Anasayfa / Atatürk / Dünyanın İlk Çocuk Bayramı: ’23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’

Dünyanın İlk Çocuk Bayramı: ’23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’

Çocuklara Özel Bir Bayram!

Türkiye Cumhuriyet’inin temeli 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla atılmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi Cumhuriyet’imizin temeli olduğu gibi, 23 Nisan da ilk millî bayramımız olmuştur.

23 Nisan’ın aynı zamanda “Çocuk Bayramı” olarak kutlanması, ATATÜRK’ün çocuklara verdiği değerden kaynaklanır. Çünkü ulusal egemenlik hedefinin ulusun geleceğini temsil eden çocuklarla özdeşleşmesi, ilk kez ATATÜRK Türkiye’sinde gerçekleşmiştir. Yıllar yılı ülkemizde kutlanan bu bayram, ‘dünyada ilk çocuk bayramı olması özelliğini‘ de taşımaktadır. Peki, 23 Nisan ne zaman çocuk bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır?

23 Nisan Çocuk Bayramı, ilk olarak Ankara’da bir grup öğretmenin öncülüğünde TBMM’nin açılışından bir yıl sonra 23 Nisan 1921 tarihinde kutlanmıştır. Bu kutlamaya o gün Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK de katılmış ve bayramın adını “Hâkimiyet-i Millîye ve Çocuk Bayramı” koymuştur.

Kurtuluş Savaşı yıllarında babasını, ailesini savaşlarda kaybetmiş yetim çocuklara sahip çıkan ATATÜRK, Çocuk Esirgeme Kurumunu (Himaye-i Etfal Cemiyeti) 1921 yılında kurmuş ve kurumun koruyuculuğunu yapmıştır. ATATÜRK, çocukları toplumun en değerli varlığı olarak görmüş ve her zaman çocuklara gerekli özenin gösterilmesini istemiştir.

Bu doğrultuda Çocuk Esirgeme Kurumu’na halkın gerekli yardımı yapması konusunu bir konuşmasında şöyle belirtmiştir:

“Vatandaş, memleket çocuklarını korumayı üzerine alan Çocuk Esirgeme Kurumu’na yardım etmeye mecburdur.”

ATATÜRK’ün önderliğinde açılan Çocuk Esirgeme Kurumu, kimsesiz çocuklarla ilgilenmiş ve birçok etkinlikte bulunmuştur. Bu etkinliklerin en önemlisi 23 Nisan 1921 tarihinde kutlanan Çocuk Bayramı’nın ülke düzeyinde coşkuyla kutlanmasına öncülük etmesidir. Çocuk Esirgeme Kurumu öncülüğünde 1921’den itibaren bir gün olarak kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 1929 yılından itibaren bir hafta süre ile kutlanmaya başlanmış ve Çocuk Haftası’na dönüştürülmüştür.

Kaynak: Küçük Hanımlar, Küçük Beyler Kitabı, Anıtkabir Komutanlığı

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

İstanbul1881 web sitesi yenilendi!

https://www.istanbul1881.com  Sitemiz yenilendi. Yepyeni ürünlerle sizlerle buluşmaya hazırız. İstanbul1881 shop da yeniden sizlerle buluşuyor. Adres: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.