Anasayfa / Atatürk / Nutuk Yıldızı Gösterisi İstanbul’dan Sonra Ankara’da!

Nutuk Yıldızı Gösterisi İstanbul’dan Sonra Ankara’da!

Bu özel gösteri sizleri Milli Mücadele Dönemi’nin tam kalbine taşıyacak!

Az kitap okuyan ve kitap okumak için gelişmiş ülkelere göre oldukça kısıtlı kaynak ayıran bir ülkeyiz ve dolayısıyla Kurtuluş Savaşımızı bütün ayrıntıları ile açıklayan Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleme aldığı Nutuk’u da okumuyoruz.

Bu nedenle 3 yıl boyunca yaptığımız araştırmalar sonucunda sizlere Nutuk’u, içindeki “Yıldız” ile anlatmaya ve kişisel & toplumsal gelişim süreçlerimize Nutuk ile katkı sağlamaya karar verdik.

Geçmişin izlerini unutmamak ve geleceği daha iyi anlamak ve için, Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşı boyunca Anadolu’da adımlarını takip edeceğimiz Nutuk Yıldızı Gösterisi 17 Nisan 2018 Salı akşamı Ankara’da, MEB Şura Salonu’nda.

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını, savaşlarda verdiği mücadeleleri, stratejisini, vizyonunu yaşatmak ve geniş halk kitlelerine aktarmak için hem ulusal hem de uluslararası platformlarda kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenleyen İstanbul1881, yeni bir proje ile karşımıza çıkıyor. İstanbul1881’in kurucu ortaklarından Alp Armutlu, yeni kültür projesi “Nutuk Yıldızı” ile Kurtuluş Savaşı ve bağımsızlık mücadelesini görsel bir sunum ile anlatıyor.

Alp Armutlu‘nun, 2008 yılında Kocatepe’ye yaptığı ziyaret ile başlayan Kurtuluş Savaşı’nı araştırma deneyiminin, son üç yılda farklı bir boyut kazanmasıyla ortaya çıkan anlatı, Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’daki ayak izlerini takip etme fırsatı sunuyor. Armutlu, anlatının oluşum sürecini şu sözler ile ifade ediyor:

Neyi, ne kadar biliyoruz?

“Mustafa Kemal Paşa, Samsun’da ne kadar ve nerede kaldı? Sivas’tan Erzurum’a otomobille kaç günde ulaştı? Kocatepe kaç metre yüksekliğinde? Mustafa Kemal’in hangi silah arkadaşını öldürmek için Bandırma vapuru kullanıldı? Bağımsızlık mücadelesinde hangi bankaya 1,5 milyon TL borçlanılarak cephenin ihtiyaç duyduğu para hazırlandı?” gibi kendi kendime sorduğum basit sorulara veremediğim cevaplar, Kurtuluş Savaşı mücadelesini bilmediğim gerçeği ile yüzleşmemi sağladı.

Nutuk’u okumadan ve Nutuk’un izinde Anadolu’da yola çıkmadan bu soruları yanıtlayamayacağımızı, geçmişimizi, yaşadığımız zamanı ve geleceğimizi anlayamayacağımızı fark ettim. Nutuk Yıldızı projesi ile Mustafa Kemal’in biz Türk gençlerine aktarmak istediği Kurtuluş vizyonuna yakından bakma fırsatı yakalarken, Atatürk ve arkadaşlarının Milli Mücadele’nin zor yıllarında yaşanan önemli olaylara verdiği refleksleri de keşfederek daha donanımlı hale gelebileceğimizi düşünüyorum.”

Nutuk Yıldızı Gösterisi 1 saat 55 dakikalık süresi, dinamik anlatımı ve Kurtuluş Savaşı’nın bilmediğimiz yönlerini keşfetmek için ortaya koyduğu bazı gerçekleri ile yaşadığımız Ortadoğu coğrafyasında Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bağımsızlık mücadelesini yakından tanımayı sağlıyor.

Gösteri İsmi: Nutuk Yıldızı

Yer                  : Ankara  MEB Şura Salonu  

Tarih               : 17 Nisan  2018 Salı Saat 19:30 – 21:30 

*Etkinliğin biletleri Biletix’ten temin edilebilir.

Alp Armutlu hakkında:

1974 İstanbul doğumlu Alp Armutlu, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 1997 yılında mezun oldu. İş hayatına yaz aylarında yarı zamanlı turist rehberi olarak başlayan Armutlu, rehberlik sayesinde Anadolu’yu hem keşfetme hem de gezme fırsatı buldu. Gerçekleştirdiği turlar sırasında Anadolu’nun tarihi bölgelerini yakından inceleme fırsatını elde etti. Üniversite eğitimi esnasında ve mezuniyeti sonrasında; reklam ajanslarında (Pars/Mc Cann Erickson & Cenajans Grey) ve halkla İlişkiler şirketlerinde (Grey Communications International & Pronto) profesyonel yöneticilik yaptı. 2002 yılında etkinlik ajansı Global Organizasyonu ortaklarıyla kurdu. 2006 yılına gelindiğinde Aktif İşler Etkinlik Yönetimi ajansını kurarak daha bağımsız bir şekilde hareket etmeye karar veren Armutlu, Aktif İşler’in bünyesinde 2014 yılında sanat platformu İstanbul1881’i ortağı ve eşi İnci Armutlu ile birlikte kurdu.

Bugüne kadar 2 ulusal (TÜHİD & Ace of Mice) ve 1 uluslararası ödül (IPRA) ile temsil ettiği markaların iletişim çalışmalarıyla farkındalık oluşturdu. Ortaokul yıllarından itibaren Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını incelemeye başladı, İstanbul1881 markasıyla son üç senedir, her 23 Nisan’da Anıtkabir’de Küçük Ressamlar Anıtkabir’de projesinin yürütülmesini sağlayan Alp Armutlu, gerçekleştirdiği farklı Atatürk sergileri ve etkinlikleriyle ulusal bazda çalışmalarını sürdürmekte ve Mustafa Kemal Atatürk’ün global bir lider olarak uluslararası platformda tanınması için kültür ve sanat aktiviteleri düzenlemeyi hedeflemektedir.

İstanbul1881 hakkında:

İstanbul’da faaliyet göstermekte olan sanat platformu İstanbul1881, Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giderek İstanbul’un geçmişini ve Türkiye’nin kültürel değerlerini sanatseverlere ve sanat aracılığıyla halkın her kesimine anlatabilmeyi amaçlıyor. İstanbul1881 çatısı altında, başta İngiliz ressam Ned Pamphilon olmak üzere, takı tasarımcısı Meral Saatçi ve dünyaca ünlü minyatür sanatçısı Taner Alakuş eserlerini hayata geçiriyor. Platform ayrıca, telif hakkına sahip olduğu eserleri kanvas tablolar, baskı ve posterler şeklinde de çoğaltarak www.istanbul1881.com adresi üzerinden satışa sunuyor, böylece eserlerin tüm mekanlarda dileyen herkese ulaşabilmesini sağlıyor.

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

Atatürk ve Kitap Sevgisi

Atatürk ve Kitap Sevgisi ATATÜRK her fırsatta kitap okuduğu için genç yaşında geniş bir bilgi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.