Anasayfa / Genel / Süleyman Saim Tekcan ve Ned Pamphilon Buluşması

Süleyman Saim Tekcan ve Ned Pamphilon Buluşması

1940 doğumlu Süleyman Saim Tekcan’ı tanımlayacak tek bir sıfat yer almamakta güzel Türkçemizde. Çünkü Tekcan; ressam, grafik sanatçısı, sinemaya oyuncusu ve öğretim görevlisi kariyerini aynı derece başarılı sürdürebilmiş değerli bir sanatçıdır.

1961 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünün Resim-İş Bölümünün açmış olduğu yetenek sınavını kazanarak sanat kariyeri için ilk önemli adımı atmıştır.

Resim-İş Bölümünü bitirdikten sonra bir süre oyunculuğu denemeye karar vermiş ve birkaç filmde rol almıştır. Hepinizin yüreğinde ayrı bir yer ettiğine inandığımız Metin Erksan’ın yönetmenliğiyle buluştuğumuz ‘Sevmek Zamanı’ filminin kötü aşığı Başar rolüyle büyük beğeni toplamıştır. Sevmek Zamanı filminin dışında Çiçekçi Kız, Sevgim ve Gururum ve Sevgili Öğretmenim filmlerinde de rol almıştır.

Öğretim görevlisi kariyerine 1968 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsünde başlamıştır. Bu sürede 1970 yılında ‘baskı&resim’ eğitimi için Almanya’ya gitmiştir. 1975’e kadar İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsündeki görevine devam etmiş ancak şu anki adıyla Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olan Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünde lisans eğitimini tamamlama kararı aldığı için İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsünden ayrılmıştır. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünden doktoraya eş olarak kabul edilen sanatta yeterlilik unvanını alarak bu okulun kadrosunda öğretim görevlisi olarak meslek yaşamını sürdürmüştür.

suleyman-saim-tekcan-ve-ned-pamphilon-buluşması-6

Süleyman Saim Tekcan, yurt içinde ve yurt dışında özgün baskı üzerine birçok seminer programı yürütmüştür. Kendisi hala Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kurucu dekanıdır.

suleyman-saim-tekcan-ve-ned-pamphilon-buluşması-1

Bu değerli sanatçı ile İstabul1881’in İstanbul ve Atatürk aşığı ressamı Ned Pamphilon şubat ayında bir araya gelmiştir. Ned Pamphilon ve Süleyman Saim Tekcan Imoga Sanat Galerisinde yer alan yerli ve yabancı sanatçıların resimlerini ve diğer çalışmalarını yakından inceleme fırsatı yakalamıştır.

Süleyman Saim Tekcan, ressam Ned Pamphilon’a kendi gravür baskı atölyesinde farklı baskı tekniklerini öğreterek çalışmasını istemiştir. Ned Pamphilon büyük bir istekle denemelerine başlamıştır. Süleyman Saim Tekcan’ın gösterdiği teknikler, Ned’in ressam kariyerinin yanında mimar kariyerinin de bulunması nedeniyle Ned’i oldukça heyecanlandırmıştır. Ned Pamphilon, Süleyman Saim Tekcan’ın yönlendirmesiyle iki farklı teknikte çizim yapma imkanı yakalamıştır.

suleyman-saim-tekcan-ve-ned-pamphilon-buluşması-3

İstanbul ve sanat üzerine keyifli bir sohbetin ve bilgi dolu bir çalışmanın ardından Ned Pamphilon, Süleyman Saim Tekcan’ın Üsküdar Belediyesinde yer alan sergisini gezme imkanı yakalamıştır.

suleyman-saim-tekcan-ve-ned-pamphilon-buluşması-2

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

İstanbul1881 Etsy Mağazası Açıldı…

Dünyanın Her Yerinden Etsy Aracılığıyla Alışveriş İmkanı İstanbul1881’in Etsy mağazasını mutlaka ziyaret edin: https://www.etsy.com/shop/istanbul1881?ref=search_shop_redirect

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.