Anasayfa / Sanat / Resim / Van Gogh ve Portre Anlayışı: Standart İnsanların Ölümsüzleşmesi
Vincent van Gogh (Dutch, 1853 - 1890 ), La Mousmé, 1888, oil on canvas, Chester Dale Collection

Van Gogh ve Portre Anlayışı: Standart İnsanların Ölümsüzleşmesi

Van Gogh ve Portreler…

Usta ressam Van Gogh’u anlatmak ve anlamak, onun çevreye ve insanlara bakışını anlamak önemlidir…Van Gogh etrafındaki manzaraların resmini yapmayı ne kadar sevse de, insanları daha çok seviyor ve onlara ihtiyaç duyuyordu. Tanıştığı sıradan insanları portrelerinin bütün harika portreler gibi, sanki kendilerine ait bir hayatları vardı.

Van Gogh’un portrelerinde muazzam bir çeşitlilik vardır, fakat aynı teknik çizim kesinliği ve kişilerin karakterlerine duyarlılığı sergilerler. Sıklıkla modelinin kişiliğiyle ilgili bir şeyler sezdirmek için simgelerden yararlanır; çehreleri ve giysileriyle uyum ve karşıtlık sağlamak için çarpıcı renklerde fonlar kullanılır.

van gogh portre

Van Gogh, Nuenen, Anvers ve Paris’te yapmış olduğu gibi, arkadaşlarını ve toplumun sıradan insanlarının portresini yapmayı tercih ederek, portre ressamlarının geleneksel müşterilerinden kaçınmayı seçmiştir. Fakat her zamanki gibi, sorun uyumlu model bulmaktır. Erkekleri belki bir içkiyle ya da dostluk kurarak kolayca ikna edebiliyordu, ama kadınlar başka bir konuydu. Ne var ki Van Gogh her zaman hızlı çalışırdı –yararlı bir stratejiydi bu, çünkü poz verenlerin fikir değiştirmelerine engel oluyordu.

van gogh portre

Bu dönemde Van Gogh’un en iyi arkadaşı, Arles Tren istasyonunda posta tasnif işinden sorumlu olan Joseph Roulin’di. Altın sarısı saçları, sakalı ve yüzünün kırmızı rengi, üniformasıyla tezat oluşturuyordu. Ailesi ile birlikte, Van Gogh’un yerleşmeden önce dekorasyonunu yaptırmakta olduğu Sarı Ev’den birkaç ev ötede oturuyordu. Van Gogh, ‘’ Şimdi başka bir modelle çalışıyorum’’ diye yazdı, ‘’altın işlemeli mavi üniforması olan bir postacıyla.’’ Postacının resmini en az altı kez yaptı. Roulin ve ailesi Van Gogh için çok önem kazandılar. Evlerinde iyi ağırlandı ve sağlığı ile yakından ilgilendiler. Rouilin ile arkadaşlığı bir aileye katılmasını ve gerçek bir dostluk kurmasını sağladı. Babanın resmini yaptığı gibi, annenin bebekleri Marcelle’in ve on altı yaşındaki oğulları Armand ile onun küçüğü, on bir yaşındaki Camille’in de resimlerini yaptı.

Portre ve yaratıcılık

Van Gogh, Arles’da Belçikalı ressam Eugene Boch ile de tanışıp portresini yaptı. Bu doğal bir portre değil, ancak Bosch’un duygusallığının sembolik bir temsilidir. Kopkoyu maviye boyanmış gökyüzüne karşı süjenin toprak sarısı ceketiyle ahenkli parlak bir yıldız ışıldar.

van gogh portre

Van Gogh’un baş döndürücü kırmızılı siyahlı elbise giymiş genç bir kadının resmini yapmasına neden olan koşulları ve kadının adını bilmiyoruz. Resme Japon genç kızlarını tanımlamak için kullanılan ve Pierre Loti’nin yeni yayımlanmış romanı Madame Chrysantheme’den alınmış, La Mousme adını verdi. Bu ve benzeri resimlerde, örneğin, mavi iş önlüğü ve sarı hasır şapkalı ihtiyar bahçıvan Patience Escailer’nin radikal bir şekilde gerçekleştirilmiş portresinde, Van Gogh’un başarısının ne kadar anlamlı olduğu fark edilir.

Sıradanlıktan detaylara…

Van Gogh, sıradan bir bireyi tam anlamıyla inandırıcı bir şekilde belgeleyebiliyor ve ona büyük bir değer katabiliyordu. Nitekim Theo’ya şöyle yazmıştı. ‘’Resimde, beni ruhumun derinliklerine kadar heyecanlandıran ve sonsuzluğu hissetmemi sağlayan tek şey bu.’’

van gogh portre

van gogh portre

Kaynak: Van Gogh, 500 Görsel Eşliğinde Yaşamı ve Eserleri, İş Bankası Kültür Yayınları

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

Meral Saatçi’den Göbeklitepe Takı Serisine Yeni Bir Dizayn: Başak Koleksiyonu

Meral Saatçi’nin İstanbul1881 için hazırladığı Göbeklitepe Serisi’ne eklenen yeni figür: Başak Buğday… Verimin, yerleşimin, kısacası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.