Anasayfa / Sanat / Edebiyat / Dinah Fried’ın Edebi Sofraları

Dinah Fried’ın Edebi Sofraları

Sofra tasarımıyla ilgilenen Dinah Fried, ‘Hayali Sofralar’ ismini verdiği çalışmasıyla çocukluğundan bu yana okuduğu ve hayal dünyasını besleyen kitaplardaki sofra sahnelerini kendi hayal dünyasında yeniden kurguladı. Kitaplardaki sofra sahnelerinin hafızasında daima canlı kaldığını belirten sanatçı, bu sofraları rengarenk tasarlayarak fotoğraflarla bizimle buluşturdu. Kafka’dan Moby Dick’e kadar birçok kitabın sofra sahneleri oldukça etkileyici.

Oliver Twist- Charles Dickens

Dinah-Friedin-Edebi-Sofralari-1

Yetimhanede büyüyen çocukların açlıkla geçen günlerine tanık olduğumuz eserde, yetimhanedeki çocukların oybirliğiyle seçtiği Oliver Twist’in yetimhane müdüründen biraz daha fazla çorba istemesiyle başlayan mücadele dolu yaşamına Charles Dicken’in büyülü kelimeleriyle tanık oluyoruz.

Alice Harikalar Diyarında – Lewis Carroll

Fictitious Dishes: Alice's Adventures in Wonderland

Roman kahramanı Alice’in bir tavşan deliğinden girmesiyle başlayan maceraları sizi de sarıp sarmalayacak. Kitap, bugüne kadar birçok kez sinemaya uyarlanmış, en son Tim Burton yorumuyla izleyicilerle buluşmuştur.

Dönüşüm-Franz Kafka

Dinah-Friedin-Edebi-Sofralari-3

Dönüşüm; hiyerarşi düşüncesinin sonuçları üzerine hazırlanmış çarpıcı bir roman, bir başyapıttır. Dinah Fried’ın da enstantenesindeki karmaşa bireyin toplumla çatışmasını simgelemektedir. Bireyin topluma yabancılaşma süreci sizi çok etkileyecek.

Çavdar Tarlasında Çocuklar- J. D. Salinger

Dinah-Friedin-Edebi-Sofralari-4

Türkçeye ilk olarak ‘Gönülçelen’ adıyla çevrilen roman ‘modern zamanların başyapıtı’ olarak nitelendirilmiş, aynı zamanda Amerika’nın büyük bir kısmında ahlak dışı bulunarak uzun süre yasaklılar listesinde yer almıştır. Kitapta anlatıcı Holden Caulffield, okuldan atılmasıyla başlayan süreci okuyucuyla paylaşır. Bu kitap, stylist.co.uk. sitesi tarafından ‘En iyi ve en ikonik 100 giriş cümlesi’ listesinde 1. sırada yer alırken ‘En iyi 101 kapanış cümlesi’ listesinde 15. sırada yer almaktadır. 

Las Vegas’ta Korku ve Nefret- Hunter Thompson

Dinah-Friedin-Edebi-Sofralari-5

‘Yaşlı filler, ölmek için tepelere çıkarlarmış; yaşlı Amerikalılar da otobana çıkıp büyük arabalarla kendilerini ölüme götürürler! Bizim yolculuğumuz farklıydı. Bu; her şeyin, doğru ve yerinde olduğuna dair klasik bir onaylama olacaktı. Sadece cesareti olanlar için hayatın sunduğu muhteşem olasılıkları selamlayacaktık. Ve bizde ondan çok vardı.’

Kitapta geçen bu cümlelerden de anlaşıldığı üzere bir yolculuk hikayesi ile buluşturur yazar bizi.

Bülbülü Öldürmek- Harper Lee

Dinah-Friedin-Edebi-Sofralari-6

2016 yılında kaybettiğimiz Harper Lee, on yaşındayken tanık olduğu bir olayı otobiyografik unsurlarla bizimle buluşturur. Ölmeden hemen önce yayımlanan ‘Tesbih Ağacının Gölgesinde’ romanını saymazsak yazar , o dönem için tek eseri sayılacak ‘Bülbülü Öldürmek’ ile Pulitzer Ödülünü kazanmıştır. Yazarın bu kitabın ardından bir şeyler kaleme almamış olması beraberinde birçok tartışmayı da getirmiştir. Çocukluk arkadaşı yazar Truman Capote’nin bu eseri yazdığını iddia edenler de bir hayli çoktur.

Muhteşem Gatsby- F. Scott Fitzgerald

Dinah-Friedin-Edebi-Sofralari-7

Filmi de kitabı kadar etkileyici olan Muhteşem Gatsby, Jay Gatsby’nin kalabalık ve gösterişli yaşamındaki derin yalnızlığı konu edinir.

Sırça Fanus- Slyvia Plath

Dinah-Friedin-Edebi-Sofralari-8

‘…Hayat neredeydi? Dağılıyor, yok oluyordu ve hayatım tartıldığında eksik çıkıyordu çünkü hazırlanmış bir roman kurgusuna sahip değildi, çünkü daktilonun başına oturup yoğun ve büyüleyici bir romanı sadece dehayla ve irade gücüyle bir ayda yazmayı başaramıyordum. Nereden, nasıl, neyle ve ne için başlayacaktım? Hayatımda yirmi sayfalık bir öyküye bile yetecek bir olay yok gibiydi. Felç olmuş halde oturuyordum, dünyada konuşacak kimsem olmadığını hissederek, insanlıktan tamamen uzakta, kendi eserim olan bir vakumun içinde. Kendimi giderek daha kötü hissediyordum. Ancak yazar olmak beni mutlu edebilirdi ve yazar olamıyordum. Oturup tek cümle bile yazamıyordum. Korkudan kaskatı kesilmiştim.’ Cümleleriyle sıkışmışlığını ortaya koyan Slyvia Plath maalesef yaşamına genç yaşta son vermiştir.

Yolda- Jack Kerouac    

Dinah-Friedin-Edebi-Sofralari-9

Beat kuşağı eserlerinden ‘Yolda’ otobiyografik özelliğiyle dikkat çekmektedir. Yazar, Amerika seyahatini, bu seyahat sırasında tuttuğu notları aracılığı ile bizimle buluşturur.

Moby Dick- Herman Merville

Dinah-Friedin-Edebi-Sofralari-10

Birçok çocuğun çocukluğunda elinden bırakamadığı Moby Dick romanı, ‘Bana İsmail deyin.’ cümlesiyle ile başlayarak anlatıcı İsmail’in ağzından Kaptan Ahab’ın ‘Moby Dick’ adlı balinanın peşinden sürüklenişini konu edinir. Bireyin yaşadığı topraklarla, toplumla çatışmasını simgesel bir şekilde ortaya koyar. Bu kitapla bugüne kadar buluşma şansınız olmadıysa bu fotoğraftan yola çıkarak hayal dünyanızı kullanın ve kitabın büyülü sayfalarına bir an önce kendinizi bırakın.

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

İstanbul1881 web sitesi yenilendi!

https://www.istanbul1881.com  Sitemiz yenilendi. Yepyeni ürünlerle sizlerle buluşmaya hazırız. İstanbul1881 shop da yeniden sizlerle buluşuyor. Adres: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.