Anasayfa / Atatürk / Atatürk’ün Çocuklardan Beklentisi ve Onlara Seslenişi

Atatürk’ün Çocuklardan Beklentisi ve Onlara Seslenişi

Atatürk ve Çocuklar

Büyük Taarruz sonrasında Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğindeki Türk ordusu düşman kuvvetlerini büyük bir yenilgiye uğratmıştı. Türk ordusunun İzmir’e girişinden bir gün sonra Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK halkın sevinç gösterileri arasında İzmir’e geldi. İzmir’in kurtuluşundan iki gün sonra da Bursa’ya Türk ordusu girdi. Bursa’dan İzmir’e gelen bir heyet, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü Bursa’ya davet etmişti. ATATÜRK Bursalıların bu davetini kabul etmiş ve kısa bir süre içerisinde Bursa’yı ziyaret edeceği sözünü vermiştir.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Bursalılara verdiği sözü unutmamıştı. ATATÜRK’ün 16 Ekim 1922 tarihinde Bursa’ya geleceğini haber alan Bursa halkı, Büyük Kurtarıcı’sına kavuşacağı günü özlem ile beklemeye başladı. Gazi Mustafa Kemal, Bursa’ya ayak bastığında, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi’nin Türbesi’nin bulunduğu alandan atılan top atışlarıyla karşılandı. Bursa’da yer yerinden oynuyordu. Gazi Mustafa Kemal’i karşılayan çocuklardan birisi, ona bir çiçek buketi sundu. ATATÜRK bu sevimli çocuğu bağrına bastı ve diğer çocuklara da hitaben şunları söyledi:

“Küçük hanımlar, küçük beyler!

Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı,

Bir mutluluk pırıltısısınız!

Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz.

Kendinizin ne kadar mühim,kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.

Sizlerden çok şeyler bekliyoruz…

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

İstanbul1881 web sitesi yenilendi!

https://www.istanbul1881.com  Sitemiz yenilendi. Yepyeni ürünlerle sizlerle buluşmaya hazırız. İstanbul1881 shop da yeniden sizlerle buluşuyor. Adres: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.