Anasayfa / Genel / Ressamların Beyaz Perdeye Uyarlanmış Yaşamları

Ressamların Beyaz Perdeye Uyarlanmış Yaşamları

Ressamlar sadece çizdikleriyle yaşamımızda yer almıyor. Çizim süreçleri, hayatlarındaki sancılı süreçler bir başka sanatçıya da ilham olabiliyor. Kimi zaman yönetmenler de bu ilhamı geri çevirmeyerek beyaz perdeye başarıyla aktarıyor.

Bu yazımızda resim dünyasının önemli isimlerinin beyaz perdeye aktarılmış yaşamlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Caravaggio

Ressamlarin-Beyaz-Perdeye-Uyarlanmis-Yasamlari-caravaggio

Caravaggio, Barok dönemin en büyük ressamlarındandır. Sanatıyla, Rönesans sanatının getirdiği simetriyi ve düzeni yıkmayı başaran ve gölge-ışık tekniğini resim tarihine sokmayı başarmış önemli bir ressamdır. Portrelerinde gündelik yaşam hallerini ve natürmortu resim sanatına kazandırmıştır. Sanatıyla, resim sanatını ileriye taşımış öncü ressam olmayı başarmış ve böylece resim sanatına adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştır.

Ressamın kimliğinden çok etkilenen yönetmen Derek Jarman da eserleri üzerinden Caravaggio’yu anlatmıştır. 1986 yılında çektiği filmle Caravaggio’nun sanatına, dini inancına, cinsel tercihlerine değinmiştir.

http://www.imdb.com/title/tt0090798/

Frida

Ressamlarin-Beyaz-Perdeye-Uyarlanmis-Yasamlari-frida

Frida, yaşamıyla sanatın her dalına malzeme olmayı başaran bir kadın, bir öncüdür. Her ne kadar onu sürrealist olarak nitelendirseler de o kendi sanat akımını yaratmayı başarmıştır. 18 yaşında geçirdiği bir tren kazası nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Frida, ailesinin desteğiyle resme yönelmiş, ardından hocası Diego Rivera’ya aşık olmuş ve yaşamında yeni sancılar doğmuştur.

Yaşamının bütün ayrıntılarını, ruhunu, tutkularını resmine aktarmayı başarmış; yeteneğiyle Picasso’yu bile etkilemiştir. Resim konusundaki rüştünü ispatlamış Picasso, Frida için ‘Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz.’ diyebilecek kadar hayranlık duymuştur Frida’nın resimlerine.

Yönetmen Julie Taymor, 2002 yılında Frida’nın yaşamını beyaz perdeye başarıyla aktarmıştır. Film, 18 yaşından ölümüne kadar geçirdiği süre içinde yaşadıklarını ve eserlerinin oluşum sürecini ele almıştır. Film sayesinde Frida’ya dair bütün noktalar açıklığa kavuşuyor.

http://www.imdb.com/title/tt0120679/

Goya’nın Hayaletleri

Ressamlarin-Beyaz-Perdeye-Uyarlanmis-Yasamlari-goyanin-hayaletleri

Ressam ve gravür sanatçısı Francisco Goya, romantik akımın önde gelen sanatçılarındandır. Eserleri romantik akımın özelliklerinin belgelenmiş halidir. Bu nedenle de sanat tarihi için önem arz etmektedir. Çarpıcı portreleriyle Picosso, Manet gibi birçok ressamı da etkilemeyi başarmıştır.

2005 yılında Milos Forman yönetmenliğinde Goya’nın hayatına tanıklık ederiz. İlham perisi olarak nitelendirdiği bir kızın engizisyon mahkemesi tarafından yargılanma sürecini ve Goya’nın mücadelesini, sanatını bu filmle bizimle buluşturmuştur Milos Forman.

http://www.imdb.com/title/tt0455957/

 İnci Küpeli Kız

Ressamlarin-Beyaz-Perdeye-Uyarlanmis-Yasamlari-inci-kupeli-kiz

 Hepimizin kesinliği gördüğü ‘İncili Küpeli Kız’ tablosu Johannes Vermeer’in en önemli eserlerindendir. Kendisini sıradan ve taşralı olarak nitelendirse de insanlar onun için bu denli basit düşünmemiştir. Resim yaparken kullandığı masraflı malzemeler yüzünden eşine ve çocuklarına miras olarak yüklü bir borç bırakmıştır. Çünkü resimlerinde elde edilmesi oldukça zor olan ultramarine mavisini kullanmış ancak bu malzeme sayesinde elde ettiği parlak renkli resimlerle ünlenmiştir.

Barok dönemi sanatçısı Vermeer’in eserlerinin konusu aşk ve ahlak üzerine şekillenmiştir.

Peter Webber’in yönetmenliğinde 2003 yılında buluştuğumuz ‘İnci Küpeli Kız’ filmi bu tablonun yapılış sürecini ele almıştır. Tabii ki film sayesinde bu küpelerin sırrını çözme imkanı da yakalayacaksınız.

http://www.imdb.com/title/tt0335119/

Klimt

Ressamlarin-Beyaz-Perdeye-Uyarlanmis-Yasamlari-klimt

Gustav Klimt, 19. ve 20. yüzyılın en önemli sembolist ressamlarındandır. ‘Öpücük’ tablosuyla tanıdığımız ressamın duvar resimleri ve eskizleri de bulunmaktadır. Genellikle kadın bedenlerini resmeden ressam, altın rengini kullanmayı tercih etmiştir. Eserlerini ince dekoratif süslemelerle daha da çarpıcı kılmıştır.

Yönetmen Raoul Ruiz 2006 yılında çektiği filmle Klimt’in sanat yaşamına ayna tutmuştur.

http://www.imdb.com/title/tt0417871/

 Modigliani

Ressamlarin-Beyaz-Perdeye-Uyarlanmis-Yasamlari-modigliani

Sanat hayatına heykeltıraşlık ile başlayan Modigliani, ilk çalışmalarını büyük ilgi duyduğu zenci heykel sanatına yönelerek şekillendirmiştir. Resim sanatında ise yalın ve rahat bir hava tercih etmiştir. Zayıf omuzların üzerine kocaman gözlü, ürkek kız ve erkek çocukları ya da büyük, şekilsiz elli hizmetçileri resmetmeyi tercih etmiştir.

2004 yılında Mick Davis yönetmenliğinde Modigliani’nin hayatıyla buluştuğumuz film, ağırlıklı olarak ressamın yaşamının son bir yılını konu edinmiştir. Filmin en can alıcı noktası ise alkol, uyuşturucu ve sigara ile ördüğü yaşamının içinde bir çocuğunun olduğunun öğrenmesi ve Picasso gibi dönemin önemli ressamlarının katıldığı resim yarışmasının yaklaşmasının ressamın ruhunda oluşturduğu girdaptır.

http://www.imdb.com/title/tt0367188/?ref_=fn_al_tt_1

Picasso’yla Yaşamak

Ressamlarin-Beyaz-Perdeye-Uyarlanmis-Yasamlari-picassoyla-yasamak

 Kübist akımın temellerini atan Picasso’ya dair herkesin fikri muhakkak ki bulunmaktadır. İlk eserlerinde gündelik yaşamı, sirk ortamlarını konu edinen ressam bu resimlerinde hüznü de sunmayı da başarmıştır. Guiness Rekorlar Kitabı’na göre en üretken ressamdır. Bir genelevdeki beş hayat kadınını konu aldığı ‘Avignonlu Genç Kızlar’ tablosu, Alman ordusunun Guernica kasabasını bombalamasını ele aldığı ‘Guernica’ tablosu onun en tanınmış eserlerindendir. Ancak hakkında öyle bir iddia vardır ki adeta sanat dünyasını birbirine katmıştır. Leonardo Da Vinci’nin ünlü eseri ‘Mona Lisa’yı çalmakla suçlanmıştır.

Pablo Picasso’nun yaşamına dair anlatılacak o kadar çok şey vardır ki açıkçası tek bir film O’nu anlatmakta yetersiz kalacaktır.

Arianna Huffington’un kitabından uyarlanan film, 1996 yılında bizimle buluşmuştur. Picasso’nun aşkları, yaşamı bir dönem hayatında yer alan büyük aşkı Françoise Gilot’un dilinden aktarılmıştır

http://www.imdb.com/title/tt0117791/?ref_=nv_sr_5

Van Gogh

Ressamlarin-Beyaz-Perdeye-Uyarlanmis-Yasamlari-van-gogh

Sanat yaşamını kardeşinin desteğiyle sürdüren Van Gogh, aralarındaki mektuplara da çektiği sıkıntıları, acıları dökmüştür. Resimlerindeki renk değişimleri de onun psikolojisini ortaya koymuştur.

Hepimizin bildiği gibi Van Gogh, kulağını kesmiş, zor günler geçirmiştir.

Maurica Pialat’ın yönetmenliğinde 1991 yılında çekilen filmde Van Gogh’un umutsuz aşk hikayelerine odaklanmıştır.

http://www.imdb.com/title/tt0103190/

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

İstanbul1881 Etsy Mağazası Açıldı…

Dünyanın Her Yerinden Etsy Aracılığıyla Alışveriş İmkanı İstanbul1881’in Etsy mağazasını mutlaka ziyaret edin: https://www.etsy.com/shop/istanbul1881?ref=search_shop_redirect

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.