeklindeki sorusuna, Sovyet Delegesi elini masaya vurarak şu yanıtı vermiştir:

‘Genç delege arkadaşıma hatırlatırım ki ATATÜRK herhangi bir büyük adam değildir. ATATÜRK bu çağa damgasını vurmuş olan adamdır. Keşke onu sadece anmayıp yaptıklarından örnek almaya çalışsak.’

Onun bütün insanlığa mal olmuş kişiliği, 152 ülkenin katıldığı oylamada bir çekimsere karşı oy birliği ile kabul edilmiştir.”

UNESCO’nun tüm Dünya’ya duyurduğu karar metni şu şekildedir:

“UNESCO Genel Konferansı: Uluslararası anlayış iş birliği ve barış yolunda çalışmış üstün kişilerin gelecek kuşaklar için örnek olacakları inancıyla, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün doğumunun 100. yıl dönümünde, 1981 yılında anılacağını hatırlatarak,

ATATÜRK’ün UNESCO’nun ilgilendiği tüm alanlarda olağanüstü bir reformcu olduğunu göz önünde tutarak,

Özellikle de sömürgecilik ve emperyalizme karşı açılan ilk savaşlardan birinin lideri olduğunu kabul ederek, dünya ulusları arasında karşılıklı anlayışın, sürekli barışın kurulması için çalışmalarının olağanüstü bir örnek olduğunu ve tüm yaşamı boyunca insanlar arasında hiçbir renk, din ve ırk ayrımını gözetmeden, bir uyum ve iş birliği çağının doğacağına olan inancını anımsatarak,

Eylemlerini her zaman barış, uluslararası anlayış ve insan haklarına saygı yönünden yapmış olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ATATÜRK’ün kişiliğini ve eserinin çeşitli yönlerini ortaya çıkarmak üzere yapılacak sempozyum hazırlıkları için Türk Hükûmeti ile UNESCO’nun iş birliği yapmasına karar verilmiştir.

Bu tasarının uygulanması için gerekli adımların atılması Genel Müdür’den talep edilmiştir.”

Kaynak: Bütün Ümidim Gençliktedir, Anıtkabir Yayınları

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

“STANDING WHERE EAST MEETS WEST” – İstanbul’un Güzel Tablosu

İstanbul yalnızca bir toprak bütünü değil, tarih boyunca birçok kültürü, devleti, topluluğu, yıkımları-doğuşları, mimariyi, sanatı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.