Anasayfa / Atatürk / Ölümsüz Lider Atatürk: Sizi sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz!

Ölümsüz Lider Atatürk: Sizi sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz!

Atatürk’ün Ölümü…

Ölümsüz lider, ölümsüz vatan sever, ölümsüz komutan… Her zaman kalbimizde kalacaksın. Sizi sevgi, saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.

Son günlerindeki bir anısını paylaşarak, onun gençlere, milletine verdiği sevgi ve önemi bir kez daha vurgulamak isteriz.

atatürk

Cumhuriyetin ilanı yıldönümlerinde, Ankara’da gerçekleştirilen resmi geçitlerde Atatürk hep hazır bulunurdu. 1938 yılında da, Cumhuriyet’in 15. Yıldönümü nedeniyle yapılacak olan geçit resminde bulunarak bir kez daha halka ve orduya doğrudan hitap etmeyi çok istiyordu. Bu maksatla ölçüleri çok değişmiş olan bedenine uygun elbiseler ısmarlamış, diğer tarafta da törenlerin yapılacağı hipodromdaki şeref tribününe çıkabilmesi için bir asansör ilavesi yapılmıştı.

Lakin hastalığının nasıl seyrettiğini gören kendisi de, vaziyeti kavramış ve Ankara’ya gitmekten ümit kesince:

-Bu zayıf halimde Ankara’ya gitmekte bir fayda görmüyorum. Gidersem hiç kimsenin yardımı olamadan hiç olmazsa otomobile kadar yürüyebilmeli, arkadaşlarımla selamlaşabilmeliyim, bunları yapamayacağımı anlıyorum, demişti.

Cumhuriyet Bayramı’nın 15. Yıl dönümü kutlamalarında ilk kez Atatürk bulunamayacaktı. Dolmabahçe Sarayı’ndaki odasında, hasta yatağında, 27 Ekim 1938 Perşembe günü, TBMM’nin 1 Kasım 1938 Salı günü yapılacak V. Dönem Toplantısı’nın açılışında, yerine nutku okuyacak olan Başbakan Celal Bayar’a, nutkun hazırlanmasında yardım etti. Nutkun sonundaki ‘’Şimdiye kadar olduğu gibi bütün işlerinde Büyük Millet Meclisi’ne başarılar dilerim’’ ifadeleri, Atatürk’ün siyasi sahada söylediği son sözü oldu. Nitekim Cumhuriyetin 15. Yıl merasiminde Atatürk’ün nutku, Başvekil Celal Bayar’ın sesinden dinlenildi.

atatürk

Atatürk’ü heyecanlandıran gösteri…

Boğaziçi’nde vapur seferleri yapan Şirket-i Hayriye İdaresi’nin 53 numaralı İnşirah ve 54 numaralı İnbisat vapurlarının süvarilerine, İşletme Müdürlüğünce bir gün öncesinden, 29 Ekim 1938 cumartesi günü Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yapılacak geçit resmine katılacak Kuleli Askeri Lisesi öğrencilerini, Çengelköy’den alıp köprüye getirmeleri için ordinolar verilmişti.

53 numaralı İnşirah vapurunun süvarisi Hulusi Kızıltan, 54 numaralı İnbisat vapurunun süvarisi de İhsan Ilgaz’dı.

Öğrencileri Çengelköy’den alan vapurla, Köprü’ ye doğru hareket ettiler. O günlerde Liman İdaresi tarafından gerek yerli gerek yabancı vapur işletmecilerine, Boğaz’dan inecek ya da Boğaz’a çıkacak gemilerin, Dolmabahçe Sarayı yakınlarında kıyıya sokulmadan uzaktan seyretmeleri, belirtilen bölgede vapurların yol keserek ve düdük çalmayarak seyretmeleri lüzumu, ‘’Atatürk’ü rahatsız etmemek için’’ bildirilmişti.

Vapurlar, prova nizamında Beşiktaş’a yaklaşırlarken subaylardan birkaçı kaptan köşklerine çıkarak, her iki vapurun süvarisine, Dolmabahçe Sarayı’na iyice sokulmalarını istediler. Bu arada İhsan Ilgaz ve Hulusi Kızıltan kaptanlar, onlara Liman Başkanlığı’nın yasağını hatırlatsalar da subaylar, öğrencilerin Atatürk’ü selamlamak ve İstiklal Marşı söylemek istediklerinde ısrar ettiler.

resim-1-1

İstiklal Marşı ile Atamızın huzurunda…

Süvariler, ister istemez kıyıya iyice sokuldular. Yine burada, gemilerin yol keserek Saray önünde durabilmeleri için makineleri stop etmeleri bildirildi. İnşirah ve İnbisat, Dolmabahçe Sarayı önünde durdular. 54 numaralı vapurda bulunan Kuleli Askeri Lisesi Bandosu İstiklal Marşı’nı çalmaya başlayınca, her iki vapurdaki talebeler de yüksek sesle Marş’a katıldılar.

Bando eşliğinde yüzlerce talebenin yürekten söylediği İstiklal Marşı’nın ilk bölümü okunurken Dolmabahçe Sarayı’nın balkonunda yüksek rütbeli bir subay göründü. Kollarını öne doğru uzatarak ve başını da hafifçe öne eğerek bu sevgi gösterisinin saygıyla karşılandığını, ancak Marş’ın kesilmesinin hale uygun düşeceğini anlatmak istedi. Bunun üzerine Kuleli talebesi bu defa hep bir ağızdan,

            -Atamızı görmek isteriz, nidalarıyla bağırmaya başladılar. Bu sesler, bir uğultu, bir gök gürültüsü halini alıyor, Atatürk’ün kaldığı odadan rahatlıkla işitiliyordu. Herkesin başı, gözleri pencerelerde idi.

            Atatürk doktorlara,

            -Dışarıda ne var, diye soruyor. Kendisine,

            -Askeri öğrenci resmi geçide giderken sizi görmek istiyorlar efendim, denilince duygulanan Atatürk, balkona çıkmak istemiş, fakat Prof. Dr. Mustafa Hayrullah Diker’in belki de biraz sertçe:

            -Fakat bu imkansız, hareket etmemelisiniz, tarzındaki ihtarına rağmen Atatürk, ısrarlarına devam edince, itiraz edilemedi, kollarına girildi, pencere kenarına götürüldü ve perdeler aralandı. Atatürk’ü açılan pencerede gören Kuleli öğrencileri çılgınca ‘’Sağol, varol!’’ diyerek, ‘’Dağ başını duman almış, gümüş dere durmaz akar’’ türküsünü okumaya başladılar. Talebelerden bir kısmı cesarete gelerek suya atladılar ve süratle Saray’a doğru yüzdüler.

            Saray penceresinden onları nemli gözlerle seyreden Atatürk çok duygulanmış ve elini kaldırarak onları selamlamıştı. 

atatürk

Muhteşem insan, sizi rahmet ve minnetle anıyoruz…

Hasta yatağında, hatta ölüm döşeğinde olan sevgili Atamızın bu gençleri selamlaması ne kadar da duygu verici. Umarız ona yakışan, onun bu vatan ve bizler için yapmış olduklarının farkına vararak yaşayan, onun ideallerini sürdüren ve onun gibi, en zor anlarda bile ayağa kalkmasını bilen bir toplum oluruz. Sağol, varol Atam. Nurlar içerisinde uyu…

atatürk

atatürk

Kaynak: Dolmabahçe Sarayı ve Atatürk

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

İstanbul1881 web sitesi yenilendi!

https://www.istanbul1881.com  Sitemiz yenilendi. Yepyeni ürünlerle sizlerle buluşmaya hazırız. İstanbul1881 shop da yeniden sizlerle buluşuyor. Adres: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.