Anasayfa / Genel / İstanbul’un Manzara Teraslarından Yuşa Tepesi

İstanbul’un Manzara Teraslarından Yuşa Tepesi

Anadolu Yakasının Muhteşem Manzarası: Yuşa Tepesi

Yuşa Tepesi, Boğaziçi’nin önünde havuzlaştığı ‘’mekan’’ üzerinde 202 metreden çevreyi ve akıntıları gözler. Ruşen Eşref Ünaydın’ın deyimiyle, ‘’Altındaki Boğaz ürpererek, pul pul ışıldar.’’

Tepe adını, burada mezarı bulunan Hazreti Yuşa’dan (Hz. Musa’nın özel hizmetlisi) alır.

Hazreti Yuşa Türbesi

Anadolu Kavağı’ndan Beykoz’un Tokat Köyü’ne doğru giderken karşımıza küçük bir mescit ve türbe çıkacaktır.

202 metre yükseklikte, Ruşen Eşref Ünaydın’ın ‘’Yakından Boğaziçi’’ kitabında heyecanlanarak anlattığı yaklaşık 8 metre boyunda panaromik bir tepe ve Hz. Yuşa’nın makam yeri vardır.

 

Yuşa Peygamberin mescid ve tekkesi, Yirmisekiz Çelebizade Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından 1169 (M. 1755-56) yaptırılmıştır. Küçük bir yapı olan bu Mescid yandığından Sultan Abdülaziz döneminde Hicri 1280’de (m. 1863-64) aynı biçimde yenilenmiş, yakın tarihte de önemli ölçüde değişiklikle onarılmıştır.

Yuşa Tepesi ve Çevresi

Osmanlı döneminden önceki Bizans İmparatoru lustinianos’un yeniden inşa ettirdiği Hagios Georgios Manastırı, Hagios Mikhael adına kiliseye çevirdiği ilk çağdaki Zeusourios Mabedi’nden bugün toprak altında bazı duvar kalıntıları ve eski sarnıç bakiyeleri vardır.

Tepeden Çubuklu’ya kadar Boğaz’ın girişini gören ve bu bakımdan çeşitli açılardan panoramik bir görünü sunabilen İstanbul’un en etkili altıncı manzara noktası diyebiliriz buraya.

Yuşa Tepe’sinden aşağıya doğru ilerleyen yol, bizi geniş Beykoz Çayırı’na indirir. İki taraflı yüksek çınarlı ‘’hiyaban’’, şimdi hayal olmuş Tokat Köyü’ne, sağ tarafından da Karakulak Suyu’na ve Riva’ya götürür.

Karakulak Suyu, İstanbul’un belki de hiçbir şehre nasip olmayan sertlik derecesi çok düşük kaynak sularındandır. Bu kaynağı bulan kişinin adıyla anıldığı söylenebilir. Eski mesire şöhretini kaybetmiş olmasına rağmen köyün ucunda etrafı korularla çevrili alandan çıkmaktadır.

Buraya belediye otobüsü çalışmaktadır ve bir kır gazinosu vardır.

Sol tarafa saparak, makiler ve seyrek evler arasından Riva’ya 40 dakikada ulaşılır.

Riva, aynı adlı derenin ağzında, deniz yönünde kalesi ve köyü de olan plaj yeridir. Riva’ ya ‘’İrva’’ da denir. Günümüzde ‘’Çayağzı’’ olarak da ifade edilmektedir.

Buradaki Riva Kalesi, gerek askeri mimari, gerek duvar işlenişi bakımından Yoros Kalesi’nden farklıdır.

Esası Bizans olan ve Yıldırım Bayezid devrinde Türklerin eline geçen Riva Kalesi’nin, bugünkü ile aynı yerde ve muhtemelen eski temeller üzerinde yeniden inşa edilmiştir. Çayın ağzını tutarak, düşmanın buradan içeri girmesini ve Boğaz’ın Anadolu yakasını arkadan çevirmesini önlemek gayesiyle yapılmıştır. Rivayı da arkamızda bıraktıktan sonra yolu izleyerek önce Tokat Köyü’ndeki Tokat Kasrı’na oradan da Beykoz çayırına inerek Beykoz’un merkezine doğru yol alabiliriz.

Yuşa Tepesi, Sarıyer’le Büyükdere Koyu’na uzanmış dev bir koruyucu gibidir. Zaten eski haritalarda ismi ‘’Giant (dev) Tepesi’’ dir. Kuş uçumu, güney ve kuzeye doğru derin bir dürbünleme göstermektedir.

Buraya çıkmak isteyen Osmanlı padişahları, Tepenin güney sahilindeki Umuryeri’ne ve Hünkar İskelesi’ne saltanat kayığıyla gelip sonra ata binerlerdi.

Günümüzde özellikle Yoros Kalesi civarına gelenlerin de uğrak yeri olan Yuşa Tepesi, İstanbul’un tüm karmaşasından uzakta, Boğaz’ın güzelliklerini gözler önüne seren bir yapıda, bizleri karşılamaktadır.

Kaynak: İstanbul’un Manzara Terasları, Orhan Erdenen, Kültür Bakanlığı Yayınları

 

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

İstanbul1881 Etsy Mağazası Açıldı…

Dünyanın Her Yerinden Etsy Aracılığıyla Alışveriş İmkanı İstanbul1881’in Etsy mağazasını mutlaka ziyaret edin: https://www.etsy.com/shop/istanbul1881?ref=search_shop_redirect

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.