Anasayfa / Genel / BİR SERAMİK ŞEKİLLENDİRME TEKNİĞİ : KURİNUKİ

BİR SERAMİK ŞEKİLLENDİRME TEKNİĞİ : KURİNUKİ

İlk örneklerine Anadolu’da rastlanan seramik sanatının tarihi 8000 yıl öncesine dayanmaktadır. Bununla birlikte o tarihten günümüze değin gelişimini sürüden seramik sanatı  sınırlarını genişleterek,Fransa, İran ,Çin,Japonya gibi  pek çok  bölgede farklı tekniklerle üretilmeye devam etmiştir .

Seramiğin klasik  şekillendirme yöntemleri, çimdik yöntemi, sucuk yöntemi, plaka ile, çömlekçi tornasında ve dökümle şekillendirmedir. Bunların dışında kullanılabilecek bir diğer teknik ise  “kurinuki” tekniğidir.

Kurinuki ,bir kütlenin içinin oyulup boşaltılması olarak tanımlanabilir. Bu teknik 400 yıllık bir Japon şekillendirme yöntemi olup özellikle unique formlar üretmek için ideal bir tekniktir.

İstenilen büyüklükte bir çamur parçası ortasından oyularak içindeki fazla çamur çıkartılır. Belirli bir et kalınlığına ulaşıldıktan  sonra çamurun deri sertliğine gelmesi beklenir. Ardından ıspatula ve benzeri bir el aleti kullanılarak forma şekil verilir. Bu süreç tamamen doğaçlama bir şekilde ilerler.

 

Kurinuki seramiklerinin ana fikri, çömlekleri “canlı” görünecek şekilde kendiliğinden yapmaktır. Bu amaçla bir seramikçi, ham ve heykelsi kaplar yaratır ve rafine ve pürüzsüz sonlandırmadan kaçınır.1

istanbul1881 kurinuki vazo
Kurinuki yöntemiyle şekillendirilmiş vazo

Günümüzde de yerli ve yabancı pek çok sanatçının ,klasik şekillendirme yöntemlerine alternatif olarak kullandığı bu teknik ile, bardak, çanak ,vazo gibi pek çok işlevsel yada dekoratif form üretmek mümkündür.

Kaynakça:

1   https://craftshero.com/kurinuki-pottery/

https://hanterra.com/blog/alternatif-bir-seramik-sekillendirme-yontemi-kurinuki-5914.html

https://www.meraklisiicin.com/blog/seramik-sanati-bir-fincana-sigan-insanlik-tarihi

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

İstanbul1881 web sitesi yenilendi!

https://www.istanbul1881.com  Sitemiz yenilendi. Yepyeni ürünlerle sizlerle buluşmaya hazırız. İstanbul1881 shop da yeniden sizlerle buluşuyor. Adres: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.