Anasayfa / Genel / İstanbul’da Gezilecek Yerler: Manzara Terasları 1

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Manzara Terasları 1

Güzel İstanbulumuzun muhteşem manzaralarını, bazı eski Türk filmlerinde görüyoruz. Hatta ‘ah ne kadar boşmuş, hiçbir bina yokmuş, ne güzelmiş o günler’ diye hayıflanıyoruz.

İstanbul gibi muhteşem doğal güzellikleri ve manzarasıyla ün salmış bir kentin, bu güzellikleri izleme imkanlarının da artırılması önemli. Seyir balkonu denilen bu manzaralı mekanların yok olmasına seyirci kalmak üzücü. İstanbul’daki kentleşme yapısı nedeniyle, bazı seyir noktalarının kaybolmaya yüz tutması söz konusu olsa da, bazılarının ufak bütçeli düzenlemelerle bizlere kazandırılması mümkün gibi duruyor. Umarız mevcut yerlerin iyileştirilmesi ve potansiyel mekanların da hayatımıza kazandırılması en kısa zamanda gerçekleşir.

İstanbulumuzun güzel manzaralarını izleme olanağına sahip olduğumuz bazı noktaları ve potansiyelleri özellikle Çamlıca Tepesi’ni sizlerle paylaşmak istiyoruz…

  • Yoros Kalesi‘nin bulunduğu Anadolu Kavağı’nın üst kısımlarından İstanbul’un seyrine doyamayacaksınız. Buradan hem boğaz, hem de Karadeniz’e açılan kısmın tüm detaylarına hakim olmak mümkün.

IMG_1319

istanbul

istanbul gezilecek yerler

  • Yuşa Tepesi, Boğaziçi‘nin havuzlaştığı mekan üzerinde 202 metreden çevreyi ve akıntıları gözlemleyen bir hakimiyettedir. Ruşen Eşref Ünaydın’ın  deyimiyle, ‘Altındaki Boğaz ürpererek, pul pul ışıldar’. Tepe adını, burada mezarı bulunan Yuşa Hazretleri’nden alır.

istanbul gezilecek yerler

  • Topkapı Sarayı’nın muhteşem manzaralı Mecidiye Köşkü Terası, bir İstanbul balkonu olarak yeniden şekillendirilebilir ve bu şekilde lanse edilebilir.

istanbul gezilecek yerler

TOPKAPI-SARAYI-SOFA-İ-HÜMAYUN-9

  • Çamlıca Tepesi‘nin yüksekliği 268 metredir. Buradan 340 derecelik açıyla bakıldığında Sarayburnu’ndan antik kentin yedi tepesinden dört tepesine, Galata Köprüsü’nden rumelihisarı’na, Üsküdar’dan Kandilliye, Şişli’ye, Haydarpaşa’dan Adalara, Ziverbey’den Ümraniye ve Dudullu’nun ilerine kadar yakınlaşmış bir plan olarak görünür İstanbul 1453’teki fethinden önce de burada kabri bulunan derviş 700 yıllık sırra şahittir.Sultan Abdülaziz’in gençliğinde Teriyal Kadın burada atla talim yaptırırdı. Sultan II.Mahmud’un ilk eşi Pertevniyal Sultan, hanedana bir erkek çocuk yetiştiği için, teşekkür ve hediye olarak, sonradan veliaht olan Yusuf İzzettin Efendi’nin adı ile anılacak Çamlıca’nın bağrındaki bu ahşap köşkü yaptırmıştı. Bu köşke gelenler dahi zirveye çıkmadan kuşbakışı panoramaya şaşkın ve hayran kalırlar.Osmanlı padişahlarından özellik III. Selim, II. Mahmud, Abdülaziz ve Abdülmecid, o zaman gümrah yeşillikler içinde olan bu çevrenin sağlıkları bakımından da etkilerini biliyorlardı. Büyük ve Küçük Çamlıca’ların etekleri çok temiz kaynak sularıyla değerleniyordu. Bugün, Tomruk Suyu yer değiştirmekle birlikte diğer çeşmeler aynen mevcuttur.Alman imparatoru Kayzer Wilhem 1898’de İstanbul’a ikinci gelişinde hayranlığını şöyle ifade etmektedir: ‘Her Alman mutlaka Çamlıca’ya çıkmalıdır.’

camlicatepesi-muhteremlegeziye (4)

istanbul gezilecek yerler

1950’lerde Mısır Başbakanı da beyanatında: ‘Çamlıca’da bir gün geçiren insan, hayatından     bir yıl kazanır’ demiştir.

İstanbul’un bu denli güzel manzaralarına sayısı ressamlar da kayıtsız kalmamış, İstanbul Boğazı’nın muhteşem güzelliklerini resmetmiştir.

İstanbul’a yabancı bir bakış açısıyla bakan ve burada yatan güzellikleri keşfedip, tuvaline yansıtan Ned Pamphilon’un bazı eserlerine yer vermek isteriz:

ist001076

ist002030

seagull

ist002055

ist001050

Kaynak: İstanbul’un Manzara Terasları, Orhan Erdenen

www.istanbul1881.com

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

İstanbul1881 web sitesi yenilendi!

https://www.istanbul1881.com  Sitemiz yenilendi. Yepyeni ürünlerle sizlerle buluşmaya hazırız. İstanbul1881 shop da yeniden sizlerle buluşuyor. Adres: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.