Anasayfa / Atatürk / Atatürk’ün Nutuk Eserindeki Bilinmeyen Geçekler: Nutuk Yıldızı Projesi – 1

Atatürk’ün Nutuk Eserindeki Bilinmeyen Geçekler: Nutuk Yıldızı Projesi – 1

İstanbul1881’den Nutuk İle İlgili Özel Bilgiler…

Çok değerli sanatseverler, 2014 yılında başladığımız yolculuğumuza sizlerin destekleri ve beğenileri ile farklı projelerle devam ediyoruz. Bir sanat platformu olarak ülkemiz ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve onların aydın çalışmalarına sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bu çalışmaları yaptığımız kültür ve sanat etkinlikleriyle sizlere aktarmaya gayret gösteriyoruz.

2014 yılından beri düzenlediğimiz bu 10’uncu sergide İngiliz Ressam Ned Pamphilon’un her geçen gün yenilenen Atatürk eserleriyle farklı bir konsept oluşturduk.

Ned ile yaptığımız sohbetlerde, bilgi paylaşım çalışmaları ve tartışmalarda onun, Nutuk’u okuduktan ve Atatürk ile Cumhuriyeti kuran kahramanların felsefesini ayrıntılarıyla araştırdıktan sonra farklı bir bakış açısına sahip olduğunu gözlemlemekteyiz.

Nutuk’taki bilgilerin Ned gibi bir yabancı ressama Atatürk’ün hayatı ve Cumhuriyet tarihimiz ile ilgili pozitif motivasyonlar sağladığına şahitlik ettik.

Sanat ve Kültür İçerisinde Nutuk…

Bizler de sanatsal çalışmalarımızın yanında kültür ile ilgili gerçekleştireceğimiz yeni çalışmaların hemen başında bu sergimizi Cumhuriyetin Mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleme aldığı Nutuk’a ayırdık. Amacımız Nutuk ile ilgili bilgileri global bir sanatçının fırçasından çıkan sanat ile birleştirerek gençlerimizde ve kadirşinas halkımıza sanat aracılığı ile ulaştırabilmek.

Sergimizde hem İngiliz Ressam Ned Pamphilon’un eserlerine hem de elimizde yer alan en detaylı Nutuk kitabını derleyen Sayın İsmail Şen beyefendinin Nutuk hakkında kaleme aldığı çok önemli bilgilere yer verebildik. Amacımız sanat ile dikkat çekerek gençlerimize aktarabileceğimiz bilgileri doğru derleyebilmek. Sanata ve Nutuk’a vakit ayırabileceğiniz daha fazla zamanınız olmasını dileyerek sizleri sevgi ile selamlıyoruz…

Sanat ile kalın…

Nutuk Nedir?

Arapça bir sözcük olan nutuk, “öğretmek veya ikna etmek amacıyla belirli bir konuda halkın önünde yapılan konuşma” anlamına gelir. Nutukların kolay anlaşılması, cümlelerin kısa, ahenkli ve etkileyici olması gerekir. Söyleyen kişinin dilinin inceliklerini bilmesi, sesinin elverişli olması, nutkun etkisini artıran unsurlardır. Yunanlı Demosthenes’in (M.Ö. 106-43) nutukları bu türün en eski örnekleridir. Renan, Rousseau gibi birçok düşünce adamının sanat ve düşünce konularını nutuk şeklinde işleyen eserleri vardır.

Tartışmasız Türkiye’de Cumhuriyet döneminin en önemli siyasi nutku, Atatürk’ün cumhuriyetin henüz baharında verdiği nutuktur. Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk tarafından, seçimlerin ardından Cumhuriyet Halk Fırkası’nın 15-20 Ekim 1927 tarihleri arasında Ankara’da TBMM salonunda toplanan İkinci Kurultayı’nda okunmuştur.

Konuşma 6 gün sürerek, 36 saat 33 dakikada tamamlanmıştır. Nutuk belgeleri ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna ve ilk dönemine ışık tutan en önemli kaynaktır. Mustafa Kemal Paşa büyük önem verdiği bu nutkunun, bir an önce okunup basılması için çok yoğun bir çalışma programı yürütmüştür. Nutuk’un hazırlık çalışmaları sırasında Atatürk, Falih Rıfkı Atay’a göre bir kalp spazmı bile geçirmiştir.

Nutuk, 1919-1927 yılları arasını konu alan, bu yıllar arasında yapılan savaşlar, siyasi konular ve devrimleri anlatan belgelerle de desteklenmiştir. Milli Mücadele’nin temellerini aydınlatan ve geniş bir perspektifle ele alan Nutuk’ta, dönemin çok sayıda portre ve karakterine de yer verilmiştir.

İsmail Arar’ın araştırmasına göre 820 dolayında kişinin adı geçer. Bu kişiler arasında din adamları, efsane kahramanları, liderler, Batılı devlet adamları ve kralları, 1. Dünya Savaşı’nın ünlü komutanları, Bolşevikler, bakanlar, şeyhülislamlar, gazeteciler, tarihçiler, isyancılar ve son olarak Kurtuluş Savaşı’nın kadrosu ve kahramanları yer alır.

Sonuç olarak Nutuk’ta daha çok iç politika ile ilgili gözlem, bilgi ve deneyimler mercek altına alınmıştır.

Nutuk anlatım tarzı olarak kronolojik bir yöntem izler. Fakat gerekli görüldüğü yerde geri dönüşler ve referanslarda bulunmaktadır. Sekiz yıllık bir dönemin muhasebesinin yapıldığı Nutuk’ta, tarihin farklı dönemlerine de göndermeler yapılır. Söz gelimi hilafet konusu, İslam ve Türk tarihinden, Türk Hükümdarı Atilla ile Selçuklular ve Osmanlılardan yola çıkılarak anlatılmıştır.

Nutuk’un İçeriği Nedir?

Nutuk, hakkında en fazla araştırma yapılan ve tartışılan kitaplardan biridir. İçeriği ile ilgili en önemli ipucu Mustafa Kemal Paşa’nın şu sözleridir: “Senelerden beri devam eden ef’al ve icraatımızın milletimize hesabını vermek vazifem olduğu kanaatindeyim.”

Bu sözlere göre Nutuk’un hesap verme ve geçmişin muhasebesini yapma amacıyla kaleme alınan ve okunan uzun bir metin olduğu sonucu çıkmaktadır. Ancak Hakan Uzun’a göre Nutuk her ne kadar geçmişin bir muhasebesini yapmak ve millete yol göstermek için söylenmişse de, siyasi amaçlarla yazılmış ve söylenmiş bir metin olduğu da aşikardır.

Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin en kritik sürecinde yapılarak, toplumun bilgilenmesi ve etkilenmesi amacı da gözetilmiştir.

Nutuk, Atatürk’ün dilinden Kurtuluş Savaşını, Cumhuriyet’in ilanını, devrimlerin uygulanışını anlatır. 19 Mayıs 1919 yılında Osmanlı Devleti’nin mevcut durumunu değerlendirerek başlar. İlk cümlesi şöyledir:

‘1919 yılı Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım…’

Aynı zamanda belgesel bir kitap olan Nutuk üç bölümden oluşur.

  1. Kuvayı Milliye Dönemi (1918-1920)
  2. Türkiye Büyük Millet Meclisi Dönemi (1920-1923)
  3. Cumhuriyet Dönemi (1923-1927)

Nutuk Nasıl Yazıldı?

Mustafa Kemal’in Nutuk’u da anlatan sekiz yıllık dönemde yaşanan olaylarla ilgili sürekli not aldığı ve günlük tuttuğu yakınında bulunanlar tarafından dile getirilir. O dönemde yazılı belgelerin son derece öneme haiz olduğunun bilicinde olunması ve yazılı kaynaklardan başka bir belgenin olmayışı da bu eserin hazırlanmasını sağlamıştır.

Bilal N. Şimşir’e göre Mustafa Kemal, parti kongresinin yaklaşması üzerine sıkı bir çalışma temposuna girerek üç aylık bir süreçte bu eseri meydana getirmiştir. Ayrıca bütün belge ve notların tasnifinde bizzat kendisi çalışmış ve metni dikte ettirmiştir. Nutuk’un yazım süreci çok yorucu olmuştur.

Çalışmaların kimi zaman aralıksız 32 saati bulduğu, yazım çalışmalarına iştirak eden Falih Rıfkı Atay tarafından ifade edilmektedir. Atatürk, 22-23 Mayıs 1927 gecesi, çok çalışmanın neticesinde bir kalp spazmı bile geçirmiştir.

Doktorların dinlenmesini söylemeleri üzerine 1 Temmuz 1927’de İstanbul’a gelen Atatürk, Dolmabahçe Sarayı’nda bir süre istirahat ettikten sonra tekrar çalışma programına başlamıştır.

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

İstanbul1881 web sitesi yenilendi!

https://www.istanbul1881.com  Sitemiz yenilendi. Yepyeni ürünlerle sizlerle buluşmaya hazırız. İstanbul1881 shop da yeniden sizlerle buluşuyor. Adres: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.