Anasayfa / Genel / Zeynep Gümrük’ün 55. Troia Festivali İçin Hazırladığı “Truva’nın Süslü Atı”nı Keşfedin!

Zeynep Gümrük’ün 55. Troia Festivali İçin Hazırladığı “Truva’nın Süslü Atı”nı Keşfedin!

“Seramik Sanatçısı Zeynep Gümrük’ün 55. Troia Festivali İçin Hazırladığı “Truva’nın Süslü Atı” Eseri ile Doğadan Denemeler Sergisi 09-13 Ağustos 2018 tarihleri arasında Çanakkale Yazar ve Sanatçı Evi’nde”

Seramik sanatçısı Zeynep Gümrük, doğanın yaşamsal döngüsü, renkleri, izleri ve canlılarından etkilenerek, özellikle şehir hayatını yaşayan sanat severler için oluşturduğu sergisi “Doğadan Denemeler” ile Çanakkale Belediyesi’nin bu yıl 55. kez düzenlediği Troia Festivali’ne katılıyor. Sergide yer alacak seramik sanat eseri ‘Truva’nın Süslü Atı” ile bir önceki sergisinde büyük ilgi uyandıran “Kartal Üçlemesi” serginin öne çıkan eserleri arasında…

Zeynep Gümrük’ten  Truva’nın Süslü Atı

Gerçekleştirdiği atölye çalışmaları ve yer aldığı bazı karma sergiler ile seramik çalışmalarını farklı ve doğal uslubuyla yorumlayan sanatçı Zeynep Gümrük, yeni ürettiği seramik objeleriyle doğaya dikkat çekmek ve bu topraklarda yaşanan Truva Efsanesi’nin global tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Çanakkale Belediyesi’nin katkıları ve İstanbul1881 küratörlüğünde, 10 Ağustos 2018 Cuma günü saat 11:00’de düzenlenecek açılış töreni ile Doğadan Denemeler Sergisi’ni Çanakkale Yazar ve Sanatçı Evi’nde açıyor.

Sergi hazırlık çalışmaları ile kısa bir açıklamada bulunan sanatçı, ”Truva Efsanesi ve Truva Atı Çanakkale’nin Global bir tanıtım hazinesi. İstanbul1881 ile Mayıs 2018’de Piola Istanbul’da düzenlenen ilk sergi sonrasında 55. Troia Festivali için davet almak son derece keyifli. Her üreten ve ürettiği eserleri kabul gören sanatçı gibi ben de Çanakkale Belediyesi’nin sanatçıya olan ilgisi ile mutluluk ve heyecan duydum. Yeni bir yorumlama yaparak “Truva’nın Süslü Atı” eserimi ortaya çıkardım. Gerçekte Truva Atı’nın içindeki Akha askerleri tarafından Truva şehri içine alınması için tahta atın tasarımının çok farklı, süslü ve albenisi olan motiflerle tasarlandığına inanıyorum. Bu nedenle biraz araştırarak bilinen Truva Atı’nın yalın yapısına kendi eserimde çeşitli motifler ekledim” dedi.

Geldikleri Gibi Giderler” ve Kartal İstimbotu Üçlemesi 

Sanatçı ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün 1918 yılında üzerinde “Geldikleri Gibi Giderler” sözünü söylediği Kartal İstimbotu’nun onarım çalışmalarına fon oluşturmak amacıyla ürettiği “Kartal Üçlemesi” eserinin de Çanakkale Belediyesi tarafından satın alındığını vurgulayarak, “sanatçının gerçek işinin yaşadığı toplumun geçmişi ile bugünü arasında bir tasarım bağı oluşturarak bugünün renkli, çok açılı, gerçek, hızlı ve dijital dünyasına eserler üretmek olduğunu“ da sözlerine ekledi.

Sergi öncesinde küratör İstanbul1881’in Genel Müdürü Alp Armutlu da bir açıklamada bulunarak; “Zeynep Gümrük ile seramik sanatına ilk kez yolculuk yapıyoruz, her şey yeni başlıyor, Zeynep Gümrük’ün tasarımları, temaları ve renkleri sanatseverler arasına konuşuluyor. Kartal Üçlemesi eseri ile Kartal İstimbotu Restorasyon Projesi’ne sahip çıkan ve 55. kez global bir festival düzenleyen Çanakkale Belediyesi’ne ne kadar teşekkür etsek az. İstanbul1881 olarak Truva’nın Süslü Atı’nı dünyaya taşımak için hazırız” dedi.

Zeynep Gümrük Doğadan Denemeler Sergisi açılışı 10 Ağustos 2018 Cuma günü saat 11:00’de Çanakkale Yazar ve Sanatçı Evi’nde. Sergi 09-13 Ağustos 2018 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Seramik Sergisi                  : Doğadan Denemeler

Yer                                          : Yazar ve Sanatçı Evi – Çanakkale

Sergi Süresi                         : 09-13 Ağustos 2018

Sergi Açılışı                          : 10 Ağustos 2018 Cuma Saat 11:00

Zeynep Gümrük Hakkında :

Zeynep Gümrük, 1958 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini Diyarbakır Maarif Koleji ve Ankara Koleji’nde tamamladı. ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden 1981 yılında mezun oldu. Ardından aynı fakültede Restorasyon Master programının derslerini aldı. İlk yıllarda Şehir Plancısı ve Restoratör olarak çeşitli projelerde çalıştıktan sonra 1989’dan itibaren Dizayn Grup’ta Plancı olarak başladığı görevde Uluslararası Mimari projelerin tüm aşamalarında çalışarak deneyim kazandı. Proje Yöneticisi ve koordinatör olarak görevini 2017 yılı Nisan ayına kadar sürdürdü. İlkokul yıllarından itibaren resme ve sanata olan ilgisi üniversite yıllarında tasarım derslerine yansıdı. İş hayatında da mimari projeler, 3 boyutlu tasarım yetisi, renk ve doku ilişkilerini değerlendirme becerisini pekiştirdi. Kısa süreli sıcak cam üfleme kurslarına katıldı. 3 yıl süreyle Patika Seramik Atölyesi’ne devam etti. 2 Yıl önce Zeynep Gümrük Sanat Atölyesi’ni kuran sanatçı doğaya olan tutkusunu seramiğe yansıttı. Zeynep Gümrük evlidir ve 2 kızı vardır.

Hakkında istanbul1881

istanbul1881
İstanbul. Tek renkle ifade edilemeyecek kadar zengin, tek kokuyla anlatılmayacak kadar çekici ve asla kaybedilemeyecek kadar değerli... İstanbul 1881, İstanbul’un büyüleyici renkleri ve baş döndüren kokularını saygı duyduğumuz ve kaybetmek istemediğimiz tarihi değerlerle harmanlayarak yaratıldı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Lütfen kontrol edin

İstanbul1881 web sitesi yenilendi!

https://www.istanbul1881.com  Sitemiz yenilendi. Yepyeni ürünlerle sizlerle buluşmaya hazırız. İstanbul1881 shop da yeniden sizlerle buluşuyor. Adres: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.