Anasayfa / Genel / Dümbüllü’nün Kavuğu Artık Rasim Öztekin’de!

Dümbüllü’nün Kavuğu Artık Rasim Öztekin’de!

Geleneksel Türk Tiyatrosunun önemli bir dalı olan ‘ortaoyunu’ gelenek olarak yaşamaya devam ediyor.

ferhan-sensoy-rasim öztekin

Kavuklu ile Pişekar’ın başkahraman olduğu bu oyun, usta-çırak ilişkisi ile yıllara meydan okumuştur.

Şüphesiz ustadan çırağa devredilen kavuk, ortaoyunun tacı olarak bir simgedir. İlk olarak İsmail Dümbüllü, bu kavuğu ustası Kel Hasan’dan devralmıştır. İsmail Dümbüllü de bu kavuğu Hababam Sınıfı filmindeki Kel Mahmut rolü ile tanıdığımız Münir Özkul’a devretmeyi uygun bulmuştur. Münir Özkul, bu kavuğu gururla taşıdıktan sonra 80’lerde  ”20 kadar sene evvel ben geleneksel tiyatroya merak sardım ve çok sevmeye başladım. Rahmetli İsmail Dümbüllü ağabey gelmiş, geleneksel bir oyunu izlerken beni izlemiş, beğenmiş, benden sonra sen devam et bu işe diyerek kavuğunu verdi. O gün sahnede küçük bir merasimle kavuğu aldım. Sonra uzun seneler bende durdu ve yük olmaya başladı. Bunu genç birine vermek lazım ama düşünüyorum düşünüyorum, gelmiyor aklıma. Sonra Ferhan’ın tiyatrosuna gittim, orada doğdu bir şeyler. Erol Günaydın’la konuştuk. Hem yazar olacak hem tiyatrosu olacak hem de lafı gediğine koyacak. Bundan uygunu olmaz bence dedim ve Ferhan’a verdim.’’ sözleriyle kavuğunu Ferhan Şensoy’a nasıl devrettiğini anlatmıştır.

dumbullunun-kavugu-munir-ozkul-ferhan-sensoy

13 Mayıs Perşembe akşamı Ses Tiyatrosunda gerçekleşen bir törenle Ferhan Şensoy, Münir Özkul’dan devraldığı kavuğu tiyatrocu Rasim Öztekin’e devretmiştir.

dumbullunun-kavugu-rasim-oztekin

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

İstanbul1881 Etsy Mağazası Açıldı…

Dünyanın Her Yerinden Etsy Aracılığıyla Alışveriş İmkanı İstanbul1881’in Etsy mağazasını mutlaka ziyaret edin: https://www.etsy.com/shop/istanbul1881?ref=search_shop_redirect

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.