Anasayfa / Genel / Pisa Kulesi’ndeki Tarihi Mühendislik Hatası

Pisa Kulesi’ndeki Tarihi Mühendislik Hatası

Pisa Kulesi, eğik mimarisi ile inşa edildiği 1173 yılından bu yana yerli ve yabancı birçok turistin görülmesi gerekenler listesinde yer almaktadır.

Pisa Kulesi’nin Babil Kulesi’nin mimarisinden yola çıkarak tasarlandığı bilinmektedir. Yapılma amacı şehir katedralinin çan kulesi olarak kullanmaktır. Kulede toplam yedi adet çan bulunmaktadır. Kulenin tepe noktasına 294 basamak çıkarak ulaşılmaktadır. Kulenin yüksekliği 56 metredir.

Mermer ve kireç taşı, kulenin konstrüksiyonun ana malzemesini oluşturmaktadır. Kule; yuvarlak tarzdaki temelinin ince kum, kil ve deniz kabuklarından oluşan zayıf bir temele oturtulması nedeniyle  1178’de konstrüksiyon 3.kata ulaştığında güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Şüphesiz bu duruma, Pisa şehrinin iki nehrin kesiştiği lagün üzerinde kurulmasının etkisi olmuştur. Lagün nedeniyle toprağın alüvyonlu olması da yapı inşaları için elveriş şartlar oluşturmamaktadır. Bu durumda Pisa Kulesi’nin kullanılan yapı malzemesi nedeniyle daha başlangıçta kusurlu olduğu anlamı çıkmaktadır.

Kulenin eğimine rağmen ayakta kalması ise ağırlık merkezinin izdüşümünün kendi temel dairesi içinde kalmasına ve 14500 ton ağırlığında olmasına bağlanmaktadır.

Kulenin yapımına 1173 yılında başlanmasına rağmen Floransa ve Pisa arasında gerçekleşen savaşlar kulenin inşasının tamamlanmasına engel olmuştur. Kulenin yapımına aralıklarla devam edilmiş ve nihayet 1370 yılında tamamlanmıştır.

pisa-kulesindeki-tarihi-muhendislik-hatasi-1

1990-2001 yılları arasında kule güvenlik tehlikesi nedeniyle kapatılmıştır. Ancak yapı, varlığı ile büyük bir önem taşıdığı için restorasyon çalışmalarıyla yeniden hizmete açılmıştır. Bu anlamda yapılan en önemli çalışma Pisa Kulesi’nin kuzey kaidesi için gerçekleşmiştir. 4,47 derece eğime ulaşan kuzey kaidesine, 1993 yılında kaidenin altına yerleştirilen 599 ton ağırlığında 94 karşıt ağırlık yerleştirilmiştir. Böylece eğim, 4.47’den 4,1 metreye kadar düşürülmüştür.

The Duomo & Leaning Tower of Pisa, Italy

Ziyaretçiler bu çalışmaların ardından 2001 yılında yeniden kuleyle buluşmuştur.

Kulenin eğiminin sabitlendiği ve günümüzde 4 metrenin altında olduğu bilinmektedir.

Kim bilir belki de cazibesini bu eğime borçludur.

 

Kaynak: www.milliyet.com, wikipedia

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

İstanbul1881 Etsy Mağazası Açıldı…

Dünyanın Her Yerinden Etsy Aracılığıyla Alışveriş İmkanı İstanbul1881’in Etsy mağazasını mutlaka ziyaret edin: https://www.etsy.com/shop/istanbul1881?ref=search_shop_redirect

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.