Anasayfa / Atatürk / TÜRK ULUSUNU KİM KURTARDI?

TÜRK ULUSUNU KİM KURTARDI?

Atatürk, bir ilkokula gitmişti. Sınıflardan birine girdi, o sırada tarih dersi vardı. Bir öğrenci İstiklal Savaşı’nı anlatıyordu. Atatürk, öğrenciyi sonuna kadar dinledi ve şu soruyu sordu:

‘Çocuğum, bir şey söylemeyi unuttun, Türk ulusunu kim kurtardı?’

Böyle bir sorunun karşılığını kim bilmez, öğrenci hemen atıldı:

‘Atatürk kurtardı, siz kurtardınız.’

Başöğretmen Atatürk, bu karşılığı şöyle düzeltti:

‘Hayır çocuğum, Türk ulusunu kendi kanı kurtardı.’

turk-ulusunu-kim-kurtardı-1

Atatürk, vatanının kurtuluşunun halkla mümkün olduğunu biliyordu. Bunun için daima halkla iç içe olmayı tercih etti. En çok da çocuklarla yakın olmayı seviyordu. Atatürk için çocuk demek, Türk milletinin istikbali demekti.

‘Bu vatan, çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya değer bir vatandır.’
Mustafa Kemal Atatürk

turk-ulusunu-kim-kurtardı-2

Türk milleti köklü bir geçmişten geliyordu ancak yıllardır süregelen savaşlar nedeniyle yorgun düşmüştü. Aileler; savaşa çocuklarını, eşlerini gönderiyordu. Geride kalan çocuklar, kadınlar ve yaşlılar da bir var olma süreciyle sınanıyordu adeta. Geride kalanlar geçim derdine çare aramaktan hiçbir zaman kültürel yaşamları adına bir adım atamamışlardı. Geçinmek için çalışmak, savaştaki yakınlarının dönüşünü beklemek, hayatlarındaki en büyük amaçlardı. Ancak Atatürk, savaş ortamında dahi elinden kitap düşürmeyecek kadar çok seviyordu okumayı. Belki de bir lider olarak topluma göstermek istediği bir şeyler vardı. Vatanını bağımsız kılmak için verdiği mücadelelerde insanlara anlatmak istediği şeylerden birisi de cumhuriyetin kalıcı olması için toprakları için mücadele ettikleri gibi kültürlenmeleri için de mücadele etmeleridir. Bu nedenle anılarında değindiği gibi fakirlikle geçen çocukluğunda eline geçen her iki kuruştan birini kitaba vermeseydi cumhuriyeti yaratamaz, Atatürk olamazdı.

Sık sık okullara gider, öğrencileri ziyaret eder, onlarla sohbet ederdi. Çocuklara bir yetişkin gibi davranırdı. Çocuklarla sohbetlerindeki asıl amaç, öğrencilerin hafızalarını diri tutmak, gelişimlerini sağlamaktır. Çocuklar da Atatürk’ün kendileriyle sohbetlerinden oldukça etkilenir, adeta ona aşkla bağlanırlardı.

turk-ulusunu-kim-kurtardı-3

Çocuklar; Atatürk’ün vatanı için, insanları için göğüslediği tehlikelerin, yaptığı fedakarlıkların farkındadırlar. Bu nedenle İstanbul’daki ilkokul çocukları 23 Nisan 1929 tarihinde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Atatürk’e şu teşekkür telgrafını çekmişlerdir:

‘Bugün Hakimiyet-i Milliye Bayramı. Bayramınızı tebrik ederiz. Biz, bütün Türkiye çocukları büyük bir sevinç içindeyiz. Bu mübarek Hakimiyet-i Milliye gününde çocukların da hakimiyetini kabul ettiğiniz için size ayrıca teşekkür ederiz.’

Bu telgrafta teşekkürün yanında İstanbul çocuklarının tüm çocuklar adına Türkiye Büyük Millet Meclisinden birtakım istekleri de olmuştur.

İstanbullu çocuklar, Meclise iletilmek üzere şu isteklerde bulunmuşlardır:

‘TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA,

Büyük Türk milletinin muhterem vekilleri, biz Çocuk Bayramı’nı kutlayan dört bin çocuk, aşağıdaki ihtiyaçlarımızı kabul için milletin büyük vekillerine müracaat ediyoruz.

1-Her çocuğa eşit gıda, sağlık ve hayat isteriz.

2-Çocukların dilenmesini yasaklayan kanunların şiddetle tatbik edilmesini isteriz.

3-Çocukları evlerde, okullarda, sokaklarda, her yerde dövenlere karşı tarafsız davranmanı, çocuklara işkenceyi yasaklayacak ve cezalandıracak bir kanun çıkarmanızı isteriz.

4-Küçük çocukların hamallığına, yük taşımasına mani olmanızı isteriz.

5-Çocuk sinemaları isteriz.

6-Fakir, zengin her çocuk için izci teşkilatı isteriz.

7-Her çocuğa okul isteriz.

8-Sokaklarda yatan çocuklara çatı isteriz.

9-Fakir çocukları koruma için Çocuk Esirgeme Kurumunun her tarafa yayılmasını ve kuvvetlenmesini isteriz.

Türk çocuklarının bu isteklerinin Türkiye Büyük Millet Meclisine yaptığımız bu ilk müracaatımızın geri çevrilmemesini rica eder, hepinize hürmetlerimizi bildiririz.’

Dört bin Çocuk Adına

turk-ulusunu-kim-kurtardı-4

Bu isteklerdeki özgür ifadeler Atatürk’ün yeşerttiği demokratik ortamın adeta meyvesidir. Cumhuriyet kolay kurulmamıştır ancak Atatürk her bir ruha bağımsızlığın önemini sevgiyle aşılamıştır. Bu yüzden nitelikli insanların nitelikli ailelerde, nitelikli eğitim yuvalarında yetişeceğini ifade etmekten hiç vazgeçmemiştir.

‘’Çoğu ailelerde öteden beri çok kötü bir alışkanlık var; çocuklarını söyletmez ve dinlemezler. Zavallılılar lafa karışınca ‘Sen büyüklerin konuşmasına karışma!’ der, sustururlar. Ne kadar yanlış hatta zararlı bir hareket! Halbuki tam tersine, çocukları serbestçe konuşmaya, düşündüklerini, duyduklarını olduğu gibi ifade etmeye teşvik etmelidir. Böylece hem hatalarını düzeltmeye imkan bulunur hem de ileride yalancı ve riyakar olmalarının önüne geçilmiş olur. Kısacası çocuklarımızı artık düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya, buna karşılık da başkalarının samimi düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız. Aynı zamanda onların temiz yüreklerinde yurt, ulus, aile ve yurttaş sevgisiyle beraber doğruya, iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi uyandırmaya çalışmalıdır.’’ cümleleriyle çocuklara verdiği önemi bir kez daha göstermektedir.

Atatürk büyük bir mütevazılık göstererek ülkemizi kurtaranın halk olduğunu ifade etse de Türk ulusunun kurtarıcısı tartışmasız Mustafa Kemal Atatürk’tür. Onun ileri görüşlülüğü Türk milletinin yolunu aydınlatmış, vicdanı ve fikri hür bireyler onun sayesinde yetişmiştir. Atatürk’ün fikirleri sonsuza dek yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.

Kaynak: Cemil Sönmez, Atatürk ve Çocuklar

Cemil Sönmez, Atatürk’te Çocuk Sevgisi

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

Atatürk’ün Türkiye’yi Çağdaşlaştırma Sürecinde Milli Kültürün Korunması ve Zenginleştirilmesi

Atatürk’ün Çağdaşlık ve Milli Kültür Anlayışı Tümgeneral Sıtkı Aydınel’in konuyla ilgili olan bu güzel yazısını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.