Anasayfa / Sanat / Edebiyat / Bizi Kadınlar ve Kitaplar Kurtaracak!

Bizi Kadınlar ve Kitaplar Kurtaracak!

Kadınlar ve Kitaplar

Günümüze kadar varlığını koruyabilmiş en eski kütüphane unvanına sahip Al-Qarawiyyin Kütüphanesi, Fas’ın Fez kentinde yer almaktadır.

Bu tarihi kütüphane, dört yıllık yoğun restorasyon çalışmasının ardından yeniden ziyaretçilere açılarak ziyaretçilerine zengin bir miras sunma şansı yakalamıştır.

Al-Qarawiyyin Kutuphanesi-1

Daha önce sadece araştırmacıların girebildiği bu önemli kütüphaneye artık dünyanın dört bir tarafından okurlar kabul edilmektedir.

İbni Haldun ve İbn Rüşd’ün de eğitimlerini tamamladığı kütüphane dönemin en önemli eğitim kurumları arasında yer almaktadır.

Kütüphane açıldığı ilk dönemler Müslümanlar ve gayrimüslimler arasında fikir alışverişinde merkez konumunda rol oynamaktadır. Bu kurumun zengin bir tüccarın kızı olan Fatima El-Fihriya tarafından inşa ettirildiği bilinmektedir.

Fatima El-Fihriya’nın bıraktığı bu değerli kültürel mirasın restorasyon ekibinde yer alan Abdullah al-Henda da bu kütüphanenin önemine dikkat çekerek kütüphanenin kültürler arasında önemli bir köprü olduğunu vurgulamıştır.

Fas Kültür Bakanlığının girişimleriyle başlayan restorasyon çalışmaları Kuwait’s Arab Bank tarafından sağlanan büyük bir bağışla hız kazanmıştır. Restorasyon ekibinin yürütücüsü olarak da tıpkı kurucusu gibi bir kadın seçilmiş, böylece bir kez daha bir kadının ellerinden yeniden yaratılmıştır. Mimar Aziza Chaouni restorasyon çalışmasında kütüphanenin orijinal güzelliğini korumaya çalışmış ancak modern mimarinin izlerini de ekleyerek kütüphaneye yeni bir ruh kazandırmıştır.

Al-Qarawiyyin Kutuphanesi-2

Restorasyonun amacına uygun olarak kütüphanenin içinde yer alan eşsiz el yazması eserler böylece korumaya alınmıştır. Restorasyon sayesinde neme ve sıcaklığa dayanıklı odalarda İbni Haldun’un ‘Mukaddime’ eserinin orijinal kopyasını ve 9. yüzyıldan kalma el yazması Kur’an-ı Kerim kutsal kitabını ve kütüphanenin eşsiz koleksiyonunu koruma imkanı elde edilmiştir.

Fas Kültür Bakanlığının bu girişiminin bütün ülkelere örnek olmasını umut ediyoruz. İnsanlık bilgiyle yücelecek ve yeni kültürler doğuracaktır. Bunlara sahip çıkmak hepimizin görevidir.

Al-Qarawiyyin Kutuphanesi-3

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün  ‘Kültür, okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mâna çıkarmak, uyanık davranmak, düşünmek, zekâyı terbiye etmektir.’  sözünün altında derin anlamlar yatmaktadır. Zira zekayı terbiye etmenin en önemli ve doğru yolu bol okumaktır.

Al-Qarawiyyin Kutuphanesi-4

Al-Qarawiyyin Kutuphanesi-5

Bizler Atatürk’ün işaret ettiği gibi aklı hür, vicdanı hür bireyler olmalıyız. Bunun için de tıpkı Fas Kültür Bakanlığının yaptığı gibi elimizdeki eşsiz değerlere sahip çıkmalı, kitapların gösterdiği bilgi ışığında ilerlemeliyiz.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/University_of_Al_Quaraouiyine

Restoring the world’s oldest library

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

İstanbul1881 Etsy Mağazası Açıldı…

Dünyanın Her Yerinden Etsy Aracılığıyla Alışveriş İmkanı İstanbul1881’in Etsy mağazasını mutlaka ziyaret edin: https://www.etsy.com/shop/istanbul1881?ref=search_shop_redirect

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.