Anasayfa / Genel / Ölümsüz Lider Mustafa Kemal’e Çocuklardan Mektuplar

Ölümsüz Lider Mustafa Kemal’e Çocuklardan Mektuplar

Atatürk çocukları çok severdi. Sevdiklerine hangi yaşta olursa olsun ‘çocuk’ diye seslenmeyi tercih ederdi. Manevi evlatlarını kendi evlatları bilir, onların eğitiminden sağlıklarına kadar her şeyiyle yakından ilgilenirdi. Karşılaştığı her çocuğa yüreğinde geniş bir yer vardı.

Atatürk’ün çocuklara duyduğu sevgi, vatanına duyduğu sevgi kadardı. Vatanının kurtuluşundan sonra gençlere seslenmiş ‘Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz! Kendinizin ne kadar önemli ve değerli olduğunu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.’ sözleriyle Türk gençlerine duyduğu sevgiyi ve güveni ortaya koymuştur.

Bu yazımızda Anıtkabir Komutanlığı’nın katkılarıyla Türkiye’nin dört bir tarafından çocukların yazdığı Atatürk’e mektupları sizinle paylaşıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk Albümü
                                                                       

                                                                                                                                           23 Nisan 2014

Sevgili Atam,

İki yaşımdan beri seni fotoğraflarından çok iyi tanımama rağmen on üç yaşımda huzuruna gelmem benim için üzücü. Her niyet ettiğimde mutlaka bir engel çıktı. Olsun şimdi sana geliyorum ya…

Sana gelmeden önce duygularımı yazmam değil de huzurunda neler hissedeceğim çok önemli olacak benim için.

Bağrından böyle büyük bir dünya lideri çıkardığı için ulusumla gurur duyuyorum. Kendini hiçe sayarak özgür, bağımsız bir millet için hayatını adamış Sevgili Atatürk’ün torunu olmaktan onur duyuyorum.

Sevgili Atam, sana tüm yaptıkların için teşekkürlerimi sunmaya, önünde saygı ile eğilmeye, her şeyden önce, seni düşüncelerin alamayacağı şekilde sevdiğimi söylemeye geldim.

Sana ‘Rahat uyu Atam, en büyük eserim dediğin Cumhuriyet bizlere emanet’ demeye geldim. Birinci vazifemi hiç unutmayacağımı söylemeye geldim.

                                                                                                                                         Sude

 

                                                                                                                                    25/04/2014

Sevgili Atatürk,

Bize bu bayramı hediye edip biz çocukların gönlünce eğlenmesini sağladığın için sana teşekkür ederim. Bize ait bu gün, en mutlu olduğumuz gün ve ben bu mutlu günde seni ziyaret ederek çok mutlu oldum. Seni göremedim ama bıraktığın miraslarını görme şansına sahip oldum. Mirasına her zaman sahip çıkacağım. Buna verebileceğim en güzel örnek şu an okumakta olduğum ‘Zübeyde Hanım İlkokulu’dur. Senin varlığın ve bıraktıkların yolunda tüm çocuklar olarak ilerliyoruz. Sadece 23 Nisan için değil, diğer tüm bayramlar için de sana minnet ve sevgi duymaktayız.

                                             Buse Şimşek/ İstanbul/ Esenyurt Zübeyde Hanım İlkokulu/3/B sınıfı

 Olumsuz-Lider-Mustafa-Kemale-Cocuklardan-Mektuplar-8

27.04.2015

Sevgili Atam, 

Siz çok cesaretli, zeki, zorluklara karşı yılmayan birisiniz. Bu yeteneklerinizle bizim güzel ülkemizi kurtardınız. Eğer kurtarmadıysanız biz şimdi köle olup başka ülkeler altında ezilirdik. O yüzden size ne kadar teşekkür etsem azdır. Atam sizin çocukları çok sevdiğinizi duymuştum. Herhalde bir kanıtı da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Çünkü siz o günü bize armağan etmiştiniz. Atam sizi tanıdığımda iyi kalpli biri olduğunuzu anlamıştım. Sizin gibi bir lidere sahip olduğum için çok mutluyum.

                        Kaan Akman

 

15.01.2015

Sevgili Atatürk,

Sevgili Atatürk, bebekliğimden bugüne kadar içimde iyi bir his var. Senin sayende bütün Türkiye ve Türk halkı barış ve huzur içerisindedir.

Seni görmedim ama senin iyi kalpli, başarılı ve çok cesur olduğunu biliyorum. Atam keşke ölmeseydin bu mektubu ben sana elimle verseydim. Gerçekten seni çok seviyorum Atam. Seni rüyalarımda birçok gördüm. Ama hep fotoğraflarına bakarak özlem gideriyorum.

Atam sen benim ve tüm Türkiye için ölmedin, kalbimizde yaşıyorsun.

Seni çok seviyorum ve seni hiç unutmayacağım.

                                                                                                                        Hatice Beyza Bayazıt Muzaffer Taşdemir 3-D 217

 

30.10.2015

Sevgili Atatürk,

Bu mektubu 29 Ekim akşamı yazdım. Okulumuzda yapmış olduğumuz gösteride duygulanıp gözyaşlarımı tutamadım. Sanki o anları yeniden yaşadım.

Bu Cumhuriyetin ne zorluklarla kurulduğunu, kadınlar kucağında bebeğiyle savaştılar. Atatürk sen bizi korudun, asker ağabeylerimiz ve amcalar bacağını, kolunu ve canını kaybetme pahasına savaşmışlardır.

Biz çocuklar bizim için kurduğun Cumhuriyet için çok teşekkür ederim Atatürk. Ben de okuyup öğretmen olmak istiyorum. Bu vatana sahip çıkacak çocuklar yetiştireceğim. Hatice ve Ayşe kadın kucağındaki bebek için savaştı, kolunu kaybeden askerler için bu vatana sahip çıkacağım.

 

Berna Çalışkan/2/A Dalyan Naciye Tınaz Tepe İlköğretim Okulu

 Olumsuz-Lider-Mustafa-Kemale-Cocuklardan-Mektuplar-5

Atam Seni Hiç Unutmayacağız

Merhaba ben 4. Sınıf öğrencisi Nisa Ilgın Fındıklı. Atam sen yaşamıyor olabilirsin ama kalbimizde yaşıyorsun. Seni görmeden sevdim belki de şu an yaşasaydın ne kadar çok sevinecektik. Şimdi de duygularımı şiirle anlatacağım.

Atam Seni Unutmayacağım

Ben seni görmeden sevdim

Sesini hiç duymadan hissettim.

Yokluğun belki de ilk hüznümdü,

Atam sana kavuşmadan özledim.

Varlığın dağ, taş, deniz ülkemde

Seninle yürürüz geleceğe

Çoktan göklere yükselsen de

Senin yerin kalbimizde

Unutulmaz bir destansın dillerde

Sönmeyen ışıksın sen ölsen de

Çoktan göklere yükselsen de

Senin yerin kalbimizdeee.

Kalbimde!!!

Nisa Ilgın Fındıklı/ Adana Gündoğdu Koleji / 4-E

 

Sevgili Kahramanım,

Canım Atam! Ben seni seviyorum. Neden seviyorum biliyor musun? Çünkü kadınlara seçme seçilme hakkı, özgür olmamızı sağladığınız için.

Yaprak Şarja / 8 Yaşında

 

Güzel Atam. Bugün 3-I sınıfı seni ziyarete geldi. Öncelikle sana teşekkür ederim istiyorum. Cumhuriyeti kurduğun için, yurdumuzu düşmanlardan kurtardığın için ve güzel yenilikler yaptığın için.

Bizler bugünün çocukları, yarının gençleriyiz. Canım Atam bize bıraktığın Cumhuriyeti ve bu güzel yurdu bizler koruyacağız. Bundan hiç şüphen olmasın ve gözün arkada kalmasın. Tüm Türkiye seni çok ama çok seviyor ve bizim sınıfımızda seni hiç unutmayacağız. Çok üzülüyoruz çünkü bugün yanımızda değilsin.

Birtanecik Atam keşke yanımızda olsan da o mavi gözlerini sarı saçlarını görebilseydim. 3-I sınıfı olarak seni saygıyla anıyoruz.

Canım Atam.

Arda Durgun 3-I sınıfı

 Olumsuz-Lider-Mustafa-Kemale-Cocuklardan-Mektuplar-6

MAVİ’YE MAVİ’DEN MEKTUP

Hiç görmeden aşık olduğum, ölümün en ölümsüzünü üstünde taşıyan, mavinin en çok yakıştığı insan… Belki daha okuyup yazmayı güç bela sökmeye çalışırken aklımıza kazınan isin ‘Atatürk, Atatürk, Atatürk’ 1881’de başlayan ve bitmeyecek olan, hiç bitmeyen hep büyüyen bir sevgi. Yaşayan bir aşk. Herkesin, tüm dünyanın aşkı. Türklerin babası, atası. Denizlerin ve gökyüzünün eşsiz uyumuna en çok yakışan isim. Cumhuriyet’in kurucusu bir devrim başlangıcı, sevginin en derini, mavinin en güzel tonu… İyi ki varsın Atatürk, iyi ki hala varsın.

Senin içindeki vatan aşkı, gelecek nesillerin, bizlerin sana ve senin gibi senin izindeki o vatan aşkını hiç söndürmeyecek. İlelebet muhafaza ve müdafaa edeceğiz. Türkiye’yi en az senin kadar çok seviyoruz. Sıradan hayatın karanlıklarından sıyrılarak bir yerlere gelmeye çalışıyoruz ve başaracağız da. Gelecek, genç nesillerindir ve genç nesiller senin yolunda, senin askerlerin olarak bu ülkeyi temsil edecek. Rahat uyu mavi gözlü dev. Biz hep; Mustafa Kemal’in askerleriyiz.

İpek Sarıkaya

 

Atam,

Bu mektuba özlemler yazılır. Şimdi ben buraya seni ne kadar çok özlediğimi yazmaya başlasam bitiremem. Ben eğer okuyorsam senin sayende, arkadaşlarımla gülebiliyorsam senin sayende. Sana çok teşekkür ederim. Her zaman benimlesin, bizimlesin…

“Aslında hepimizin ortak özelliği var, 1938’den beri yetimiz.”

Esra Atakaya

 Olumsuz-Lider-Mustafa-Kemale-Cocuklardan-Mektuplar-4

Bu mektuplar Atatürk’ü görmeyip okuldan, ailesinden veya fotoğraflarıyla tanıyan insanların yazdığı mektuplardır.

Onu görebilme mutluluğuna erişmiş insanların duyguları ise bugün hepimizi kıskandıracak denli özeldir. Karşılaştığı her insanın hayatına güzellik katabilmiş Ulu Önderimizle anı biriktirme gururunu yaşamışlardır.

Bu güzel anılardan birisi de İzmir’de gerçekleşmiştir. Hakimiyet-i Milliye İlkokulu Fakir Çocukları Koruma Heyeti İzmir Palas Otelinde 12 Nisan 1934’te bir balo düzenlemiştir. Bu baloya Atatürk de katılarak İzmir halkına büyük mutluluk yaşatmıştır. Hakimiyet-i Milliye İlkokulu öğrencileri bu özel gün için bir albüm hazırlayarak Ulu Önderimize hediye etmiştir. Bu albüm Anıtkabir’de halen sergilenmektedir.

Bu balodan sonra çocuklar hislerini şu cümlelerle ortaya koymuştur:

 

21-4-1934 /Cumartesi

Mini mini kalplerimizi sevindiren Gazi Babamız 

Müsameremizi, sevgili Gazi’miz neşelendirmişti. Balomuzda Gazi’mizin bulunmaları bizler için pek büyük bir tali (kısmet) değil mi arkadaşlar, düşündüm bu balo olmasa idi, bu sevgili babamızı ancak otomobil içinde bir saniye gönderebilirdim. Şimdi ne kadar mutluyum. Benim için o gece bir bayram gecesi idi. Gazi’yi karşımda görürken kalbim sevinçten titriyordu. Gözlerim hep bu sevimli adama bakıyordu. O kadar baktığım halde doyamıyordum. Ağladım, ona sarıldım ve öptüm, sevinç yaşları döktüm, gene doyamadım. Siz de benim gibi doyamadınız mı? Hele Gazi’mizin bize bakarken kalbimizdeki sevinci ömrümde unutamayacağım.

Sınıf 4 / Mehmet

 

Unutulmayacak bir hatıra…

 12 Nisan Perşembe günü mektebimizin (okulumuzun) fakir çocuklarına himaye heyeti tarafından İzmir Palas Salonları’nda verilen baloya ben de gittim. Öğretmenimizin o gün bize müjdelediği havadis hakikat olmuş, Sevgili Gazi Babamız baloyu şereflendirmişlerdir. Gazimizin kapıdan girmesini büyük bir alkış tufanı takip etti.

Sevimli adımlarla yavaş yavaş talebelerin oynadıkları sahnenin bir tarafına oturdular. Herkesin kalbinin en derin köşesinden gelen bir sevinç kaplamıştı. Büyük küçük herkes mübarek Gazimizin ellerini, yüzünü öpmek için adeta birbirleriyle rekabet ediyorlardı. Bende bir şeyin Gazi‘ye doğru çekildiğimi hissettim. Dünyanın en büyük adamı karşımızda bulunuyordu. Nihayet şimdiye kadar kavuşamadığım emelime bu akşam hasıl olmuştum. İçimizde zaptı kabil olmayan heyecan ve helecan vardı. Gözlerimizi ondan ayıramıyorduk. Bu tatlı geçen bir saat bir dakika bile sürmedi. Bizi helecan ve heyecan içinde bırakan Gazimiz İzmir Palas salonlarını terk ettiği zaman adeta herkesi bir hüzün istila etmişti.

12 Nisan 1934 gecesi hiç unutulmayacak, ebedi bir hatıra olarak kalbimizde kalacaktır.

 84 /Dilaver Kemal

 

Bu baloda yaşanan güzel bir anı da Atatürk’ün tüm Türk insanında özellikle çocuklarda yarattığı sevgiyi ortaya koymaktadır.

12 Nisan 1934 tarihinde gerçekleşen baloda, küçük Ali, kollarını ona doğru uzatarak içten gelen bir sesle:

Senin adını andıkça, senin resmine baktıkça, seni karşımda görünce damarlarımda bir şeylerin kaynadığını duyuyorum. Ah seni doya doya öpmek istiyorum, diye haykırdı.

 O zaman ATATÜRK kollarını açtı:

– Öyle ise gel öp, dedi.

Ali koştu boynuna sarıldı.

Diğer çocuklar dururlar mı?

– Biz de biz de… diye bağırarak koştular öptüler, öptüler.

Heyecandan ağlıyorduk, yaverler, paşalar, Vali (Kâzım DİRİK) hatta kendisi de… Sonra… Hiç unutamayacağım şu sözleri söyledi:

– İşte benim neslim bunlar. Bunlarla biz aynı nesildeniz.

Olumsuz-Lider-Mustafa-Kemale-Cocuklardan-Mektuplar-3

Türkiye’nin dört bir tarafından Anıtkabir Komutanlığı’na gelen bu mektuplar gösteriyor ki Atatürk yaptıklarıyla Türk Milleti’nin kalbinde taht kurmuş büyük bir liderdir. Daha binlercesini de paylaşabileceğimiz mektupların ortak temasını Atatürk sevgisi oluşturuyor. Atatürk, Türk insanına sunduğu sonsuz sevgiyle mutlu bir yaşam vaat etmiştir. Türk insanı da bu özveriyi görmüş, yıllar geçse de Atatürk’ü yaşatmaya adeta ant içmiştir.

Şairin dediği gibi ‘Mustafa Kemal’i anlamak avunmak değil, Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil.’

Minik yüreklere işlenen Atatürk sevgisiyle Atatürk’ün değerleri yaşatılmaya devam edilecektir. Atatürk’ün en çok önemsediği ‘eğitim’ sayesinde Atatürk’ü anlayan bireyler yetiştirmek bugünün öğretmenlerinin ödevidir. Türk milleti, kurtarıcısı Ulu Önder Atatürk’e daima sahip çıkacaktır.

 

Kaynak: Anıtkabir Komutanlığı, Atatürk’ Mektuplar

İlknur Güntürkün Kalıpçı, Esprileri ile İçimizden Biri Atatürk

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

İstanbul1881 Etsy Mağazası Açıldı…

Dünyanın Her Yerinden Etsy Aracılığıyla Alışveriş İmkanı İstanbul1881’in Etsy mağazasını mutlaka ziyaret edin: https://www.etsy.com/shop/istanbul1881?ref=search_shop_redirect

11 Yorumlar

 1. Kopya çektim

 2. Çekmeden şaşardım zaten

 3. Siirler vardı onlar iyiudi

 4. Yine 10 kasim.yine o huzun o keder.ve hic susmayacakmis gibi yuregimi sizlatan o siren sesi.yine duygusal ben ve durduramadigim gozyaslarim.bu satirlari yazarkende pit pit damliyor. Her guzyasimda bile senin ozlemin islatiyor kagidi. Ben suskunum kalemim konusuyor sadece . Her 10 kasimda butun dunya simsiyah.gokyuzu,balonlar,agaclar en onemliside yurekler simsiyah. 10 kasimda geceden bile karanlik gunduzumuz.sadece 10 kasimda degil herzaman eksik bir yanimiz cunku sen yoksu. Senin varligin doldurur bir tek gonlumuzu.seni ne kadar sevdigimi anlatsam sayfalar yetmez bu yuzden seni cok seviyorum demeliyim ama emin ol butun dunya senin ozleminle yaniyor

 5. İyi ki bu siteyi açtınız.

 6. Sevgili Atam :
  Bu Mektubu Yazma AmacımSana Teşekür Etmekti.

  Bize 23 Nisanı Hediye Edip Biz Çocukların Mutlu Olmasını Sağladığın İçin Sana Teşekür Ederim.Cumhuruyiti Ebediyen Koruyacağım.

  Rahat Uyu Atam En Büyük Eserim Yani CUMHURİYET Bizlere Emanet
  Saygılarımla.

  İmza
  ——

 7. Sevgili ATAM
  Bu mektubu sana olan sevgimi,şevkatimi ve sana verdiğim değeri bilmen için yazıyorum. Bilesin ki bu halkın sana çok ama çok büyük bir sevgisi vardır ve bunu kimse kalbimizden söküp çıkaramaz çünki bunu yapmaya gücü yetmez neden diye sorarsan biz senin ismini ve sana olan sevgimizi kalbimizin derinliklerine taşıdık eğer onu ordan söküp çıkarmaya çalışırlarsa asla sökemezler çünki biz size tüm içtenliğimizle bağlıyız. Sen belki şehid olmuş olarak biline bilirsin ama sen hep bizim kalbimizde yaşarsın ve öyle de devam edeceksin. Seni çok seviyorum Atam seninle olmak seninle 1gün bile olsa geçirmek isterdim. Çünki seninle zaman geçirmek benim hep hayalimdi. Senin hakkını milletimize yararlı bir evlat olarak ödeyeceğiz için rahat olsun

  SENİ SEVIYORUZ ATAM SEN HEP KALBİMİZDESİN

 8. Merhaba Atatürk,
  Ben Muhammed Ali, senden bir isteğim var: benim Buğlem adında küçük bir kardeşim var. Kardeşim çok yaramaz ona lütfen kızar mısın? Senden tek isteğim bu.
  Sevgilerimle Muhammed Ali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.