Anasayfa / Genel / Sinema Tarihinin Önemli Film Festivalleri

Sinema Tarihinin Önemli Film Festivalleri

Dünya sinema tarihine damga vuran nice film var. Bu anlamda her yıl yüzlerce film, birçok kategoride yarışmaktadır. Yönetmenlerin dışında oyuncular da aynı heyecanla festivale katılım göstermektedir. Kırmızı halıda yürüyen ünlülerin heyecanını sizlerin de paylaşabilmesi için dünyaya damgasını vuran film festivallerini sizin için derledik.

sinema-tarihinin-onemli-film-festivalleri

Cannes Film Festivali

Cannes Film Festivali her yıl Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenmektedir. Avrupa’nın en önemli üç festivalinden biridir.

 

sinema-tarihinin-onemli-film-festivalleri-cannes-film-festivali

Büyük ödül olarak kazanana ‘Altın Palmiye’ sunulmaktadır.

Çıkış hikayesinde rekabet duygusu vardır. Venedik Film Festivali’ne rakip olarak oluşturulmuştur.

Türk sinemasından Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu filmi Altın Palmiye ödülüne layık görülmüştür.

Sundance Film Festivali

sinema-tarihinin-onemli-film-festivalleri-Sundance-film-festivali

1981 yılında ünlü aktör Robert Redford tarafından kurulmuş önemli bir festivaldir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletinde her yıl düzenlenen festivalin isim babası ‘Butch Cassidy and The Sundance Kid’ filmidir.

Venedik Film Festivali

sinema-tarihinin-onemli-film-festivalleri-venedik-film-festivali

Her yıl Venedik Lido Adası’nda düzenlenen festival, dünyanın eski film festivali olma özelliğine sahiptir. En iyi filme ödül olarak ‘Altın Aslan’ sunulurken en iyi erkek ve kadın oyuncuya ‘Volpi Kupası’ verilmektedir. 2014 yılında Türk sinemasından Kaan Müjdeci ‘Sivas’ filmi ile ‘Jüri Özel Ödülü’ almıştır.

İstanbul Film Festivali

sinema-tarihinin-onemli-film-festivalleri-istanbul-film-festivali

Sadece altı filmin gösterimiyle başlamıştır İstanbul Film Festivali. 1982 yılında ilki gerçekleşmiş festivalin, 1984 yılından itibaren nisan aylarında düzenlenen bir organizasyon olmasına karar verilmiştir. 1989 yılında bu organizasyonun ‘festival’ adıyla kutlanmasına karar verilmiştir. Festivali kazanana verilen en büyük ödül ‘Altın Lale’dir. Bu festival kapsamında her yıl sinema sektöründen yerli ve yabancı birçok çalışma bir araya gelmektedir.

Locarno Film Festivali

sinema-tarihinin-onemli-film-festivalleri-locarno-film-festivali

İlki 1946 yılında gerçekleşen festival, her yıl ağustos ayında İsviçre’nin Locarno şehrinde düzenlenmektedir. Festivalin en güzel özelliklerinden biri de festival kapsamında açık hava sineması geleneğinin yaşatılmasıdır. Festivalde verilen en büyük ödül ‘Altın Leopar’dır.

San Sebastian Film Festivali

sinema-tarihinin-onemli-film-festivalleri-sansebastian-film-festivali

1953 yılından bu yana düzenlenmekte olan festivalin çıkış amacı sadece İspanyolca filmlerin ödüllendirilmesidir. Organizasyon değişikliği nedeniyle diğer ülkelerin de katılımına açılmıştır. Festivalde ‘Altın İstiridye’ ve ‘Gümüş İstiridye’ ödüllerini sahiplerini bulmaktadır. Türk sinemasından Yeşim Ustaoğlu ‘Pandora’nın Kutusu’ filmi ile 2008 yılında ‘Altın İstiridye’ ödülünü kazanmıştır.

Hong Kong Film Festivali

sinema-tarihinin-onemli-film-festivalleri-hong-kong-film-festivali

Bu festival, Asya sinemasının en önemli film festivallerindendir.

Uluslararası Antalya Film Festivali

sinema-tarihinin-onemli-film-festivalleri-antalya-film-festivali

1964 yılından bu yana düzenlenen festivalin 2015’te adı değiştirilmiştir. 2015’ten önce Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali adıyla gerçekleşmiştir. Bu film festivali, Avrupa ve Asya sinema sektörünün en köklü film festivallerinden biridir. Türk sinema sektörünün de en eski film festivalidir.

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

“STANDING WHERE EAST MEETS WEST” – İstanbul’un Güzel Tablosu

İstanbul yalnızca bir toprak bütünü değil, tarih boyunca birçok kültürü, devleti, topluluğu, yıkımları-doğuşları, mimariyi, sanatı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.