Anasayfa / İstanbul / Güzel İstanbul’un Güzel Terasları – Nafi Baba Tepesi

Güzel İstanbul’un Güzel Terasları – Nafi Baba Tepesi

Nafi Baba Tepesi

Rumeli Hisar üstünde bulunan bu manzara terası adını burada bulunan Bektaşi Şeyhi Nafi Baba’nın Tanzimat’ta açtığı tekkesi ve türbesinden alıyor. Burada Bektaşi sikkeli mezar taşları hala görülebilmektedir.

nafi baba tepesi

Rumelihisarı üzerindeki Bektaşi Tekkesi’nin son şeyhi 1890’da ölen Nafi Baba idi. Bugün tekkeden sadece Nafi Baba’nın türbesiyle birkaç mezar kalmıştır. Nafi Baba Tepesi’nin asıl önemi (XV. Yüzyılın ortasında) Rumelihisarı inşa edilirken Bizanslıların alacakaranlıktaki ani saldırısıyla ölen fetih şehitlerinin mezarlığı olmasıdır.

nafi baba tepesi

Nafi Baba Tepesi’nden, birinci planda, Ahmet Vefik Paşa’nın köşkü çevresinde oluşmuş (XIX. Yüzyılın sonu) Robert Kolej binaları, Rumelihisarı Kalesi’nin batı yönündeki burçları ile tepe ve yalılarıyla Anadoluhisarı görünmektedir.

Nafi Baba’ya ve Boğaziçi Üniversitesi’nin üst girişine otobüs işlemekte olup son durakta bir de manzaralı kafeterya vardır.

Burada, muhteşem manzara kadar, diğer doğal güzelliklerden de söz etmek gerekir.

nafi baba tepesi

nafi baba tepesi

nafi baba tepesi

Başta leylekler olmak üzere bozkır doğanlarının yüz binlercesi tepelere sürünürcesine İstanbul’un üzerinden geçerler. Bu göçler baharda kuzeye, sonbaharda güneyedir. Ornotologlar geçişler sırasında dürbünlerle onları kaydederler. Bu kuşlar, mezarlıkların sakin ağaçlarında, fundalıklarda ve tepelerde doğdukları yerlere gelirler.

Kırlangıçlar, iskeletler, kargalar, ispinozlar bülbüller ve daha niceleri. Ayrıca kelebekleri de anmak lazımdır. Onlar da kuşlara bağlı ayrı bir dünyadır.

Osmanlı döneminde bahar aylarında İstanbul’da bülbül dinlemek özel bir zevkti. Sultan Abdülaziz, Hidiv korusunun altında, şimdi sadece temelleri kalmış bulunan bülbül dinleme köşkü yaptırmıştı. Kuşlar için, özellikle de bülbüller için şiirler yazılmış, şarkılar bestelenmişti.

Kaynak: İstanbul’un Manzara Terasları

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

İstanbul’un Manzara Teraslarından Yuşa Tepesi

Anadolu Yakasının Muhteşem Manzarası: Yuşa Tepesi Yuşa Tepesi, Boğaziçi’nin önünde havuzlaştığı ‘’mekan’’ üzerinde 202 metreden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.