Anasayfa / Sanatçılarımız / Ned Pamphilon / İngiliz Ressam Ned Pamphilon’dan 19 Mayıs 1919’un 100. Yılına Özel Tablo

İngiliz Ressam Ned Pamphilon’dan 19 Mayıs 1919’un 100. Yılına Özel Tablo

Bağımsızlık Adımlarını Simgeleyen Yepyeni Bir Tablo

İngiliz Ressam Ned Pamphilon 1919’un 100. Yılı Nedeniyle “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” konseptiyle gerçekleştirdiği sanat çalışmalarına bir yenisini daha ekledi: “100 Yıllık Vizyon: Bağımsızlık”

İstanbul, Türkiye ve Mustafa Kemal Atatürk’e duyduğu hayranlık ile tanınan, sanat çalışmalarını İstanbul ve Londra’da sürdüren İngiliz Ressam Ned Pamphilon,             19 Mayıs 1919’un 100. Yılı nedeniyle, Londra’da yer alan atölyesinde tuvalinin başına geçti. 3 aydır üzerinde yeni çalıştığı ve ana düşüncesi Mustafa Kemal Atatürk’e ait olan “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” konseptinde Atatürk eserleri üretmeye karar veren Pamphilon’un yeni akrilik eseri 15 Mayıs 2019 tarihinde tamamlandı.

Bağımsızlık Yolunda!

Akrilik boya kullanılarak üretilen orjinal eserin ebatarı 91cmx122cm. Eser’de Pamphilon 19 Mayıs 1919 tarihinde yayınlanan Anadolu basınından derlenen haber küpürlerinin bir bölümüne, Bandırma Vapuru’na, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıktıklarında kaldıkları Mıntıka Palas oteline yer veriliyor. Sanatçı yaklaşık 12 gün üzerinde çalışarak ürettiği eseri için, 19 Mayıs’ın 100. Yılı için tuvalin başına geçmeyi özellikle istediğini, 100 yıllık bir mücadelenin bugün modern Türkiye’yi oluşturduğunu bildirdi.

Nutuk’u İngilizce Okudum; ‘Bağımız karakterli eşsiz bir lideri tanımak benim için çok önemli’.

Üzerinde çalışmakta olduğu yeni Atatürk konulu sanat çalışmalarını Bağımsızlık Benim Karakterimdir başlığı altında birleştiren sanatçı; “Nutuk’u 2105 yılında İngilizce olarak, üzerine notlar alarak Türkiye ve İngiltere’de okudum. Nutuk’tan bugün şekillenen dünyayı anlamak için ilham alıyorum” dedi. Sanatçı aynı zamanda “İngiliz halkının Brexit ile aslında şu anda yaşananların, 100 yıl önce Mustafa Kemal’in bağımsızlıkla ilgili yaptığı açıklamaların şaşartıcı bir şekilde bütünleştiğini” de sözlerine ekledi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün duygu, düşünce ve vizyonu ile bugünlere uzandığını ve bugün Mustafa Kemal vizyonuna sahip dünya liderlerine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu” da sözlerine ilave etti.

Ressam Ned Pamphilon sanat çalışmalarını akrilik eserler üzerinde yoğunlaşarak İstanbul ve Londra’da sürdürüyor ve özellikle Brexit sürecini yakından takip ediyor. İngiliz sanatçı kendi oluşturduğu yeni konseptleriyle, Londra ve İstanbul’da farklı sergiler düzenlemek için hazırlıklarına devam ediyor.

Ned Pamphilon Hakkında

İngiliz ressam Ned Pamphilon, 1963’te Londra’da dünyaya geldi. Mimarlık eğitimi alan Pamphilon, kariyerini resim üzerine sürdürdü. Gençlik yıllarında Kuala Lumpur, Suudi Arabistan, Texas ve Türkiye gibi coğrafyalarda seyahat ederek farklı kültürleri inceleme şansı buldu. Bugüne dek Türkiye’de pek çok sergi açan Ned Pamphilon, ilk kez 1994 yılında İstanbul’a geldi.

“Bu şehir ve Türkiye o günden beri beni büyülemeye devam ediyor”

diyen sanatçı, Beyoğlu’nun tramvayı, İstanbul’un simitçileri, Galata Köprüsü’nde balık tutanlar, baloncular, ayakkabı boyacıları ve mısırcıları gibi detayları resimlerine taşıyor. İstanbul’un jeopolitik konumu, nüfusun kültürel öğe olarak farklılığı ve kentin kültürel birleştiriciliği gibi konular üzerine araştırmalar yapıyor. Pamphilon, Türkiye coğrafyasında onu cezbeden şeyin, kültürel ve tarihsel olarak son derece karmaşık ve tanıdıkça daha da çok araştırma isteği uyandıran zengin yapısı olduğunu belirtiyor.

Ned Pamphilon’un eserlerinde sıkça yer verdiği temalardan bir diğeri ise vizyonu ve düşüncelerinden çok etkilendiği Mustafa Kemal Atatürk. Atatürk’ün hayatını, felsefesini ve Nutuk’u okuyan, konuyla ilgili pek çok araştırma gerçekleştiren Pamphlion, Türkiye ve Atatürk’ün global kamuoyunda daha sık vurgulanması gerektiğine inanıyor. Çok bilinen eser ve projeleri arasında “Her Yer Mustafa Her Yer Kemal” sergisi, “Atatürk’ün Gözleri” tablosu, son üç seneden bu yana 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Anıtkabir’de düzenlenmekte olan “Küçük Ressamlar Anıtkabir’de” etkinlikleri yer alıyor.

İstanbul1881 Hakkında

İstanbul’da faaliyet göstermekte olan sanat platformu İstanbul1881, Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giderek İstanbul’un geçmişini ve Türkiye’nin kültürel değerlerini sanatseverlere ve sanat aracılığıyla halkın her kesimine anlatabilmeyi amaçlıyor. İstanbul1881 çatısı altında, başta İngiliz ressam Ned Pamphilon olmak üzere, takı tasarımcısı Meral Saatçi ve dünyaca ünlü minyatür sanatçısı Taner Alakuş eserlerini hayata geçiriyor. Platform ayrıca, telif hakkına sahip olduğu eserleri kanvas tablolar, baskı ve posterler şeklinde de çoğaltarak www.istanbul1881.com adresi üzerinden satışa sunuyor, böylece eserlerin tüm mekanlarda dileyen herkese ulaşabilmesini sağlıyor.

 Ayrıntılı Bilgi İçin :

İstanbul1881 / 00 90 216 338 1945

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

Sadan Hanım filminin tanıtım parçası “Sakın Bırakma” Candan Erçetin tarafından seslendirdi… Unutulan hikayelerden, unutulmaz notalar! …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.