Anasayfa / Genel / Tablolarda Yaşayan Ölümsüz Kıyafetler

Tablolarda Yaşayan Ölümsüz Kıyafetler

19. yüzyıl resimlerinde inanılmaz zengin detaylar yer almaktadır. Kadın portreleri yapan sanatçılar, kıyafet detaylarına vurucu incelikler ekleyerek, dikkat çekici olmalarını sağlamıştır. O zamanın modasını da gösteren bu çizimlerde kumaşın özelliklerine göre desenler ve fırça darbeleri eklenmiştir. Belden aşağıya doğru süzülen çan tarzı etekler, omuzları çıkık halde kullanılan vatkalar ve işlemeli yakalarla muhteşem görüntüler elde edilmiştir.

Tablolarda gözlenen bu realist dokunuşlar, resmi hem daha ihtişamlı yapmaya, hem de şu anda özel koleksiyonlarda ya da müzelerde bulunan bu eserlerde, zamanın izlerini gözlemlemize yardımcı olmaktadır.

Bu resimler, sadece güzel örnekler olmakla kalmayıp, kumaşlarda yaratılan farklı teknik uygulamalarla gelecek için de birer öğreti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şekilde sanat öğrencileri renk analizleri ve farklı kalıpları öğrenerek, vintage akımı da analiz etme fırsatını bulmaktadır.

Kullanılan saten kumaşlar, kurdele detayları ile mekanda en yaşayan öğelerin bu elbiseler olduğu söylenebilir. Asil kadınların çiçeklerle bezenmiş kumaşlarına dikkatli bakıyor ve o dönemin modasına da göz gezdiriyoruz.

history-of-gowns

“Portrait of Anna Orzelska with a Pug”

Sanatçı: Antoine Pesne (Prussian, 1683-1757).  Eser, the National Museum, Varşova’da sergilenmektedir.

19th-century-women-portraits

Duchess de Bailén Portresi, Vicente Palmaroli y González, 1868

portrait-detail-19th-century

Lucy Ebberton eserinden detaylar, 1750, sanatçı George Knapton. Eserde dantelle işlenmiş kol detayları diktat çekmektedir. İpek üzerinde çiçeklerin işlenmiş olduğu nakışlar ise dikkate değer ikinci konudur.

19th-century-cloth-patterns

Isabel de Borbón y Borbón’un tablosu (1851-1931).  Sanatçı Vicente Palmaroli tarafından yapılan eser. İspanya’nın önemli ailelerinden Isabel’in mavi elbisesi ve üzerindeki danteller muhteşem.

19th-century-dress

Oto-portre, Rose-Adélaïde Ducreux (1761 – July 26, 1802). Işıltılı yüzeylerin, çizgilerle birleştiği yerlerin fırça darbeleri diktat değer. Aşağıda ise, altın işlemeli, kıvrımlı kumaşın detayları günümüze kadar ulaşmış.

19th-century-dress-details

19th-century-gown-paintings

Elisabeth of Austria Tablosu. Üzerindeki minik taşların yansıması ve uçuşan etekler hala canlı.

Kaynak: http://fineartblogger.com/19th-century-dress-paintings/

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

İstanbul1881 Etsy Mağazası Açıldı…

Dünyanın Her Yerinden Etsy Aracılığıyla Alışveriş İmkanı İstanbul1881’in Etsy mağazasını mutlaka ziyaret edin: https://www.etsy.com/shop/istanbul1881?ref=search_shop_redirect

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.